1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мекици во кафана

Дискусија во 'Бебе' започната од LadyC, 25 август 2016.

  1. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Да. Уште ова ни фалеше.:D

    Гледам дека и кај нас почна да се популаризира.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Баш се чудев кога ќе почнат.

    Ние сме една плагијаторска нација што копира се што е странско а плука по се што е наше. Следен тренд очекувам да бидат оние конуси полни со слатки и бонбони за прв ден од училиште. (Како од рекламата „го можеш ти тоа“ за киндер чоколадо).
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Kaj nas ne se odi po doma za mekici. Tamu kaj sto e bebeto i kaj sto sum dezinfecirala za da e cisto ne sakam da mi idat gosti da pusat i valkaat.

    Majka mi pravese sama mekici. Radost e toa ogromna i cest da pravis mekici za prvo vnuce. Jas vecerta se porodiv ona vo 4 sabajle stanala i mesela. Nosela niz celo maalo, pa na rabota, kaj brat mi... stotina odnela.

    Svekrva mi si gi vikna prijatelkite vo kafana.

    Maz mi castese na rabota i odnese kupecki kaj mene na rabota. Znaci vkupno okolu 200 mekici se potrosija del kupeni del praveni.

    U kafana ne sakav. Jas si pocituvam tradicija. Nemav baby shower ni mominski...

    Vo istocna Makedonija po selata kaj sto ima leunka 40 dena sekoj den nekoja od komshikite ide so ruchek za majkata i i pere ili sreduva. Vo sobata kaj majkata i bebeto ne ide. Taka od sekoja kuka po eden rucek. Nikomu trosok a ogromna pomos. Povojnici malku dojdoa. Polesno za mene da ne gotvam spremam cistam.
     
    На kjukli, Espadrila, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    Jas imav takvo pred 22 godini :D
    Ama odev prvace vo Germanija
     
  5. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Освен мекиците, во мојот крај (Свети Николе) се прави и Богородична погача. Денот кога мајката и бебето си доаѓаат дома, доаѓа блиска роднина (мора да има живи родители) и заедно со неколку дечиња месат блага пресна погачка, целата оросена со шеќер. Сечат парченца и носат кај сите роднини и пријатели. Нешто како ФБ нотификација - соопштуваат дека има ново бебе во фамилија. Обично некој возрасен ги вози низ градот, а домаќините треба да им дадат паричка за убавата вест!
    Мајката исто ги дарува дечињата со ситен подарок - чорапчиња, веш или сл.
    Значењето е дека ја молат Богородица да го штити чедото а воедно и известуваат за радоста.
    Правевме во Скопје за бебето, однесовме само низ населба што имаме пријатели и комшии, само постарите знаеја за што станува збор!
     
    На ma4e1311, Victorian, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  6. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Кога ми се роди девојчето мекици правеа во кафана, се служело мекици, сирење, кашкавал, сувомеснато, салата и пиење.
    Околу 50 души имло и мажи и жени.
    Во западна Македонија, односно Тетовскиот крај одат само жени, што воопшто не ми се допаѓа таа трдиција иако сум одела.
    Прават по еден месец, некој по три или четири месеци од кога ќе се роди бебето.
     
    На cresa-jagoda, LadyC, jasna83 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Во Градина имам одено на мекици, таму се спремаат .Проверено е , преубаво беше.Од таму имаше и музика.
    А тоа дека оделе само жени, прв пат слушам.
     
    На LadyC, jasna83 и referentka им се допаѓа ова.
  8. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    И за двете дечиња бабите даваа мекици по дома. Купени правени не е битно. Мекици,крофни, теганици, со сирење, со шеќер во прав. Сок, кисела вода...И по некое парче слатки
    Маж ми частеше другари во кафана, ама не верувам дека носеше мекици :D:D:D
    Однесе и кај мене и кај него на работа.
    Број на мекици?
    мал милион :rofl::rofl::rofl:
     
    На cresa-jagoda, jasna83, sanjaeva и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    @joy1 , кај нас во Скопје, на прославата сè има, само мекици не. :D
    Ептен е изгубена смислата на прославава... ресторани, 100 гости... Свадба без невеста. :D
     
