1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мезе

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од irrelevant, 22 ноември 2019.

 1. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.324
  10000 пати побарав и не најдов тема за мезиња и ако е дупла бришете, ако не вака:

  Колку пати ви дошле гости што не сакате да ги испратите само со кафе, а немате доволно време за салам нешто да приготвите?

  Или планирате да поканите такви а немате идеја што на маса.

  Давајте идеји за помош во такви ситуации.

  Јас, освен кикири, наполитанки, грицки и слично, пржам сурими стапчиња, печам печурки со кашкавал, во земјен мал сад ставам во рерна фета сирење, кечап и кашкавал, ако имам време пред тоа да ми се најавиле правам и мини пици, поховани зденки, кромид, маслинки. Последно и ова го правам:
  20191122_172012.jpg
  Чипс ребраст, пошто друг за вака се рони, за сосот малце павлака, малце сенф, малце мајонез и ситно рендани кисели краставички .


  Вие што ставате на маса за мезе?
   
  Последна измена: 22 ноември 2019
  На Luminary, Peperutce1115, Marina*F и 15 други им се допаѓа ова.
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  56.295
  Пол:
  Женски
  Разни сирења и крекери, ако имам доволно пари за поубави сирења. :D
  Ако не, купувам чипси, мини кроасани, кикиритки, такви работи. Купените лиснати се практични, но многу лошо ми мирисаат кога се печат па ги избегнувам. Во Кам има убави готови лиснати, супер се за вакви пригоди.
  [​IMG]

  За брз десерт правам пудинг со банани и Домачица. Океј е и топол (ко топло чоколадо му доаѓа), па супер опција ми е за ненајавени гости.
  За деца сецкам разни овошки, тоа што ми се наоѓа дома.

  Идејата за сосче со чипс ми се допадна, ќе ја крадам за нареден пат.

  А ако има доволно време, правам некое поубаво десертче, печам пици или кифлички... се трудам да е нешто интересно и различно од претходниот пат кога дошле.
   
  Последна измена: 25 ноември 2019
  На Luminary, irrelevant, nextredstyle и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. LadyLollypop

  LadyLollypop Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  1.112
  Допаѓања:
  5.395
  Пол:
  Женски
  Зависи од пригодата, доколку се најават за кафе, ставам апетисани и нешто благо доколку имам направено нешто ако не наполитанки или слично... А доколку се собереме друштво поголемо така за повеќе седење тогаш ставам сирење, кашкавал, нешто сувомеснато, маслинки, чипс со сос, смоки, соленки, апетисани, кифли или готови лиснати, благо... некогаш и нешто поховано (кога не ме мрази да правам) и така :)
   
  На irrelevant, nextredstyle и piksooki им се допаѓа ова.
 4. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.810
  Пол:
  Женски
  Во Кам има готови пирошки, само да се испржат треба. Си купувам и чувам во фрижидер, кога идат гости само во тава, правам пахован кашкавал, паховани зденки. Кога имам повеќе време и печурки пржам, пилешки прсти со сос. Пудинг во чаши и во фрижидер да се олади одозгора малце шлаг, децата уживаат, овошна салата, некогаш правам и малце каша за палачинки и набрзина. Другото нешто сувомеснато, грицки и тоа е.

  Темава нека биде поактивна, така ќе може да разменуваме повеќе идеи.
   
  На hermosa и nextredstyle им се допаѓа ова.
 5. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  13.175
  Допаѓања:
  108.593
  Пол:
  Женски
  Јас и мајка ми купуваме грицки,чоколади,бонбони и сок.За најавени гости спремаме јагнешко или пилешко месо.Кога имаме време спремаме цело пиле,кога не,ако има дома,пилешки прсти,плескавици или стек.
  Чат-пат и ракчиња.Често и тестенини и бисквит торта или пита од готови кори со вишни или јаболка.
  Сирење имаме секогаш.
  За ненајавени гости,од блиска продавница купуваме сок и нешто благо или солено.Ако сакаат да останат на ручек,спремаме тоа што имаме дома,салама,виршли,колбаси,домати,сирење и млад кромид или лук.
   
