Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

 1. Sanjicka987

  Sanjicka987 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3

  ке има отворен ден на медицински факултет за идните студенти
  на ден 16.04.2011 год. (сабота) и 28.04.2011 год. (четврток) во
  периодот од 09 до 17 часот, во деканатот, може таму да се распрашаш подетално, поздрав
   
 2. dankee

  dankee Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  764
  Јас сум заинтересирана за медицина и сакам тој правец да го одберам ве молам сите кои се насочени во таа насока да ми напишат примери од нивните искуства која година се како се чуствуваат дали имале проблем со прилагодувањето таму ;)
   
 3. dankee

  dankee Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  764
  а и сакам да прашам и за насока за забар :) и со колку посе се влегува макар и со приватна квота
   
 4. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  733
  Медицински и стоматолошки се два различни факултети, кажи за кој посебно те интересира. Имаат различни деканати, управи, квоти :)
   
 5. dankee

  dankee Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  764
  ако може и за давата факултети , бидејки и за давете работи сум заенитересирана
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.199
  Допаѓања:
  49.489
  Пол:
  Женски
 7. bunny.misuaxx

  bunny.misuaxx Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  5
  Знае ли некој колку најмалку бода требаат за Општа медицина во Скопје, а колку за во Штип? Има некој ваква информација?
   
 8. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  149
  За во Штип секако ти требаат помалку бодови, лани за во Скопје требаа најмалку 92 поени, додека во Штип со 80 и помалку од 80 дури мислам и со 70 и некој поен беа примени и тоа во државна квота :!: а плус останаа места и во вториот уписен рок, што не беше случај и со Скопје, кадешто се пополнија местата во првиот рок.

  Еве на оваа страна од факултетот http://www.medf.ukim.edu.mk/mk_content_ ... =7&jazik=1 можеш да ги разгледаш сите предмети кој во која година се учи, за учење си има прилично мн, но тоа е ... :) имаш и распоред можеш да погледнеш на страната и да видиш колку часа дневно се поминуваат, отприлика пред 14, 15 часот не си дома :D ( најчесто почнувајќи од 8 ) позз. :)
   
 9. Dreamer

  Dreamer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  39
  Знае ли некој како се одвива специјализацијата? Дали истовремено може и да се работи? И колку отприлика чини специјализацијата? Пред некое време прочитав дека изнесува околу 10 000 евра :?:
   
 10. Sanjicka987

  Sanjicka987 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  специјализацијата обично трае по 5 години отприлика, една година чини до 2000 евра, зависи сепак за областа за која ке се одредиш, но сега нешто најавија измени, не знам дали ќе се усвои тоа....за работа , пак зависи колку ќе си флексибилен со специјализацијата, може да одиш на специјализација и да работиш попладне, повторно ти кажувам зависи колку ти е флексибилно местото како специјализант.
   
 11. Cat..Kitty

  Cat..Kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  10
  од оваа година ќе неможам да аплицирам И скопје и Штип во прв уписен рок, така?
   
 12. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.681
  Допаѓања:
  59.045
  Зошто да не можеш ?? Резултати од матура ќе добиеш до 13 јули, а уписите се на 17 и 18 август. :^)
   
 13. Cat..Kitty

  Cat..Kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  10
  па морало оригинал документи.... така да на две места неможело
   
 14. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  500
  Има некоја феминка што планира да се запишува на медицинскиот фак. во Штип? :)
   
 15. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  149
  Да, треба оригинал документи,и мислам дека во истиот рок не можеш да алицираш на двете места.

  А за тие што сакаат во Штип, мислам дека доколку имате успех подобра опција ви е во Скопје, бидејќи повеќе се учи тука и подобри услови има колку толку, иако не е сјајно. Некои што живеат во Штип доаѓаат тука поради тоа а и оние на кои им бил поблиску Штип се одлучиле да дојдат тука бидејќи сакаат да научат нешто повеќе. Во Штип колку што знам од другари што имам таму порелаксирано им е, не се замараат толку колку тука, но вежбите се на кукли а тука на лешеви. А утре ќе треба да работите со луѓе а не со кукли. :)
   
 16. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  716
  не можеш, убаво ти пишале само со оригинални документи се аплицира. ако не те примат евентуално после ако има слободни места на другиот факултет, во втор рок. затоа убаво размисли си и реши се точно за каде сакаш
   
 17. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски
  Дај кажете како е сега за запишвање за специјализација,како одат работите? Дали има места,колку пари,каде? Се ме интересира,јас учам Бугарија,ама сум при крај и можи да се вратам тука кај нас,пошто ми е смачено од настрана...
   
 18. BubeFeminka

  BubeFeminka Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  ЈАс сум на медицински во штип повелиии
   
 19. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.071
  Допаѓања:
  2.459
  Пол:
  Женски
  Девојки јас сакам да се запишам на медицинскиот факултет во Штип но не знам апсолутно никого таму ни па некој од мојот град дека учи таму :worried: ако има некоја феминка што ке се запишува таму нека ми пише..би ми било мило да имам некоја другарка со мене...поздрав... :rock:
   
 20. Cat..Kitty

  Cat..Kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  10
  Луѓе има нешто листа на пријавени, резултати бла бла.. Било што од Медицински СКопје? :worried: