1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мекици во кафана

Дискусија во 'Бебе' започната од LadyC, 25 август 2016.

 1. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.137
  Допаѓања:
  147.304
  Пол:
  Женски
  Решена сум здравје за синко кога ќе се роди да правиме мекици во кафана, односно во 14ка зашто е одличен ресторан, башка сум Карпошовка и ми е на 5мин од дома. Додуша нема јас да бидам присутна, тоа го планираат мм со моите и неговите да се соберат најблиски и да се прослави. Такво време дојде што сите прават во кафана (повеќето) дали мекици, дали слава, дали роденден, па убаво би било да споделите некое мислење и искуство ако имате.

  У случај да има ваква тема ( мислам не видов) слободно префрлете го прашањево таму.

  Благодарам однапред :)
   
  На ♡BuBaLe♡, jasna83 и Ицолгудбејбе им се допаѓа ова.
 2. Sunshine_1979

  Sunshine_1979 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  11.927
  Пол:
  Женски
  И јас сум во Карпош, мекици частевме во Две капки, ресторанче на Илинденска карши бензиската кај Борис Трајковски.
  Таму имаше убава а поприфатлива со цена понуда!Како што се договоривме, имало по 2 мекици и парче сирење, зелена салата и ордевер со 4 парчиња сувомесно, кашкавал, урнебес и руска салата за секој гостин. Плус со мала доплата и жива музика ... Пиење кој што си порача!
  Имавме околу 70 гости и беа само наши бидејќи родителите ни се од различни градови и скромно за најблиските си организираа по дома.
  Еденствена мана е тоа што мм во возбудата не сликал ниту една единствена слика...
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 3. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.360
  Допаѓања:
  317.349
  Пол:
  Женски
  Neli na mekici odat samo zeni?
  Jas taka znam
   
  На Espadrila и Antebellum им се допаѓа ова.
 4. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.137
  Допаѓања:
  147.304
  Пол:
  Женски
  Баш ќе погледнам и таму мениха, не за друго, ме излажа со музиката. Тука не ми спомнаа ништо за музика, а мекици ние треба да си однесеме и жестоко смееме да си однесеме колку сакаме.
  А за мекици дека одат само жени, не сум чула искрено и врска немам, кај и да сум била до сега секаде имало и мажи. Можда е нова мода, врска немам, но кај нас ќе има и мажи и жени.
   
 5. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.501
  Допаѓања:
  144.185
  Не е никаква нова мода. Во јужниот дел кај нас одат само жени. Не се прават вакви работи. Се служат само мекици со сирење, локум, шеќер. Ништо повеќе. А да и сок.
  Се седи кратко , пола час. Апнуваш и стануваш. Фешти нема. Прават почесто низ кафани. Ама мени нема. Само тоа што кажав погоре. Се организира поручек. Пример од 6 до 8.
  Мекици прават двете баби. Родителите не се засегнати.

  Ова е традиција 100 години уназад. Единствено е сменето што сега мекиците се нарачуваат, не ги пржат дома. Едно време ги правеле дома. Плус сега прават по ресторанти.
   
  На kjukli, makedonkamak, Sesil и 6 други им се допаѓа ова.
 6. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.137
  Допаѓања:
  147.304
  Пол:
  Женски
  Мм е од јужниот дел па никогаш не ми спомнал, ниту пак свеки. Једино што свеки сака бебе кога ќе се роди е љуљка ( мислам така го рече) и тоа е се. Во Скопје кај и да сум била било ко мини свадба. Пошо ние не правевме свадба си решивме за welcome baby да има прослава. Можда различни места, различни традиции, ама како и да е е убава работа. :)
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.501
  Допаѓања:
  144.185
  Ваљда нема да те лажан дека кај нас е така.:D
  Конкретно за југо истокот.

  Мислам имаше некоја ваква тема. Го имам пишувано тоа. Не е битно.
  Нека си прави кој како сака. :)
  Кај нас оваа мода уште не е дојдена.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.137
  Допаѓања:
  147.304
  Пол:
  Женски
  Нема врска, таман работа не ни помислив дека лажеш, малце оф отидовме мислам ама сепак затоа се темите, секој да си пише свое мислење. :)
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.360
  Допаѓања:
  317.349
  Пол:
  Женски
  Tocno
  Eve i vo Gostivar kaj sto sum bila i vo Stip osven mekici i sirenje nemalo nisto drugo.Vsusnost zatoa i se vika mekici samata proslava :D
   
  На kjukli, ruruk, makedonkamak и 4 други им се допаѓа ова.
 10. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Ние мекици правевме во ресторан.
  Однапред им беше најавено, само ден се чекаше.
  Од нас беа мекиците и сирењето а од ресторанот имаше зелени салати, ордевери и пијачка...и нормално кој што сака да си порача.
  Музика немаше.

  Ќе си отидете по ресторани и ќе си кажете што сакате.
  Има и текви локали каде што и мекици прават.
  Некои локали дозволуваат и свој пијалок да носиш.
  Ствар на договор е
   
  На jasna83 и LadyC им се допаѓа ова.
 11. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.501
  Допаѓања:
  144.185
  И сега ми ја решивте дилемата за доручек. Мекици. :D

  Секој крај свој обичај. Се што е во граници на нормала ,за мене ок.
  За убаво нека е. :)
   
  На Espadrila, jasna83, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.008
  Допаѓања:
  198.817
  Пол:
  Женски
  За првото мм дома си правеше, си нарача мекици, си зеде сирење и пијачки, журка направија со друштвото и секој по дома. За второво веројатно исто ќе биде, пак дома, ама овојпат се надевам во дворче, оти ем што има место, ем топло е уште, а и полесно ќе биде за мене, да ми биде чисто дома кога ќе си дојдеме. Не дека со првото не ми беше чисто кога не пуштија од болница, ама сепак, подруго е. Во кафани веројатно прават оние кои немаат место дома да ги викнат сите да прослават. Кој како милува. Инаку во Охрид не се прават мекици како тука, туку обично се оди на повојница до 40 дена (лудница знам) и притоа гостите носат нешто благо, по можност дома направено. Е сега, дури бев млада, помала, така беше, сега не знам како е.
   
  На jasna83, LadyC и referentka им се допаѓа ова.
 13. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  Кај нас дома мајка ми даваше мекици дента кога се породив ама само на најблиска фамилија. Нејзина желба беше дома да ги прави и ја реализираше на задоволство на сите. Свекрва ми немале таков обичај па не правеше дома.

  Кога пријателите дознаа дека се породив сакаа дома да дојдат, па за да се исзбегне тоа заради хигиена, реши во кафана да прави мекици. Правеше во Дада, мекици, сирење, салата, ордевер било послужено. Лабав муабет, со покажување слики од бебе и праќање слики на вибер за да сум у тек со забавата. Вообичаено вака се правеле мекици во друштво и убаво сме поминувале без помпи.
   
  На LadyC и referentka им се допаѓа ова.
 14. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.090
  Допаѓања:
  56.318
  Пол:
  Женски
  @Annath, секако дека се прават и во Охрид. Двете баби обично ги прават, ама сега почесто нарачуваат. И сите познати одат во домот кај младте - роднини, соседи, колеги, сите, ама сепак е поскромно. Мекици и сирење со пиење, толку. Исто гледам дека и кај бабите се оди, па си прават и тие за дома мекици.
  За во ресторани не сум слушнала некој да правел тука, но мислам дека е супер опција за тие што не сакаат растурање по дома.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.008
  Допаѓања:
  198.817
  Пол:
  Женски
  Можеби сега се прават, јас кога живеев таму не се правеа како овде. Барем никој од тие што ги знам, роднини, пријатели и познаници не правеа мекици како овде. Се одеше на бебе, и тоа најчесто до 40 дена, како повојница и се носеа питулици (тоа баба ми правеше, не оние од палачинки, туку нешто слично на мекици, но со друга форма) и нешто благо (грклани, еклери, крофни или нешто слично). Тогаш и подарок за бебето се носи.
   
  На LivingGlam и LadyC им се допаѓа ова.
 16. Sunshine_1979

  Sunshine_1979 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  11.927
  Пол:
  Женски
  Над 50 гости со илјада денари доплата има можност за музиче - мислам сајзер и гитара биле.
  А инаку мекиците се нивни, они си ги организираат, а цените далеку пониски од 14-ка.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  12.137
  Допаѓања:
  147.304
  Пол:
  Женски
  Одлично, ти благодарам многу, баш ќе провериме и таму. :*
   
 18. coconaut

  coconaut Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  924
  Допаѓања:
  2.562
  Пол:
  Женски
  Nie pravevme vo edno restorance na parkingot kaj Holiday inn, ne mi teknuva kako se vika, so salata, ordever I pijalok, mekicite moze I od kaj niv a moze I sam da si poracas. Muzikata e gratis od restoranot, samo ne bila naj naj. Inaku se falat mnogu od Moja kuka I Gradina.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.901
  Допаѓања:
  32.469
  Пол:
  Женски
  Маж ми даваше мекици дома. Собра друштво и прослави со нив. Не му се даваа пари по кафани.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.331
  Допаѓања:
  47.771
  Пол:
  Женски
  Мекиците се традиција кај нас.Сега почесто во кафана се прават отколку дома.
  Јас кога се породив,маж ми носеше друштво во кафана,а бабите дома си правеа.И со двете така беше.Од веселбата ми праќаа слики.А свекрва ми ми кажа дека од крајот каде потекнува,мекици се носат по луѓе,не се доаѓало дома.

  Сега има еден нов увезен тренд,не знам колку сте запознаени.Baby Shower.Пред да се породи,мајката дома прави забава само за жени кои го ,,тушираат"нероденото бебе со подароци.Анерикански обичај кој нема никаква врска со нашево поднебје.
   
  На sanjaeva, jasna83, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.