1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Сакам да прашам дали има некој што се префрлил од Штип и како оди таа постапка,дали ги признаваат испитите или треба некој да се преполага и дали ги имаме истите предмети во прв семестар?
     
  2. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Тешко е медицински факултет, јас имам тетка сега уште 1 испит и ке специјализире, ја стопира специјализацијата, т.е неможеше да дава испити оти се породи, имам и братучед во јули здравје и живот ке специјализире нешто како дали генетиката е поврзена со ракот, ептен значи учи, истовремено дава испити и работи на одделот за рак што е, машинка. :x :x
     
  3. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.598
    Допаѓања:
    23.108
    Пол:
    Женски
    Една пријателка се префрли од тетовски во Скопје, и што се однесува за албански јазик не сум запознаена дали се учи или не, ама што се однесува пак за другите испити скоро ништо не и беше признаено, се си полагаше од почеток.
     
  4. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    За медицинскиот факултет конкретно не можам да ти одговорам, ама од многу луѓе имам слушнато дека тешко ќе ти биде да студираш на албански јазик, освен ако не си запишан на англиски или македонски. Имам другарка која мака мачи, буквално вршат терор, прават што сакаат, трча по 5 пати на ден и ги моли за потпис, испитот ти го закажуваат од денеска за утре, материјали сама си наоѓаш, затоа што, нормално, они си учат на албански.. и на крајот ти вели: нема да поминеш затоа што си единствена македонка.
    За полагањето испити.. по правило треба да си добиеш тест на македонски јазик, ама има такви професори кои едноставно не сакаат и нема да ти дадат таков тест или пак, на крајот, 5 мин. пред завршувањето ќе ти го дадат. Па ти ако си Супермен ќе го решиш.
    За предавање да не зборувам, ко теле ќе си гледаш во професорот, а мораш да одиш, не смееш да прескокнеш предавање, зашто тоа нив им е плус причина да можат да прават со тебе што сакаат.

    Во твојов случај, патувањето ќе ти биде е најмал проблем.
     
  5. Sandy

    Sandy Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Луѓе ве молам некој од постарите медицинари да ми кажете дали доколку не положеш хемија можеш да слушаш биохемија или треба да го положеш па потоа?
     
  6. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225

    Мора да биде положена хемија за да се слуша биохемија 1 :)
     
  7. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225
  8. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Планирам да се запишам на факс.медицина општа во штип.На две од феминките им пишав лп а овде ке побарам совет и од др.феминки.Кажете како е?што е? знам дека е тешко но дадете некоја утеха :D :)
     
  9. Dazzle

    Dazzle Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.030
    Мораш да го положиш, ама не паѓаш година ако не го положиш.
    Туку едноставно втора година кога ќе бидеш ( 4тиот семестар, колоквиум по колоквиум ќе го полагаш целиот испит- по хемија ) не тераат да присуствуваш на предавања и вежби доколку во прва си присуствувал.
    Значи биохемија само ќе ти се одложи. Во трета ќе го слушаш и полагаш..
     
  10. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Девојки ај ве молам кажете ми има ли на медицинскиот факултет смер за медицинска сестра и ако има дали тие студии траат 3 години ?
     
  11. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    во битола знам дека има вишашкола за медицинска сестра со 3 години односно за главна сестра
     
  12. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    во битола знам дека има вишашкола за медицинска сестра со 3 години односно за главна сестра

    Знам за тоа, но ме интересираше конкретно за на медицинскиот факултет во Скопје, вчера ја гледав страната на медицинскиот факултет и пишуваше но некако чудно ми падна бидејќи немав слушнато до сега и затоа прашувам некоја од девојкиве што е на медицинки ако сака да ми каже нешто околу тоа.. :)
     
  13. Lejly

    Lejly Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Под медицински факултет се водат два вида на студии: тригодишни(за мед.сестра,рендген,физиотерапевт и логопед)и шестгодишни(оние со кои после дипломирањето добиваш назив доктор-општа медицина).Значи постои и во Скопје смер мед.сестра.
     
  14. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    ^^ Фала ти многу.. :) А случајно да не знаеш и како оди со примањето ? Треба врски ? Затоа што јас учам во правно школо а сакам да продолжам на медицина.. :/ Знам дека малку тешко ама сепак желба ми е..
     
  15. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225
    Ти треба што повисок просек и изборен биологија или хемија на матура, ништо повеќе :)
     
  16. TralalaScorpio

    TralalaScorpio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    51
    Здраво :D
    Годинава сум матурантка и планирам да се запишам на физиотерапија на медицински факултет .. некој од лично искуство да ме просветли малку од малку пред да појдам ? :)
     
  17. TralalaScorpio

    TralalaScorpio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    51
    се крстам во тебе да ти кажам.. и јас малку утнав со предметите али ке гледам ако може нешто да се измени во последен момент ..ако не на добра волја на господ оставам :D
     
  18. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Ама јас немам такви предмети, мене скоро сите ми се стручни правни предмети.. :/
     
  19. TralalaScorpio

    TralalaScorpio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    51
    Дали знае некој поточно што кажале за приемни испити на медицински ?
     
  20. Lejly

    Lejly Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Ако збориме за смерот медицинска сестра,може и со послаб успех колку што знам...Е сега за изборни,ти требаат два предмета поврзани со медицината. :?: