1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мед и цимет за слабеење

Дискусија во 'Диети' започната од nena2010, 20 јануари 2011.

 1. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.547
  Допаѓања:
  103.236
  Пол:
  Женски
  Дали некој го пробал рецептот со мед и цимет за слабеење!!!
  Наводно имал многу големи резултати, па сакам да видам дали некој овде ослабел на природен начин :) Да одмориме малку од хемијава :rofl:
   
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Jас искрено првпат слушам за диетава :$ A можеш да ја поставиш диетата :wasntme: ?
   
 3. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.547
  Допаѓања:
  103.236
  Пол:
  Женски
  Не е некоја диета освен што насабајле на гладно се пие напиток направен од 1 суперна лажица мед и 1 кафена лажица цимет кои се ставаат во топла (не зовриена) вода и се остава малку да се олади. После тоа се пие . Истото се пие навечер пред спиење.
   
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 4. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  110
  Јас имам слушнато, дека делува но резултатите видливи по неколку месеци, и што ми е некако логично бидејќи веќе имаме слушано за диетата со мед пред спиење, додадено и цимет кој е здрав и кој го прочистува организмот од штетни материи, вреди да се проба, но редовна употреба за да има некакви ефекти. И ако решите да го правите ова, проверете го задолжително потеклото на циметот бидејќи има два типа цимет,од кој едниот не е препорачлив за редовна употреба, бидејќи и штетно може да влијае.

  http://www.rak.mk/index.php?option=com_ ... Itemid=218
  http://www.rak.mk/index.php?option=com_ ... Itemid=218
   
  На lucky bamboo, acvamarin и UbavkaBube им се допаѓа ова.
 5. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.547
  Допаѓања:
  103.236
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам за линкот , не ни знаев дека има два типа на цимет.
   
 6. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Јас пиев летово, не многу долго, ама не забележав некои видливи резултати. :^)
   
 7. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Имам пиено ама одамна беше, за резултати неможам да зборувам зошто релативно краток период пиев. Циметот ми има специфичен вкус, не ми се допаѓа и ептен со сила го пиев и се откажав. А за да има ефект секако дека треба да се пие подолг временски период, со се е така.
   
 8. Springy

  Springy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  522
  За циметот имам слушнато дека помага во побрзо разградување на мастите во телото, така некако, може сум грешка. Мене пак ми има убав мирис :) Кога пијам млеко обавезно ставам една лажичка мед, и одозгора пропрскам цимет. Исто кога јадам сутлијаш пропрскам одозгора.

  А наутро пак, кога-како не секое утро, пред појадокот значи, полнам една голема чаша вода, ја подгревам на плинско додека се стопли малку водата за да се стопи медот, ставам мед, лимон и цимет во неа :) Кога го испијам сето тоа неверојатно е колку посвежа се осеќам.
   
  На baby-star и shedevil им се допаѓа ова.
 9. melanie27

  melanie27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2010
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  255
  еве дечки што најдов за медот и циметот.

  http://www.angelfire.com/az/sthurston/h ... namon.html

  Го пробав рецептот за слабеење денес и вчера вечерта како што пишува, и многу е вкусно додека е топличко, ама од сабајле и не е нешто баш. мене ми беше многу благо.
  Искрено, и да не ми помогне при слабеење, барем знам дека е здраво и не може да наштети ништо ;)
   
 10. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  110
  Исто и јас, мислам дека е добра навика, барем е здраво и секако може само да помогне.Само што јас не го приготвувам на тој начин како во твојот пост, и наутро и навечер во филџан топла вода, ставам пола лажица цимет и една лажичка мед.
  Add honey now that it has cooled. Never add honey when it is hot as the heat will destroy the enzymes and other nutrients in the raw honey. Е ова не го знаев, ќе мора да направам мали измени во врска со медот.
   
 11. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  421
  Добро е да се знае какво дејство имаат медот и циметот врзани. Јас имав пиено цимет и топла вода пред околу 3-4 години ама без мед, и немаше ефект.
  Јас ќе пробам па ќе пишам.

  П.С. Само не ми е јасно дали треба да се вари како кафе или само да се прелие со топла вода?
   
 12. melanie27

  melanie27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2010
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  255
  медот никогас не треба да се излозува на температура повисока од 50 степени, зашто тогаш се губат повеќето од неговите својства...
  јас вака правам...
  зовривам вода, и во шоља (оние од 200мл) го попарувам циметот (пола лажица), исто како чај. го покривам и го оставам пола саат да одстои, после додавам една цела лажица мед, и тогаш водата е млакичка. половината ја пијам навечер пред легнување, а другата половина, покриена ја ставам во фрижидер и ја пијам веднаш штом ќе се разбудам.

  и јас не знаев дека постојат 2 вида на цимет ( прочитај го постот погоре, има и линк) значи едниот е штетен за секојдневна употреба а другиот вид може да се користи неограничено. но исто многу важно е медот да биде природен.
  еве веќе 2 дена го пијам, и баш ми е убаво :) резултатите се покажуваат после 1 недела, ама и да нема резултати не е ништо лошо да се проба. сепак медот не му наштетил на никој до сега :inlove:
   
  На nena2010 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Chupe

  Chupe Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  421
  Фала ти многу melanie27, јас сабајлево си направив ама медот и циметот прво ги измешав, па додадов топла вода, ама од вечерва ќе го практикувам твојот совет. А инаку вкусот и не е лош, дури ми се допаѓа
  поздрав
   
 14. plavusaa

  plavusaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  3
  Ајде девојки кажете дали има ефект некаков од ова зошто и јас сакам да пробам, па ако некој се придружува на ова правило нека ги сподели резултатите доколку ги има
   
 15. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.547
  Допаѓања:
  103.236
  Пол:
  Женски
  3 кила за две недели помалку :)
   
  На cresa-jagoda и emili.m им се допаѓа ова.
 16. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  110

  Е па тоа е супер, а освен тоа имаш некои измени во исхраната па во комбинација со мед и цимет изгуби 3кг.?
  И јас го пиам ама во меѓувреме држев и диета па не знам во колкава мера медот и циметот се заслужни за кг кои ги изгубив. :?:
   
 17. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.547
  Допаѓања:
  103.236
  Пол:
  Женски
  не вечерам само, избегавам благо и тоа. Не сум на некоја строга диета !! Исто приметив дека кога ќе се напијам вода на гладно од сабајле, имам побрз метаболизам во текот на денот. А и побрзо се расонувам отколку со кафе.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.557
  Девојки ај кажете ми каков вид на цимет купувате колку пари и од каде ? Јас имам слушнато за мед и топла вода и дека тоа го забрзува метаболизмот а сега сакам да пробам и јас
   
 19. principessaE

  principessaE Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  3
  ако може некој да ми каже и дали има такви кои ослабнеле од цимет и мед...бидејки денес почнав па да знаам,за колку време да очекувам резултати,да не се разочарам :D :D поздрааав до сите диеталки :lol:
   
 20. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.450
  и сега????кај да најдам од ,,добриот,, цимет??? :lol:
   
  На marince87 му/ѝ се допаѓа ова.