    На kjukli, PUPICA, do-re-mi и 6 други им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Кечо...на некои забави по повод раѓање дете се забегува...мажите си ги кинат кошулите :lol:
     
    На kjukli, Sesil, Mr. Right и 2 други им се допаѓа ова.
  11. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Искрено , спремање свадба без невеста никогаш не ми било вкусно и никогаш ме сум рекла дека.ќе.праам чуда....Ниту сме многу по традиции ама ова денес што се прави по Скопјево не е ниту традиција, повеќе како чалам е. Башка, толкави веселби а мајката да не е тука. Не ни знам кога се прави тоа, вечерта кога ќе се породиш како оди? Ние конкретно ништо не планираме, знам дека мм истата вечер ќе си ги собере другарите само во кафана и ќе си прослави со нив, кај мене на раб ќе однесе мекици, ваљда и кај него и тоа е тоа. Бабите и дедовците ќе си се соберат тие четворица дома и ќе си се почастат. Ова би бил мој начин, ама секој си знае за себе, сепак зависи каков човек си, како и за се друго.
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас многу обичаи и традиции се изначитав на форумов овде, не сум знаела дека низ секој крај на македонија постојат различни традиции, мислев исти се сите.
    Но, како и да е ми се допаѓа се што ја опфаќа нашата традиција и обичај било каде и било каква и да е, ова што се зборува и што се почесто луѓето прават плагијати од странски европско америнкански традиции е навистина глупаво. Немам збор да го опишам тоа плагијагирање и потреба од истото да копираш некого и некаде а да не го почитуваш твоето со кое што си изрснал и се се оформил како човек. Во секоја држава, град, село и нација има обичаи и традиции и убаво е човек да си почитува и слави се со цел народот да се обедини и да има слога нели дружба и љубов, јас барем така тоа го сваќам споделување на среќа и радост. Но ви се молам со американскиве традиции навистина не е убаво како прво за нашиот род, традиција и нација.
    Зошто тоа пумпање и тие плагијати, се со цел да си покажан некаде, да си зборуван, да се истакнеш или?!

    Впрочем, кај нас само жените присуствуваат на мекици, тоа ни е огромна традиција, никогаш маж не дошол, тоа се обично дел од блиски роднини и колешки/другарки на бабите, секоја баба посебно по дома, 2 часа, мекици, сирење и мед и лав муабет и сите по дома.
    Тоа е тоа верување за жена кога се породи.
    Мажот/таткото на бебето не носи мекици никаде, тој си прославува одпосле в кафеана или дома со блиски другари.
    Мекиците кај нас се традиција која што ја прават двете баби строго со женски род.

    Овие работи на темава прв пат ги слишам.
    Но, крај краева секој како што милува нека си прави нема тука дискусија.
     
    На Anturium, Espadrila, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  13. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.336
    Пол:
    Женски
    Секој различно. :)
    Ама како и да е секој начин си е симпа за себе. Баш е убаво што секој си се држи за традицијата, а и нормално секој прави како му одговара.
    Како и да е, темава е мекици во кафана за да се пише некое искуство плус, од стил ја бива или не кафана некоја, дали е добра организацијата и сл.
    Мм ќе прави во кафана ама за сите од моја и негова страна поблиски.
    За регистрација бевме во Маргер што беше фален страшно а услугата беше шит, музика ветена и недочекана, лажеа за цените на даските и тако даље.
    Не сакам и раѓањето на моето дете да се претвори во ист кошмар како и нашата регистрација ( која исто така беше само за поблиски луѓе) .
    Ние така си решивме. Е сега ако најдеме и боље локал од 14ка ( како Саншајн што го предложи Две Капки) ќе се организира таму.
    А кој каде прави е ствар на можност, ние имаме стан и не сакам да ми цапаат дома со кондури ден два пред јас и детето да си дојдеме а претходно сум организирала жена да ми исчисти, на хемиско сум носела теписи и сл.
    Свеки ми е далеку, па нема на 10 места да правиме, едноставно сите на купче. :)
     
