1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мезотерапија

Дискусија во 'Тело' започната од babyBlu, 14 март 2010.

 1. babyBlu

  babyBlu Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  дали некоја од вас пробала да слабее со мезотерапија?
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.806
  А ако може да објасниш каква е таа мезотерапија?
   
 3. elena005

  elena005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  7
  и мене многу ме интересира што е тоа?
   
 4. babyBlu

  babyBlu Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  мезотерапија е третман за слабеенје.се практикува во светот и е инвазивна...подкозно се убризгува тецност која ги напага масните наслаги и една ампула делува 2-3 недели...го напага целулитот и викаат дека е многу ефикасно...јас пробав и сега ке цекам за резултати...
   
 5. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  15.588
  Допаѓања:
  218.317
  A kade bese da ti go napravat toa i ako mozes da mi kazes kolku kosta toa?
   
 6. babyBlu

  babyBlu Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  toa se pravi po kozmeticki saloni ili saloni za akupunktura,cenata e 1800 den za 1 ampula
   
 7. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  15.588
  Допаѓања:
  218.317
  Fala :D
   
 8. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  15.588
  Допаѓања:
  218.317
  A da te prasam kakvi se rezultatite,dali veke gi ima?
   
 9. babyBlu

  babyBlu Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  a be ne se da se onesvestis....ama ima rezultati mene na primer mnogu me cesaat mestata i celulitot pocna da se razgraduva od tvrda preminuva vo kasesta sostojba(na dopir),treba trpenie ke vidime do narednoto bockanje za 2 nedeli...
   
 10. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Хмм чудно е малку се, а и доста не здраво. А каква болка чувствуваш кога те боцкаат и со каква игла се боцка, ако може да го опишеш процесот?
   
 11. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.820
  Допаѓања:
  13.103
  Мезотерапија
  Што е мезотерапија?

  Мезотерапија е техника при која се користи мала игла (со димензии 0,4 – 0,6 см) со чија помош се внесуваат медикаменти, витамини, минерали во длабокиот слој на кожата, на места каде што постои одреден проблем (масни перничиња, целулит). Мезотераписката процедура се изведува еднаш неделно.
  Каде може да се примени мезотерапијата?

  Најголемата примена на мезотерапијата е за редукција на целулитот и масните наслаги, како и за освежување на лицето и на вратот.

  Кога се решава проблемот на целулитот, се аплицираат разни липолитици, препарати кои ја забрзуваат циркулацијата, и средства за затегнување на кожата. Резултатите се бргу видливи по првата или втората процедура. За максимален ефект препорачливо е да се комбинира со ултразвучна и радиофреквентна терапија.

  За отстранување на локални масни наслаги процедурата е слична само што се вбризгува поголема количина на липолитици.

  Липолиза е посебна метода во склоп на мезотерапијата со која се отстрануваат поголеми количини на масни наслаги. Тоа е еден вид нехируршка липосукција која во комбинација со ултразвук (кавитација) и радиофреквенција дава извонредни резултати. Разложените масти во следните три недели комплетно се елиминираат од организмот.

  Мезолифт е примена на хијалуронска киселина, витамини, антиоксиданти, колаген и сл. Со цел за подмладување на кожата на лицето, вратот и деколтето. Се изведува еднаш неделно, а кожата станува затегната, мазна, сјајна и добива младешки изглед.
  Кога се видливи првите резултати?

  Мезотерапијата спаѓа во т.н. третмани со „инстант“ ефект, односно резултатите се видливи по неколку дена. Во зависност од намената, може да се направат еден или повеќе третмани во интервал од месец дена.
  Дали се работи за болна метода?

  При третманот се користат мали игли со што самата постапка е скоро безболна. Чувството наликува на лесен убод од инсект. Единствен несакан ефект по третманот е црвенило и модринки кои за неколку дена се повлекуваат.
  Колку третмани се доволни за постигнување на добри резултати?

  За постигнување на задоволителни резултати од мезотерапијата потребни се 6 до 10 третмани.

