1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. Sanjicka987

    Sanjicka987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4

    ке има отворен ден на медицински факултет за идните студенти
    на ден 16.04.2011 год. (сабота) и 28.04.2011 год. (четврток) во
    периодот од 09 до 17 часот, во деканатот, може таму да се распрашаш подетално, поздрав
     
  2. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Јас сум заинтересирана за медицина и сакам тој правец да го одберам ве молам сите кои се насочени во таа насока да ми напишат примери од нивните искуства која година се како се чуствуваат дали имале проблем со прилагодувањето таму ;)
     
  3. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    а и сакам да прашам и за насока за забар :) и со колку посе се влегува макар и со приватна квота
     
  4. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    739
    Медицински и стоматолошки се два различни факултети, кажи за кој посебно те интересира. Имаат различни деканати, управи, квоти :)
     
  5. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    ако може и за давата факултети , бидејки и за давете работи сум заенитересирана
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
  7. bunny.misuaxx

    bunny.misuaxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    5
    Знае ли некој колку најмалку бода требаат за Општа медицина во Скопје, а колку за во Штип? Има некој ваква информација?
     
  8. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    За во Штип секако ти требаат помалку бодови, лани за во Скопје требаа најмалку 92 поени, додека во Штип со 80 и помалку од 80 дури мислам и со 70 и некој поен беа примени и тоа во државна квота :!: а плус останаа места и во вториот уписен рок, што не беше случај и со Скопје, кадешто се пополнија местата во првиот рок.

    Еве на оваа страна од факултетот http://www.medf.ukim.edu.mk/mk_content_ ... =7&jazik=1 можеш да ги разгледаш сите предмети кој во која година се учи, за учење си има прилично мн, но тоа е ... :) имаш и распоред можеш да погледнеш на страната и да видиш колку часа дневно се поминуваат, отприлика пред 14, 15 часот не си дома :D ( најчесто почнувајќи од 8 ) позз. :)
     
  9. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    70
    Знае ли некој како се одвива специјализацијата? Дали истовремено може и да се работи? И колку отприлика чини специјализацијата? Пред некое време прочитав дека изнесува околу 10 000 евра :?:
     
  10. Sanjicka987

    Sanjicka987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    специјализацијата обично трае по 5 години отприлика, една година чини до 2000 евра, зависи сепак за областа за која ке се одредиш, но сега нешто најавија измени, не знам дали ќе се усвои тоа....за работа , пак зависи колку ќе си флексибилен со специјализацијата, може да одиш на специјализација и да работиш попладне, повторно ти кажувам зависи колку ти е флексибилно местото како специјализант.
     
  11. Cat..Kitty

    Cat..Kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    10
    од оваа година ќе неможам да аплицирам И скопје и Штип во прв уписен рок, така?
     
  12. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Зошто да не можеш ?? Резултати од матура ќе добиеш до 13 јули, а уписите се на 17 и 18 август. :^)
     
  13. Cat..Kitty

    Cat..Kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    10
    па морало оригинал документи.... така да на две места неможело
     
  14. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Има некоја феминка што планира да се запишува на медицинскиот фак. во Штип? :)
     
  15. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Да, треба оригинал документи,и мислам дека во истиот рок не можеш да алицираш на двете места.

    А за тие што сакаат во Штип, мислам дека доколку имате успех подобра опција ви е во Скопје, бидејќи повеќе се учи тука и подобри услови има колку толку, иако не е сјајно. Некои што живеат во Штип доаѓаат тука поради тоа а и оние на кои им бил поблиску Штип се одлучиле да дојдат тука бидејќи сакаат да научат нешто повеќе. Во Штип колку што знам од другари што имам таму порелаксирано им е, не се замараат толку колку тука, но вежбите се на кукли а тука на лешеви. А утре ќе треба да работите со луѓе а не со кукли. :)
     
  16. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    не можеш, убаво ти пишале само со оригинални документи се аплицира. ако не те примат евентуално после ако има слободни места на другиот факултет, во втор рок. затоа убаво размисли си и реши се точно за каде сакаш
     
  17. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Дај кажете како е сега за запишвање за специјализација,како одат работите? Дали има места,колку пари,каде? Се ме интересира,јас учам Бугарија,ама сум при крај и можи да се вратам тука кај нас,пошто ми е смачено од настрана...
     
  18. BubeFeminka

    BubeFeminka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    ЈАс сум на медицински во штип повелиии
     
  19. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    Девојки јас сакам да се запишам на медицинскиот факултет во Штип но не знам апсолутно никого таму ни па некој од мојот град дека учи таму :worried: ако има некоја феминка што ке се запишува таму нека ми пише..би ми било мило да имам некоја другарка со мене...поздрав... :rock:
     
  20. Cat..Kitty

    Cat..Kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    10
    Луѓе има нешто листа на пријавени, резултати бла бла.. Било што од Медицински СКопје? :worried: