1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медот како еликсир на младоста и долгиот век

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од interesna, 29 октомври 2010.

 1. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  [​IMG]

  Познато е полезното дејство на медот во борба против секакви болести, исто така за природниот мед се вели дека има карактеристика да кристализира, па ме интересира кога настанува кристализацијата на медот и како?

  Што мислите медот кој се продава низ продавниците кај нас колку е тој природен и што всушност ни продаваат? јас имам приметено дека тој во продавница не е прав мед, некој ми кажа дека во тој мед се мешаат и други состојки однсно е вештачки направен мед.

  Колку го конзумирате и кој вид ви е омилен?
   
 2. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Па може да се провери дали медот е природен или не. А и по миризбата барем јас веднаш можам да почувствувам.
  Инаку не конзумирам многу мед, немам навика, односно при кашлица по една лажичка јадам бидејќи помага.
  А понекогаш си правам и маска за лице од мед и млеко бидејќи ја прави кожата прекрасна.
  Точно е дека помага за многу работи и треба да го конзумираме.
   
 3. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  331
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Медот е храна произведена од медоносните пчели од нектарот на цветовите или од секретот од живите делови на растенијата (шумски мед), Има повеќе врсти на мед: цветен, ливадски, од овошни сокови, медлика (шумски мед) и др. Нектарот од цветовите или медликата кога се во природа содржат голем процент на вода. Пчелите работнички кога го собираат, почнуваат со негова преработка уште во медниот желудник. Кога ќе го складираат нектарот во восочните ќелии почнуваат со негова дехидрација. Тие неколку пати го преместуваат нектарот од ќелија во ќелија за да го забрзаат испарувањето на водата. Кога овој процес ќе заврши и кога медот е ,,зрел” пчелите го затвораат со восочни капачињја. По некои пчелари медот може да се цеди кога е затворена една третина од медот со восочни капачиња.
  Природниот мед кристализира. Секој природен мед после извесно време кристализира. Зависно од условите во кои се чува најбрзо кристализира медот од медлика или шумскиот мед (3-4 месеци) а најспоро багремовиот мед кој останува во течна состојба до година и повеќе.
  Медот е најсварлив прехрамбен производ, Илустрација за тоа е дека организмот на човекот го усвојува без остаток (100%), Енергетската вредност на 1 кг, мед изнесува 13 800Ј а специфичната маса околу 1,41-1,45 при температура од 20 степени Ц. Исто така медот содржи состојки кои итекако му се потребни на човечкиот организам, какоЧ гликоза, фруктоза, органски киселини, ферменти, минерали. Во медот е откриена и фолна киселина. која е многу битна за растење на организмот бидејќи ја подобрува крвната слика. Освен инвертен шеќер медот содржи и супстанции неопходни за нормален живот, на пр. ферменти без кои организмот потполно заслабнува.
  Капка мед содржи повеќе од сто различни материи, многу важни за човечкиот организам.
  По бројот на ферменти медот е меѓу најважните прехрамбени артикли. Познато е дека по содржината на микроелементите и минерали во медот (магнезиум, железо, калиум, калциум, манган, цинк, кобалт, бакар, натриум и др) е еднаков со оној во плазмата на човековата крв. Медот од пчели е многу богат и со органски киселини (јаболкова, винска, лимонска) а бидејќи во него има и поленови зрнца, содржи и белковини и витамини.

  Еве малце на Тена и е досадно па прогугла за медот :) и со оглед на тоа што се содржи ,ептен е полезен да се конзумира.Јас внесувам ретко мед,некогаш за доручек со маргарин и чаша млеко,а блазе си им на луѓето кое секое утро си го почнуваат со лажичка,две мед.Обично знам луѓето кои си користат редовно,купуваат од луѓе кои чуваат дома пчели,а јас купувам од маркет-цветен мед.
   
  На mamita му/ѝ се допаѓа ова.
 4. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Многу сакам мед наместо шеќер во се ставам мед. Ама омилен ми е со банана и ореви ммммммм
   
 5. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Само не заборавајде дека медот има голема вискозност па не е убаво да се јаде само мед бидејќи има способност да ја нагризе внатрешноста на желудникот! Најубаво е да се раствори во млеко, сок, чај....ама истите при тоа да не бидат врели.... :!:
   
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.561
  Допаѓања:
  127.573
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Порано не користев мноу мед во исхраната, иако ми се допаѓа, ама некако немав навика. Сега редовно јадам по едно лажиче со семе од коприва - добро било за слабокрвни како мене :), а скоро секоја вечер си правам млеко со краш експрес, мед, цимет и морско оревче. И во чај го сакам, а бога ми и во палачинки :D
  Озобено е добар :D во комбинација со цимет. Така е ептен здрав.
   
 7. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Мене мајка ми има навика да ме тера секое сабајле да јадам по една лажичка. Секако не ја слушам, не затоа што не сакам, туку не ми текнува.
  Најчесто во чај, наместо шеќер ставам мед. Така ми е највкусен за конзумирање. И во палачинки ми е многу вкусен, со ореви мелени :)

  Имам еден бабски рецепт за маска за кожата на лицето. Една лажичка мед, една лажчка јаболков оцет, и една лажичка цимет, се мешаат и нанесуваат на лицето како маска. Не сум го пробала, ама знам дека дава одо.лични резултати ако се применува редовно. Ете, за тие кои се по иновативни техники, слободно може да пробате.


  Инаку препорачувам да набавувате мед од луѓе кои произведуват домашен. Ретко кога мајка ми купила од маркет. Најчесто го нарачува, и ви гарантирам дека има гоооолема разлика.
   
 8. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  157
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Mед мојот најомилен десерт,ретко да купам несто благо али кога ме фака криза или помисла за нешто слатко две лажици мед измешани со ореви,лешници,бадеми и решен проблем.(али има еден друг нерешен ;) сексуалната мок е на високо ниво па затоа не претерувајте )
  Кај мене секогаш има резерви од мед и тегла тан па си правам и 50-50 мед -тан измешано со полен и ептен ми е вкусно.


  Мед со таан

  Комбинација на мед со таан. Ефективен во третман на белодробни воспаленија, кашлици, јакнење на имунетот на организмот….. Се користи и како десерт.


  Мед со поленов прав

  Поленот ги содржи сите состојки неопходни за здрав живот: витамини (А, Б комплекс, Ц, Д, Е), минерали (железо, калциум, магнезиум, натриум …), амино киселини, протеини, липиди, ензими, соли и други супстанции со антибиотско дејство. Поленот поттикнува, тонифицира и го нормализира функционирањето на дигестивниот систем. Се препорачува против анемија, хипертензија, го смирува нервниот систем, го подобрува апетитот кај децата и редовно користење го подобрува општото здравје на организмот.

  Мед со полен

  Овој производ е ефикасен во третманот против простата. Делува врз плодноста, го намалува хорестеролот во крвта, помага во стресни, физички и ментални работи. Но треба да се напомене дека може да предизвика и алергиски реакции кај децата.
  Користење:

  На почетокот се зема во помали количини. Три пати дневно по едно лажиче.
   
  На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.193
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Инаку, медот е единствената храна на светот, која не се расипува. Со тан е нејздраво да се јаде. А она што се однесува дека има голема вискозност е точно, но не е точно дека не чини да се става во топли пијалоци. Може да се стави во топли и ладни, сеедно, но најбитното со медот е дака не треба да се претерува. Хемиската структура на медот е една од најдобро подредените јаглехидрати. Инаку за медот можам книга да напишам, дедо ми е пчелар, па кога сум со него секогаш ми раскажува. Тие кои немате навика, секако јадете по една лажица во било кое време од денот.
   
 10. garudamon

  garudamon Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  61
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Ако се остави медот да постои на поладна температура и тој почне да зашекерува( да се грутчи) тоа е знак дека е чист мед. А инаку оние фабрички произведените што се продаваат во маркетите не се сигурни. Често ставаат шеќер со арома на мед. Најдобро е да се зема од човек за кој сме сигурни дека чува пчели.
   
 11. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Дома користиме природен мед од жалфија и многу е убав и здраво е. Сега теглата е при крај и забележав дека кристализирал.

  И јас имам слушнато дека не се става во врел чај и дека ги губи состојките, и сега што е вистина? :lol:
   
 12. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Ако може да се става и во врел чај зошто тогаш ако е кристализиран медот и сакаме да го ,,растопиме,, топењето треба да биде подолго време и на ниска температура? Јас знам дека не се става во врело. Тие што знаат дека не е точен податоков нека ми помогнат со факти зошто ми е погрешно мислењето?

  (...............:rain: :rain: :rain: ме полудува...........)
   
 13. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.260
  Пол:
  Женски
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Навистина се чудам како може некои да не сакаат мед... на некои воопшто не им се допаѓа фкусот на медот, им се гади...
  Јас го обожавам! :inlove:
  Секое утро на гладно срце сркам по една лажица, и многу ми помага, бидејќи јас многу често имам проблеми со грлото и крајниците, постојано ми се воспалени и ме пече грлото. Многу ми помага, а воедно ми се допаѓа фкусот, особено намачкано мед на лепче. :P
  А во чај не користам шеќер туку мед. :)
   
 14. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.719
  Допаѓања:
  17.546
  Пол:
  Женски
  Медот како елискир на младоста и долгиот век.