  Изборот на препарати, индикациите, контраиндикациите, како и комбинирањето на мезотерапијата со хемиски пилинг, филери и ботокс ги одредува доктор специјалист. Мезотерапијата е сериозна медицинска метода која овозможува без големи хируршки зафати да се решат естетските проблеми на кожата на лицето и на телото.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 12. vrtkovska

  vrtkovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Лично јас бидеќи имам искуство со сите апарати во козметичките салони не би ти препорачала да одиш. Пред три години јас бев и користев огромен пакет мислам дека бесхе од на 150 третмани и ги користев сите препарати за слабеење почнуваќи од мезо, LPG, инфра-ред, имаше нешто со алги и на другите неможам да се сетам, ама користев се буквално. Збачи не велам дека не ослабев и дека не го изгубив целулитот меѓутоа во козметичките салони ти гарантират дека со користење на третманите ќе намалиш во обем но не и во килограми, за да намалиш во килограми дават многу строги диети кои и дома да ги дрзиш без третмати ќе ослабиш. Пример се сеќавам дека требаше да јадам прв ден едно литро јогурт, втор ден едно литро млеко, трет ден едно кило едноврсно овошје, четврт ден туна во вода... И сега кога ќе размислам што се неправев значи цел ден сум била на едно литро јогурт за потоа да се здебелам дупло :(.
   
 13. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  Слабеење во козметички салони

  Пребарав по форумов и не најдов ништо слично.....се надевам нема да биде сфатено како реклама, но ми треба совет од вас. Дали сте биле во салон за слабеење и имало ли видливи резултати......Не сакам за џабе да си ги потрошам парите :)
   
  На zaevaale му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  481
  Слабеење во козметички салони

  Не сум била во салон за слабеење но мислам дека тоа ти е џабе трошење пари.Ти може ќе стигнеш до посакуваната тежина но за некое време дупло ќе си се вратиш на старите килограми (вакво искуство имаше една моја познаничка) :|
   
 15. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  Слабеење во козметички салони

  никогаш сум немала проблеми со килограмите па така да не сум ги користела третманите за слабеење во некои од козметичките салони

  знам дека лани една моја колешка од факс одеше на третмани за слабеење во Силуете, и резултатите беа видливи
   
 16. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  481
  Слабеење во козметички салони

  Сигурно не си ги вратила килограмите?? Затоа што од повеќе луѓе имам слушнато дека си се враќаат по некое време :^)
   
 17. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.342
  Слабеење во козметички салони

  Вакво слабеење мислам дека одговара на луѓе со навистина многу вишок килограми, бидејќи колку повеќе килограми имаш толку повеќе време и напор е потребно да стигнеш до посакуваната тежина и токму затоа многумина се откажуваат.
  Ама ако после третманите не вежбаш и пазиш на исхрана, фрлени се парите за џабе.А имам една комшика што одеше на третмани и ослабе, си смени начин на исхрана, вежбаше, па еве веќе две години е речиси иста, може минимално здебелена.
   
 18. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  Слабеење во козметички салони

  па да....имам доста килограми и би сакала барем првите 10 да ги симнам што е можно побрзо.....па случајно пред некој ден налетав на едно флаерче со пристојни цени за пакети за слабеење....и сакав да пробам...се заинтересирав за спа капсула....таман сега сум на посебен режим на исхрана и мислам дека ќе има повеќе резултати....ама салонот и не е нешто познат па затоа се мислам сега....инаку се сложувам со тоа дека се враќаат брзо доколку не пазиш....ама јас сега си се убедив дека ќе си внимавам на исхрана :D :D
   
 19. NotInLove88

  NotInLove88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  77
  Слабеење во козметички салони

  Третманите се скапа инвестиција ,се намалува нешто ,но доколку тоа нешто не се одржува залудно ќе бидат поторшени тие пари,најдобра инвестиција ти е да си купиш за тие пари за третманите еден Орбитрек да си имаш дома поефикасно до тоа АМИН! Не само што физичката активност ја подобрува кондицијата ,ги намалува килограмите а и здравствената состојба на организмот а и метаболизамот се забрзува со што се губат лесно килограмите ....Пробано и проверено и ефикасно ,нема да зажалиш :)
   
  На MarchelineAmaru и ana-banana им се допаѓа ова.
 20. ohi

  ohi Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  3
  Третмани за слабеење

  Девојки барав, но не најдов ваква тема доколку има избришете ја оваа. Ме интересира дали некој има одено на некој третман за слабеење и колку имал ефект. Јас имам слушнато за електростимулација, но затоа што е скапо ми е страв да не си ги дадам парите за џабе, инаку иде лето па размислувам на оваа тема. Поздрав :)