    На vitamina, Annath, jasna83 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Кај нас во Скопје мекици се прават за сите,без разлика,жени мажи:D
    Мажите само на блага ракија не одат,ама сега во денешно време,не баш се придржуваат до тој адет:D
    Ако има некоја разлика,тоа е зато што секој доаѓа со свој адет:D
    А тоа за во кафана,секој како сака нека си прави:)
     
    На jasna83 и LadyC им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Мекици во мое село (Скопје:rofl:) сите знаат како се прави..
    Најголемиот дел од луѓето затворени на 5ти или 10ти кат, едвај да се свртиш дома, па уште 50 души ти фалат..
    Ресторан, мекици, сирење, ордевер, начукај се од "среќа" и дома.. сабајле не знаеш дека мекици си јадел.

    Тазе ми е последново..тетка ми правеше дома, посебно они за нивните и сватовите дома за нивните.
    Мекици, сирење, сок и сиктер кафе.

    АМА не секој има простор дома, така да ги разбирам и луѓето по кафани што прават. И најчесто се измешани од двете страни...
    Бевме во Градина пред некој месец, мини свадба, убав амбиент, се беше вкусно. Само така малку отфрлен од Ск ми е..
     
    На jasna83 и LadyC им се допаѓа ова.
  16. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Да се разбереме, 14 е класа плус од Две капки, ова ти е културно локално кафанче ама не е во рангот на 14. Ние кога биравме пресудна ни беше цената, сакавме да поканиме повеќе гости, фала богу имаме многу и роднини и пријатели, не канеле - сме оделе па редно беше и ние да ги поканиме! Согласно цената убаво било, ти кажав веќе преубави топли мекици, убаво сирење, мини ордеверче за секој и зелени салати во големи овали. Пиење според желба на секој. Плус мајка ми донела мед и мармалад за со мекиците а и шеќер имало.
    Услугата била супер - потврда е тоа што и крштевката таму ја правевме!
    За првата ќерка пред 12 г мм ги покани само другарите дома на пијачка, не му ни текнало мекоци да порача а свеки и мама си правеа секоја во својот дом во својот град. Сега едноставно сакавме да почастиме да си го обележиме денот како сите други кај што сме биле. Добро некаде беше и полуксузно, побогато но кај нас убаво но скромно беше - и треаше од 7 до 10 навечер - без запивања и опивања!!!
     
    На LadyC, jasna83 и Dust им се допаѓа ова.
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.336
    Пол:
    Женски
    Па добро и Маргер се рачуна као за повисока класа па тотално се разочарав зашто воопшто не беше она што очекував. Беше ладно, незагреан простор, Каролина Гочева пееше на рипит цела вечер ( наместо ветената жива музика), а цените не им се ефтини и као една даска е за 4-5 души а они ми наплатија како да сме зеле 20 даски гости колку што имавме. Да не се нервираме за тоа. Не патам од комплекс да е класа, битно ми е да е пријатно и релаксирано. :)
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Епа кај нас на далечниот исток нема Мекици.
    Кај нас има "погача", на денот на крштевањето на бебето (вообичаено крштевањето тука е пред 40 дена). Значи исто како кај вас што е мекици, само без мекици :rofl:
    Се оди во кафана има јадење, пиење и погача наместо мекици а и мајката може да биде присутна (но не мора) . Е на погачата се фрлаат пари па се врзува крпчето во кое се парите (па се внимава дали крпчето било стегнато или не, зошто такво ќе било и бебето :lol:). Погачата после се крши и ти даваат тацна од едната страна со сол од другата со шеќер и погачата од едната страна ја топнуваш во солта а од другата страна во шеќерот.
    Супер забегано :drunk:
    Со оглед на тоа што одамна немам одено на "погача" не ми текнува дали само жени одеа или и мажи имаше, а дали жени одеа само на повојница стварно не знам...може и нешто се изменило во последните неколку години или сум измешала поими :rofl:
    Поентата ми беше дека немаме мекици :rofl:

    Инаку кај нас погача и крштевка се два различни поими :!:
     
    На Lolipop23, Dust, WarriorAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    А каде кај вас?
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Делчево, Каменица, Алба, Асти, Канели... :rofl::rofl::rofl: