1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Алал нека ви е бе, првите 50 со над 99 поени! Секоја чест. :bow:

    И честитки за сите запишани, примени, итн итн. :wasntme:
     
    На Divinebutterfly, Cat..Kitty и Victorya им се допаѓа ова.
  2. angelbaby

    angelbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2011
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дечки ја се запишав на медицински факултет скопје на логопедија.ме интересира некој ако знае или што студира тоа да ми каже како се предавањата и какви се професорите...колку со професорите може да се има комуникација,кои професори се потешки :) ,и кои предмети се онака потески,кои потешко може да се положат.а и кои предмети се услов за запишување на др семестар и сл.а и слушнав дека имало некои проекти па сум заинтересирана за тоа дали би можел да каже некој какви се проектите и сл
     
  3. Cat..Kitty

    Cat..Kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    10
    Ајде честитики на сите колеги и колешки на Општа годинава.
    Сеа дали некој вака може да не упате какви се професорите на кои предмети да се посветиме повеке некој вовед да ни даде..
    Секој почеток е подобар кога ке разговараш со некој кој го има тоа поминато.. :)
     
  4. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски

    Можам да ти помогнам јас малку ,не сум на логопедија ама сум на другите стручни студии и во прва година имавме доста заеднички предмети колку што се сеќавам ,мислам дека само со еден професор можеш да имаш проблем на логопедија барем како што зборат пошто јас лично сум немала искуство со тој проф. по генетика ... За услов за предмети ќе си видиш на страната како што кој ти се условни предмети за запишување ,се надевам успеав бар малце да ти помогнам :)
     
  5. Extraordinary.girl

    Extraordinary.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    421
    Дали има некој запишан на медицински во Штип? И дали медицинскиот факултет во Штип е под Кирил и Методиј во Скопје? Имам слушано многу негативни критики, во смисла на немање квалитетни кадри, стиденти кои со малку или воопшто труд ја минат годината, скратен материјал и слично. Што мислите вие?
     
  6. Cat..Kitty

    Cat..Kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    10
    Јас сум во Скопје ама знам дека Медицински во Штип не е под УКИМ туку Универзитетот Гоце Делчев.. Во однос на квалитетот на образованието, не сум запозната.
     
  7. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    Јас сум на медицинскиот факултет во Штип :D :D
     
  8. Ledena5

    Ledena5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Здраво дечки.јас сум студентка на општа медицина во Скопје.Но некако многу пати се покајав што се запишав.За една недела веќе ни е и колоквиумска....Јас си учам ама некако многу ми се чини и ми е страв за натаму .. ај некој што е постар или што веќе дипломирал нека ми каже некој совет..Незнам дали сум направила правилен избор,сакам да станам докторка и желба ми е ама некако....незнам страв ме фаќа многу...Знам дека е ценет факултет и дека се исплати трудот после ама пак...ако може некој совет..поззз
    инаку сум прва година сега
     
  9. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Ледена,не се секирај,ќе се навикниш,можи на почеток да ти е тешко,да не знаеш точно што и колку треба да се учи,ама ќе си фатиш темпо.Јас па и на друг јазик требаше да почнам,замисли како ми беше,ама се навикнав ,се снајдов,затоа не се откажувај и само напред.Штом имаш и желба,ќе се оствари се,на почеток да ти кажам и е глупаво,основите се најдосадни,ама после следи интересното :) И ќеф ќе ти биди и ќе сакаш многу работи да принаучиш и да се усовршуваш.Поздравче и добре дојде колешке :)
     
    На Ledena5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    И јас ти пишав малку поопширно во лична порака. :) Поздрав и нема откажување.
    Не завршил само тој што се откажал ;)
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.865
    Пол:
    Женски
    Јас имав желба порано да учам медицина , но потоа се откажав. Брат ми е студент на општа медицина и сега е 3 година. Си учи навреме и до сега нема пропуштено ништо , секоја чест , гледајки ги дебелите книги свакам колку е тешко :!:
     
  12. Dazzle

    Dazzle Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.030
    Јас сум студенст на медицина. Најубаво е, интересно- многу учење има да, ама се постигнува.
    Јас имам една теорија, секој ама баш секој што може да одвои неколку саати на ден да учи - може да заврши медицина. Потребно е само бубање и доброоо памтење за разлика од другиве факултети каде имаат задачи :geek:
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Имам едно прашање и сметам дека е најпогодно да го поставам тука.Дали доколку сакате да се запишете на медицински факултет мора да имате полагано матура биологија и хемија? :)
     
  14. Sanjicka987

    Sanjicka987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4

    нема задачи, се согласувам ама тешко дека ти се потребни само "неколку" часа на ден и тешко дека само со" бубање" можеш да ја сватиш медицината, се ти е логика,а тоа дека е интересно се согласувам за тој кој го интересира.
     
    На Depresijate6ka и FemmeFatale им се допаѓа ова.
  15. red1

    red1 Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Има некој на оптика во Штип? ме интересира кои интерни предмети треба да се полага? :^)
     
  16. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    Па гледај да земеш биологија, хемија, некој медицински предмет.. Јас имав и бизнис полагано па не ми правеа проблем...
     
  17. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски

    Ако учиш гимназија биологија и хемија обавезно, и гледај ако можеш проектната направи ја за нешто од областа на медицината, сите велат дека не игра улога проектната, но за секој случај :) . Ако си средно стручно некое како општообразовен ќе си земеш или биологија или хемија, конкретно за на медицина мислам дека биологија се вреднува повеќе, а другиот стручен предмет мора да ти биде од тие што си ги учела намалку 2 години.
     
    На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kara995

    kara995 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Вака јас сум 3 година и иммам желба да се запишам медицина, видов дека примаат 60 во државна и 130 во приватна, но никаде не можам да најдам со колку бода влегувале минимум, максимум. Дали некој имма таков податок ? :)
     
  19. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Немора да имаш полагано матура биологија и хемија.
    Ако си на медицина можеш стручен предмет да си полагаш.
    освен ако учиш гимназија
     
  20. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    А,за гимназијалците може ли биологија и физика наместо биологија и хемија?