Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

 1. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  59.016
  Алал нека ви е бе, првите 50 со над 99 поени! Секоја чест. :bow:

  И честитки за сите запишани, примени, итн итн. :wasntme:
   
  На Divinebutterfly, Cat..Kitty и Victorya им се допаѓа ова.
 2. angelbaby

  angelbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2011
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Дечки ја се запишав на медицински факултет скопје на логопедија.ме интересира некој ако знае или што студира тоа да ми каже како се предавањата и какви се професорите...колку со професорите може да се има комуникација,кои професори се потешки :) ,и кои предмети се онака потески,кои потешко може да се положат.а и кои предмети се услов за запишување на др семестар и сл.а и слушнав дека имало некои проекти па сум заинтересирана за тоа дали би можел да каже некој какви се проектите и сл
   
 3. Cat..Kitty

  Cat..Kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  10
  Ајде честитики на сите колеги и колешки на Општа годинава.
  Сеа дали некој вака може да не упате какви се професорите на кои предмети да се посветиме повеке некој вовед да ни даде..
  Секој почеток е подобар кога ке разговараш со некој кој го има тоа поминато.. :)
   
 4. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.678
  Допаѓања:
  18.090
  Пол:
  Женски

  Можам да ти помогнам јас малку ,не сум на логопедија ама сум на другите стручни студии и во прва година имавме доста заеднички предмети колку што се сеќавам ,мислам дека само со еден професор можеш да имаш проблем на логопедија барем како што зборат пошто јас лично сум немала искуство со тој проф. по генетика ... За услов за предмети ќе си видиш на страната како што кој ти се условни предмети за запишување ,се надевам успеав бар малце да ти помогнам :)
   
 5. Extraordinary.girl

  Extraordinary.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  420
  Дали има некој запишан на медицински во Штип? И дали медицинскиот факултет во Штип е под Кирил и Методиј во Скопје? Имам слушано многу негативни критики, во смисла на немање квалитетни кадри, стиденти кои со малку или воопшто труд ја минат годината, скратен материјал и слично. Што мислите вие?
   
 6. Cat..Kitty

  Cat..Kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  10
  Јас сум во Скопје ама знам дека Медицински во Штип не е под УКИМ туку Универзитетот Гоце Делчев.. Во однос на квалитетот на образованието, не сум запозната.
   
 7. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.071
  Допаѓања:
  2.459
  Пол:
  Женски
  Јас сум на медицинскиот факултет во Штип :D :D
   
 8. Ledena5

  Ledena5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  Здраво дечки.јас сум студентка на општа медицина во Скопје.Но некако многу пати се покајав што се запишав.За една недела веќе ни е и колоквиумска....Јас си учам ама некако многу ми се чини и ми е страв за натаму .. ај некој што е постар или што веќе дипломирал нека ми каже некој совет..Незнам дали сум направила правилен избор,сакам да станам докторка и желба ми е ама некако....незнам страв ме фаќа многу...Знам дека е ценет факултет и дека се исплати трудот после ама пак...ако може некој совет..поззз
  инаку сум прва година сега
   
 9. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски
  Ледена,не се секирај,ќе се навикниш,можи на почеток да ти е тешко,да не знаеш точно што и колку треба да се учи,ама ќе си фатиш темпо.Јас па и на друг јазик требаше да почнам,замисли како ми беше,ама се навикнав ,се снајдов,затоа не се откажувај и само напред.Штом имаш и желба,ќе се оствари се,на почеток да ти кажам и е глупаво,основите се најдосадни,ама после следи интересното :) И ќеф ќе ти биди и ќе сакаш многу работи да принаучиш и да се усовршуваш.Поздравче и добре дојде колешке :)
   
  На Ledena5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  149
  И јас ти пишав малку поопширно во лична порака. :) Поздрав и нема откажување.
  Не завршил само тој што се откажал ;)
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.016
  Допаѓања:
  77.504
  Пол:
  Женски
  Јас имав желба порано да учам медицина , но потоа се откажав. Брат ми е студент на општа медицина и сега е 3 година. Си учи навреме и до сега нема пропуштено ништо , секоја чест , гледајки ги дебелите книги свакам колку е тешко :!:
   
 12. Dazzle

  Dazzle Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  1.026
  Јас сум студенст на медицина. Најубаво е, интересно- многу учење има да, ама се постигнува.
  Јас имам една теорија, секој ама баш секој што може да одвои неколку саати на ден да учи - може да заврши медицина. Потребно е само бубање и доброоо памтење за разлика од другиве факултети каде имаат задачи :geek:
   
  На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.351
  Допаѓања:
  18.730
  Пол:
  Женски
  Имам едно прашање и сметам дека е најпогодно да го поставам тука.Дали доколку сакате да се запишете на медицински факултет мора да имате полагано матура биологија и хемија? :)
   
 14. Sanjicka987

  Sanjicka987 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3

  нема задачи, се согласувам ама тешко дека ти се потребни само "неколку" часа на ден и тешко дека само со" бубање" можеш да ја сватиш медицината, се ти е логика,а тоа дека е интересно се согласувам за тој кој го интересира.
   
  На FemmeFatale му/ѝ се допаѓа ова.
 15. red1

  red1 Активен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Има некој на оптика во Штип? ме интересира кои интерни предмети треба да се полага? :^)
   
 16. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.071
  Допаѓања:
  2.459
  Пол:
  Женски
  Па гледај да земеш биологија, хемија, некој медицински предмет.. Јас имав и бизнис полагано па не ми правеа проблем...
   
 17. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски

  Ако учиш гимназија биологија и хемија обавезно, и гледај ако можеш проектната направи ја за нешто од областа на медицината, сите велат дека не игра улога проектната, но за секој случај :) . Ако си средно стручно некое како општообразовен ќе си земеш или биологија или хемија, конкретно за на медицина мислам дека биологија се вреднува повеќе, а другиот стручен предмет мора да ти биде од тие што си ги учела намалку 2 години.
   
  На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kara995

  kara995 Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Вака јас сум 3 година и иммам желба да се запишам медицина, видов дека примаат 60 во државна и 130 во приватна, но никаде не можам да најдам со колку бода влегувале минимум, максимум. Дали некој имма таков податок ? :)
   
 19. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.875
  Немора да имаш полагано матура биологија и хемија.
  Ако си на медицина можеш стручен предмет да си полагаш.
  освен ако учиш гимназија
   
 20. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  8.636
  А,за гимназијалците може ли биологија и физика наместо биологија и хемија?