1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Каде можам да најдам информации околу специјализациите за тригодишни студии на Медицински факултет во Скопје, поточно за физиотерапевти? Се што досега најдов е за студенти од општа медицина.
     
  2. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Дали биохемија и физиологија ќе ги носиме практикумите на крај на семестар за потписи?
     
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Биохемија на една вежба асс. Ампова спомна дека на крај ќе сме ги носеле за потпис у декември и ќе не прашале некое прашање од материјалот од пракса, ќе не прашал тој асистент што ќе ни ги прегледувал :?::?::?:
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kuzmic

    Kuzmic Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2018
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Ај ве молам збор два за колоквиумот хистологија и мед. психологија како се дали се многу тешки, што се бара, на што да се обрне внимание
     
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Проф. Богданска, проф. Цековска и проф. Тошеска уште немаат пратено mail за полагањето нели? :)
    Или у меѓувреме уште некој да не пратил исто така?
     
  6. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Психологија е прелесно, имаш учебник, имаш и прашања од копирница кои се паѓаат, твој е изборот како да учиш. Хистологија е поспецифично, не е тешко, интересно е, ама си бара повеќе учење, односно паралелно учење теорија и гледање препарати. Колку што знам, онлајн полагате, па ќе ти кажам искуство за онлајн. Претходниов семестар и ние полагавме онлајн хистологија, и на ништо не личеа полагањата, се живо и диво положи, ама сега се смени шеф на катедра, така да, верувам дека ќе има измени.
     
    На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не полагаат онлајн, теоријата им е на факс со физичко присуство, препаратите онлајн. :)

    Инаку да, обрнувај внимание и на најнебитните детали хистологија, пошо буквално даваа некои бројки дури да се пишуваат. Нема нешто шо не треба од книгата, се може да ти падне.
    За практично слики гледај и вежбај.
    Ама интересен предмет е.

    Психологија боза, да беа сите такви предмети ех, цела генерација ќе положите, не се замарај за тоа.
     
    На Lollipop_123 и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Тошеска има пратено.
     
  9. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Искуство со тестовите за 1 колоквиум по мед. хемија? (периоден систем , вода и електролитна дисоцијација , pH и пуфери , хемиски врски , основи на материјата и хемиско сврзување). Што одприлика ви се паднало ако памтите , ние полагаме онлајн ама не знам на што да обрнам внимание од ова книгава малце им е чудна повеќе примери има него ли "за учење" , дали даваат дефиниции или нешто ептен онака што не би го прочитал. Иако полагаме онлајн некако ми е страв од катедрава , многу строги изгледаат.
     
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Еј многу беше лесно хемија колоквиумски тест, најопшти работи имаше. Исто и ние онлајн полагавме. Цел материјал одеднаш го полагавме, не ни беше поделен. Сеа не ми текнува вака многу, знам дека со 4 бода највеќе шо носеа, имаше реакции да се познаат кои се, посвети внимание на примери од реакции. :) А и топ катедра се, ако знаеш сигурно положуваш кај нив.
     
    На Larson му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Мислиш на оние пример добивање киселини , добивање бази така?
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Да да. :) Повеќе на хемиски реакции, симболи, соединенија, примери ќе се фокусирани прашањата, не на текст од книгата. :D
     
    На Larson му/ѝ се допаѓа ова.
  13. jov125

    jov125 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Дали некој има прашања за втор колоквиум биохемија како изгледаат прашањата отприлика?
     
  14. Ilajla666

    Ilajla666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2019
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    1.346
    Знае некој колку се мин-мах поени на усните колоквиуми анатомија 1?
     
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    15-25 :)
     
    На Ilajla666 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SandraPink

    SandraPink Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2017
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас сега треба да запишувам факултет и заинтересирана сум за факултет за ендокринологија па дали би можеле да ми кажете колку години се учи и дали има дополнителни 2 години специјализација?

    Исто така ако може да ми пратите линк од сите факултети по колку години се учат затоа што не успеав да најдам ништо на онлајн пребарувач..
     
  17. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Прв пат слушам за факултет за ендокринологија. Треба прво да се запишеш на Медицински факултет, смер општа медицина вo траење од 6 години, па потоа доколку сакаш да си специјализираш ендокринологија.
     
    На mira.mira, Waverly Raven, Glowy и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Какви се проф. од катедрата анатомија на писмени тестови?

    Јас сум на тригодишни ама ме интересира дали кратат поени за безвезе (нас не ни бараат премногу детали и латински имиња ама ипак) пр од 5 мускули 4 да ги напишеш 1 да го заборавиш или да му утнеш некоја буква. Анатомијава ми е дефинитивно најдосано нешто за учење и имам страшна одбивност кон предметов иако нема многу материјал

    Хистологија ќе имам 9/10ка ама анатомијава повеќе од 6ка тешко , не можам сите имиња да ги запомнам поготово ова мускуливе па ако може искуство било да е општа/тригодишни пошто истата катедра се. Мислам општа имаат 1 писмен тест во завршните испити.
     
  19. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Охх.. зависи кој ти го прегледува тестот. Чим не ви бараа толку многу детално сигурно ќе положиш, си учиш ти. Ама прогледуваа низ прсти на писмено ако имаш некоја ситна грешка, како што викаш ти буква. Нека ти кажат и другите колеги мислење.
     
    На Larson му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Нас науч. соработник Билјана Бојаџиева ни ги држеше предавањата и многу коректна и фина професорка ми се виде. Ама дали само она ќе ги прегледува или и тие другите... се надевам нема мојот тест да се падне кај тие искомплесираните :rofl:.