  Мене воопшто не ми се допаѓа вкусот,не го сакам.Ама го користам со житарки го ставам во млекото така ми е ммммм вкусно највкусни ми се житарките со мед
   
 15. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Медот како еликсир на младоста и долгиот век.

  Го сакам медот а и го користам. Знам да го помешам (пола тегла мед и пола тегла таан) и со таан и по една лажичка дневно да си лапнам. Ем здраво ем убаво.
   
 16. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Медот како еликсир на младоста и долгиот век.

  имам приметено дека медот многу ми помага во отстранување на пмс симптомите и менструалните болки порано морам да признам посегнував по таблета кога неможев да издржам иако го сакам медот но ете не ми текнуваше сега обавезно лажица мед во тие денови, како ми ги смирува болките уфффф се спасив!
   
 17. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Медот како еликсир на младоста и долгиот век.

  |( |( |( мед......... цел ден правам семинарска на темава :devil: на глава ми се качи :rofl: еве нешто корисно :)
   

  Прикачени фајлови:

 18. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  Медот како еликсир на младоста и долгиот век.

  Една лажица мед во себе содржи повеќе лековити својства од повеќето современи лекови за ублажување на настинките, а помага и кај проблемите со варењето, сугерираат бројни научни истражувања.
  Иако една мала лажичка мед има 22 калории, а лажичка шеќер 15 калории, медот е далеку поздрав бидејќи содржи речиси подеднаков сооднос на гликоза и фруктоза и за само неколку минути по консумирањето на мозокот му го испраќа потребното „енергетско гориво“.
  Медот успешно ги подобрува мозочните функции. Фруктозата, складирана во црниот дроб, ги подобрува функциите на мозокот кои се активни и во текот на ноќта.
  Уште пред 2000 години грчките спортисти консумирале големи количини на мед за да имаат повеќе енергија на Олимписките игри, а таткото на модерната медицина, Хипокрит, верувал дека јадењето мед секој ден претставува ефикасен лек против настинки и сифилис, дека го зајакнува имунитетот и ги убива бактериите.
  Благотворното влијание на медот врз здравјето, во лечење на настинки, забни заболувања, чир, артритис и кожни заболувања ги потврди и истражувањето спроведено на универзитетот во Сиднеј. Фруктозата и гликозата кои ги содржи создаваат големи резерви на гликоген во црниот дроб. Постојаното ниво на шеќер во крвта е важно за издржливост, а медот го чува организмот од замор и исцрпеност.
  Универзитетот за медицина во Пенсилванија утврди дека една лажица мед има повеќе лековити својства од две третини од лековите против настинка кои се наоѓаат на пазарот, а при тоа нема влијание на крвниот притисок или на количината на соли во организмот, за разлика од вештачко произведените лекови.
  Медот е докажано корисен за зајакнување на имунитетот бидејќи содржи голем број на витамини, минерали, аминокиселини и билни заштитни материи биофлавоноиди, а има и антибактериско дејство. Две мали лажички мед на ден ги убива желудочните чирови и гастритисот.
  Особено е корисен и за лицата кои патат од артритис, бидејќи го отстранува вишокот на вода од ткивата и зглобовите. Ако за појадок на медот му додадете малку цимет, колената нема да бидат толку вкочанети, а мускулите болни, советуваат научниците.
  За мешовита кожа:
  - 100гр квасец помешуваме со вода, а
  100 гр со маслиново масло. Првиот дел се става во Т-зоната, а вториот
  на образите и челото околу косата.
  - Жолчка се меша со неколку капки
  маслиново масло и се нанесува на образите и челото околу косата.
  Белката се мати во цврст снег и се нанесува во Т-зоната.
  - 2 лажички
  павлака се меша со лажичка мед и се нанесува во Т-зоната. На останатото
  се додава малку маслиново масло и се нанесува на образите и челото
  околу косата.
   
  На bravegirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Медот како еликсир на младоста и долгиот век.

  Медот исклучиво го користам само кога пијам чај, или пак ретко ретко кога пијам млеко.
   
 20. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.642
  Медот како еликсир на младоста и долгиот век.

  Мееееееед!!! Да ме давиш во мед нема да се пожалам. Неможам да го замислам денот без него. Најчесто си го мачкам на бискотки и мн е вкусно ммммм