  На La.loca и piksooki им се допаѓа ова.
 6. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.426
  Допаѓања:
  170.549
  Пол:
  Женски
 7. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.785
  Допаѓања:
  10.899
  Пол:
  Женски
 8. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.966
  Допаѓања:
  40.780
  Пол:
  Женски
  Ние најчесто правиме даска со кашкавал, сирење, салами некои и маслинчиња на даската.
  Зимно време, туршија се знае и ајварче.А општо сезонска салата, шопска, таратурче, марула итн
  Апетисани во случај да пие некој виски.
  А за другарки мои ,,мезето” е кафенце со благо и грицки.Доколку е гладна некоја добива фул порција :rofl:
   
  На La.loca, piksooki, GirlRose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Iva9612

  Iva9612 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  527
  Пол:
  Женски
  Некогаш правам клуб сендвичи триаголници со чајна,кашкавал,корнишони,пилешки прсти,лиснатици иако не ги обожавам јас многу,кога ќе се најави некој може да нарачам пица или уштипци,салати разни со павлака,може да насечам нешто сувомеснато и кашкавал,сирење и корнишони,маслинки и благо некој кекс или ако имам време торта..ми се отвори апетитот со овие мезиња колку ги обожавам
   
  На La.loca и nextredstyle им се допаѓа ова.
 10. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.979
  Допаѓања:
  6.396
  Пол:
  Женски
  Мене ми е најслатко секогаш мајонез салата со кифлички
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Luminary

  Luminary Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  40.777
  Пол:
  Женски
  Зависи од пригодата, од луѓето, и кој што пие. :D

  Но најчесто апетисани, пченкарен чипс со сос (павлака, мајонез, сенф, кари, оригано), печени мини пици, полнети лиснати за печење, коцки кашкавал, сирење со оригано, понекогаш нешто сувомеснато, крекери, солени стапчиња, сечено багет лепче со готови намази (овде има навистина преголем избор на намази, крем сирење со билки, намаз со лук, путер со печурки, топен кашкавал...)
  За благо обично некои готови колачиња доколку немам нешто направено од претходно.
  Генерално зависи што имаме по дома, или за што сме расположени, па правиме некоја комбинација.
   
 12. m.bt23

  m.bt23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2018
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Не знаев каде да прашам ама прашањево ми е поврзано со мезе и со гости. Што би послужиле на "пијанка" со џин?
   
 13. Tracer

  Tracer Активен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2021
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Машки
  Cokolada
   
 14. m.bt23

  m.bt23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2018
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  А нешто солено/јаткасти плодови?
   
 15. Tracer

  Tracer Активен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2021
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Машки
  Badem leshnik
   
 16. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.205
  Повеќе видови сирење и кашкавал, сувомеснато (пршута, врат, чајна) и два-три вида маслинки :inlove:
  Јаткасти плодови и грицки не сакам.
   
  На m.bt23 и hermosa им се допаѓа ова.
 17. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  1.039
  Допаѓања:
  4.066
  Пол:
  Женски
  Утре ќе ми идат многу битни гости па сакам да направам некои мезенца ама онака полесни па ако сте правеле дајте идеи нешто :)
  Сакав и нешто македонско традиционално ама освен ајвар не ми текнува друго :D
   
 18. metallicaAa

  metallicaAa Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2022
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  464
  Пол:
  Машки
  Урнебес
   
  На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Miss_S

  Miss_S Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2022
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  2.280
  Пол:
  Женски
  Зависи од поводот за кој доаѓаат и колку време имам за спремање.

  За блиски кои се на поминување и се најавиле буквално 10-15 мин пред да дојдат - кафе, сок, домашно благо ако имам или купено, грицки и слично. Ова најчесто се другарки, братучеди кои ќе речат во близина сме доаѓаме да ве видиме.

  Кога сопругот се собира со другари, за гледање фудбал и други натпревари можи плус лиснато, пици, пиво итн.

  Е сега доколку се најави некој навремено или организираме побитна дружба, за поофицијално вечера, салати (зелена, руска, пилешка), лиснато, кифлички, нешто сувомеснато, сирење, кашкавал, апетисани, нешто благо.

  @Ladybug98 , ако ти е замислата за "finger food" повеќе, јас ви направила солени мафини, проички, ќофтиња од месо, ќофтиња од тиквички, пилешки прсти. Сосови како тартар, сега ајвар или урнебес салата. Може и благи мафини/капкејкс или бомбици некои. Соленки со семиња. Ако е ептен за македонски јадења сигурно би им се допаднала пита (зелник), сепак зависи од време и буџет.
   
  На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  18.850
  Пита со спанаќ и сирење; салата од фета (или урда), кисело млеко, краставица, ореви, лук и копар; пиперчиња со урда; феферончиња; пастрмајлија (ќе расечкаш на помали парчиња); слатко од смоква; пита со јаболки; сутлијаш во малечки чашки. Тоа ми е потрадиционално, сезонски и лесно за комбинирање.


  Иначе во последно време, мезињата за гости ми се ептен нездрави. :D Сè праам во air fryer: паниран кромид, крокети топчиња, нагетси, мантии, лиснати, итн. И комбинирам со фета, гауда, благи маслинки, итн.
   
  На joy1 и Ladybug98 им се допаѓа ова.