Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

 1. xnotyourbabex

  xnotyourbabex Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2017
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  600
  Пол:
  Женски
  Што се има случено со катедрава воопшто не сум ажурна за имуно ...
   
 2. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  12.029
  Допаѓања:
  131.828
  Пол:
  Женски
  Последни предавања ни предаваше он и некако многу информации даваше за предметот затоа и си помислив да не го вратиле случајно. :lol:
   
 3. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  410
  Допаѓања:
  1.588
  Пол:
  Женски
  Недај боже такво нешто, тогаш ве жалам :worried:.
   
  На Glowy и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 4. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  12.029
  Допаѓања:
  131.828
  Пол:
  Женски
  А за колоквиуми писмено како е со предметов?
  Ни закажаа за следна кол недела за први 13 предавања писмен колоквиум. Од кај да учам, презентации или мора и Кјуби?
   
 5. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  410
  Допаѓања:
  1.588
  Пол:
  Женски
  И двете, јас кога полагав од Кјуби, само прво направи си концепт на основните работи што треба да ги знаеш со болдирани букви, па после во детали.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Uniqo3

  Uniqo3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Јас на цел испит одев бидејќи 90% од студентите тоа и правеа. Сега по колешка што знам дека прашањата се паѓале повеќе од таа некоја скратена скрипта што била како извадок од предавањата демек. Јас имуно од Кјуби спремав бидејќи тогаш таа скрипта не ни постоеше. У случај на Дејан да му има завршено таа "суспензија" што демек ја има тогаш за неговиот дел стрикно од Кјуби учете. Учете го и текстот под сликите што е зошто и од таму имаше прашања на испит/колоквиум сеедно. За деловите Кочо што ги предава учете и Кјуби но гледајте и презентациите што ви ги дава, вади прашања и од таму. И за да ви се разјаснат некои работи што не се разјаснети во Кјуби, пуштете си видеа од Osmosis, KhanAcademy, а мислам дека скоро видов и некои на мкд дека има некој студент изгледа ги прави, имаше и за други области знам. Видеа обавезно гледајте, особено за усниот испит, зошто во тестот ви се 70-80% цитирани работи, но многу моево не го земајте здраво за готово има сигурно и измени во полагањата. Кај нас се рачунаше нешто одговорени/неодговорени прашања, знам требаше околу 36 поени или точни прашања за да ти е положен испитот. Мислам дека има нов концепт, но материјалот и предметот се тие. Тргнете го од глава што е можно побргу, не го оставајте за во трета, плус и ќе ви треба знаењето Имуно, за полесно да совладате Инфламаторни реакции, Воспаленија ,Болести на Имун систем од Патологија и ред други работи и предмети понатаму што ви се.
   
  На Lollipop_123, anxxxxiety и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 7. xnotyourbabex

  xnotyourbabex Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2017
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  600
  Пол:
  Женски
  Тој професорот Дејан, само 1 вежба држеше, предавања само Кочо мислам дека држеше
   
 8. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  12.029
  Допаѓања:
  131.828
  Пол:
  Женски
  Последните неколку предавања исто ни ги држеше. :)
   
  На Lollipop_123 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Candy girl

  Candy girl Нов член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво, јас сум 4та година гимназија и сакам да се запишам на логопедија. Дали при полагање на матурата освен биологија како екстерен предмет, повеќе би го вреднувале хемија или физика како интерен предмет при запишување на факултет. Фала ви.
   
 10. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  1.777
  Пол:
  Женски
  Биологија или хемија како екстерен, а интерен хемија, биологија или физика.
   
  На Candy girl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Candy girl

  Candy girl Нов член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Фала ти.
  Дали може да ми кажете како е на логопедија во врска со предметите и професорите? Дали има некои тешки предмети?
   
  На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Larson

  Larson Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2017
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  356
  Пол:
  Машки
  ние лаборантите Имунологија кога држевме со проф. Дејан Трајков ни кажа дека сега шеф на катедра по имунологија е доц. д-р Мери Киријас така да не знам , едно пишува , трето е така стварно. Сменети се сега многу катедри и нивните раководители.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Glowy

  Glowy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  809
  Допаѓања:
  1.777
  Пол:
  Женски
  Кога ви го кажа ова, ние со имуно завршивме октомврито.
   
  На Larson му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MeckaCia

  MeckaCia Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2016
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  1.183
  Пол:
  Женски
  Знам дека сега скоро на сите катедри се менуваше шефот на катедра ваљда мандатот толку им е, знам дека до сеа Кочо беше не знам кога бил Трајков ама он се врати само како научен соработник може да предава и држи вежби ама не да изпрашува.
   
  На xnotyourbabex му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  12.029
  Допаѓања:
  131.828
  Пол:
  Женски
  Знаев дека има промени чим одеднаш колоквиуми закажуваа и тоа со физичко присуство, зашто проф. Кочо спомна дека е за онлајн полагања и се да се полага на испит у ситуацијава и одеднаш објава за колоквиум, сумљиво ми падна... Ги научив веќе како функционираат. :rofl:
   
  На Glossy-girl, Lollipop_123 и kajl им се допаѓа ова.
 16. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  1.773
  Допаѓања:
  9.691
  Пол:
  Женски
  Ако не полагаме колоквиум може директно на испит да се оди имуно или исто како другиве предмети?
   
  На Larson му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Larson

  Larson Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2017
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  356
  Пол:
  Машки
  Минатата недела кога држевме вежби.
   
 18. Larson

  Larson Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2017
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  356
  Пол:
  Машки
  Moже , ние на тригодишните за лаборанти имаме 2 колоквиума и завршен усен испит од теорија + практикум ама никој нема да оди на колоквиум пошто нема време од хемии , анатомии и други услови. Сигурно и за ОМ може, катедрата сега се многу коректни и доц. Мери Киријас кажа дека нема проблем а и да не ве излажам мислам дека ќе се смени и начинот на полагање откако е она шеф односно ќе се поедностави усното (ама не ме земајте за збор , нешто спомнаа така али не разбрав точно што да не биде рекла казала муабети).
   
  На Lollipop_123, Glowy, Dream-Girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  12.029
  Допаѓања:
  131.828
  Пол:
  Женски
  Супер чим така. Нас ништо не не информирале уште за полагањата освен дека колоквиум ќе се одржи и да си се пријави кој ќе полага. :)
   
  На anxxxxiety, kajl и Angie1432 им се допаѓа ова.
 20. nyny

  nyny Активен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2020
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  24
  И мене ме интересира пример, дали тие што нема да полагаат сега колоквиум, јануари ќе мора да полагаат и колоквиум и завршен, или пак ќе одат дирекно на завршен испит на цел материјал, а на оние кои го положиле колоквиумот ќе имаат посебен тест само за материјалот после колоквиумот или како?
   
  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.