1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Многу е фина асс.Бојадџиева. Би требало да ви ги прегледува таа, секако не сте многу, 20-30 теста, ако не дојде некој, некои полупразни даваа..
     
  2. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Биохемија практичен дел кога се полага? Пред испитна или за време на испитната во ист ден или некој ден пред завршен испитен дел од теорија? :)
     
  3. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    Не мора да значи дека она ќе ви ги прегледува.Иако, во споредба со други мислам дека е помека, не дека не бара детали ама не е ни најстрога.Искрено мене ми имаа кратено бодови за многу ситници, ама вие не сте општа медицина, нема логика толку да ви бараат.Сепак глеј колку што можеш најмногу да напишеш, на анатомија никогаш ништо не е премногу.
     
    На ElenaOfRivendell и Lollipop_123 им се допаѓа ова.
  4. nyny

    nyny Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    47
    Некој што има комуникациски вештини, во врска со есејот, што треба онака отприлика да се пишува за корона вирусот(мислсм тоа дека беше тема)??
     
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Какви чувства ни предизвикала целата пандемија, како се чувствуваме во услови на пандемија со ковид беше темата. :)
     
    На nyny му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Подобро да не знаат какви чувства ми предизвикала пандемијава...
     
    На MV18, noteforself, ElenaOfRivendell и 5 други им се допаѓа ова.
  7. mon cherie

    mon cherie Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Kolegi dali nekoj prodava/iznajmuva Cerep I koski?
     
  8. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.935
    Пол:
    Машки
    Дали некој ја има книгата Имунологија од куби англиска верзија (демек била попроста) во онлајн форма да ја испрати ако сака.
    Благодарам однапред :D
     
  9. mon cherie

    mon cherie Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    https://www.pdfdrive.com/owen-kuby-immunology-7th-ed-e62501741.html od tuka mozes da ja simnes
     
  10. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Дали има некој познавање добро од патологија 1 на теми хемодинамски нарушувања и имунолошки за колоквиум ќе ми треба помош ? Нека ми пише
     
  11. xnotyourbabex

    xnotyourbabex Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2017
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    742
    Пол:
    Женски
    Совети од колеги, за спремање ЦНС Анатомија 3? Малце покомплексно изгледа, кои извори или литератури вам ви помогнале, како да си го олеснам учењето?
     
  12. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    И уште едно прашање во врска со Анатомија 3. Дали е паметна идеа да се оди директно на испит без да cе полага колоквиумот за мускули, артерии и вени и кранијални нерви?
     
    Последна измена: 3 декември 2020
  13. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.802
    Допаѓања:
    6.307
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е, има доста детали и во едното и во другото. А реално си прашуваат доста, видовме со анатомија 2, иако беше комплетн.
     
    На Lollipop_123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. PreciousMetal28

    PreciousMetal28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Дали знаете кога отприлика ќе го имаме распоредот за испитите во јануари за прва година - Општа медицина?

    Покрај колоквиумот за глава на 11/12 јануари, јас треба да полагам и колоквиуми за рака и нога. Дали тие два ќе ми бидат во ист ден?

    Почнувам со спремање од утре, и навистина би ми биле од помош вашите совети. Напоредно треба да спремам колоквиум ембриологија и биофизика - тие се на крајот од декември.

    Дали има шанса да ги положам двата колоквиуми за рака и нога во ист ден?

    Исто така би сакал да го слушнам вашето искуство со физиологија (дел од МИФ) испитот, дали бара многу спремање или може да се стаса и тоа?

    Ви благодарам многу!
     
  15. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    1. Рекоја на почеток на декември, најкасно до кај 15ти...
    2. Лани така беше, не положените колоквиуми во еден ден се полагаја. Прво беше писменото, па за неколку дена усното.
    3. Учи и спреми ја добро ембриологија бидејќи е услов. Биофизика ако стигнеш добро, ако не не се форсирај, не е услов.
    4. Има шанса ако ги спремиш доста добро и ако ти се погоди добар професор.
    5. Делот физиологија од МИФ беше еден од најтешките и пообемни испити според мене во прва. Есејски прашања беа 6 мислам. Се учи и од книга и од презентации. Доколку ви биде онлајн мислам дека ќе пројдете добро.
    Со среќа:D
     
    На Glowy и PreciousMetal28 им се допаѓа ова.
  16. Ilajla666

    Ilajla666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2019
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    1.343
    Знае некој кога се полага мед. Психологија утре?
     
  17. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.802
    Допаѓања:
    6.307
    Пол:
    Женски
    Имаш шанса, лани колеги полагаа и цела анатомија 1 ја положуваа. Ако имаш добро научено, плус океј професор да ти се погоди, погодок. Но и да не е океј проф, пак се положува.
    Мој совет ти е да се фокусираш сега на череп најмногу, до јануари имаш доста време за одлично да го спремиш. Потоа на ембриологија, зашто и таа е услов. А на крај ако имаш време замарај се со биофизика, полагај не викам не, но приоритет е анатомија, што побрзо да се решиш од неа.
    Физиологија делот воопшто не е за потценување, треба време да се припреми за положување, има доста термин, доста работи кои треба да се сфатат и научат, не е лесно.
    Гледај секогаш особено условите да ги чистиш во јануари од овој семестар, потоа предмети од прв семестар во јуни и август потешко се положуаат, многу е постресно, можат да ти потврдат тие што се втора како беше физиологија делот и анатомија летото. Биофизика дури полесно се положуваше во јуни и август, отколку во јануари.
     
    На PreciousMetal28 и Lollipop_123 им се допаѓа ова.
  18. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Ау никад више услов нема да оставам за септември... душава ми знае
     
    На Glossy-girl, Glowy, MV18 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. PreciousMetal28

    PreciousMetal28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ти благодарам многу за одговорот :D Доколку не ти е тешко, би сакал само уште да ми пишеш за биофизика. Сега во декември имам колоквиум, и мислам дека ќе стасам да го спремам. Дали вториот колоквиум во јануари е всушност завршниот испит по предметов? И ако не го полагам тогаш, дали е океј да го полагам во следната испитна сесија? Не знам која е подобра опција... Исто така, многу колеги пишаа дека воопшто нема да се појават на колоквиумот во декември, туку ќе одат директно на испитот.
     
  20. PreciousMetal28

    PreciousMetal28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Баш ме охрабри сега, ти благодарам многу за советот :sun: Инаку, од понеделник следнава недела почнуваме со череп, исто и ембриологија делот. Така да, ќе се фокусирам на тие два, со чести повторувања на материјалот за рака и нога.

    Дали мислиш на овие услови?
    Анатомија 1 -> Анатомија 2
    Хистологија со ембриологија 1 -> Хистологија со ембриологија 2
    Морфологија и физиологија на клетка -> Вовед во хумана генетика
    Вовед во медицина -> Промоција на здравје

    Значи да гледам овие 4 предмети да ги положам, за да не останат за во јуни или август?