1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мекици во кафана

Дискусија во 'Бебе' започната од LadyC, 25 август 2016.

  1. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.399
    Пол:
    Женски
    Или овде само мене ми се чини дека не е нешто ок?

    Небитно, да шљапа и близок нормално не сакам кога сакам да си влезам во домот на чисто поготово кога ќе правам генералки пред пораѓај. Зошто да ми влагаат дома со кондури? Да ми пушат ли треба дома или во сред декември ќе излагаат на тераса? Прво е тортура за мене и нехигиенски, второ е за гостите безвезе.
    Затоа те цитирам.
     
  2. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Изгледа тебе ти се чини.
    За тебе ако честење во кафана е ништо, за некого е премногу.
    Во сите твои постови има потценувачки ефект.

    Според тебе...овие кои се изјаснија дека дома си викнале и си чекале гости се....шљакачи...или можеби нехигиенични ?

    Од се , само едно е ОК.

    Кој како си сака-така.

    А дека сите надвор можат.....не би рекла.
     
    На kikin, Glasna, anaja1 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.399
    Пол:
    Женски
    Бтв @referentka многу сум те читала по разни теми и сум те поддржувала во начин на размислување и сл.
    Значи не треба да се палиш одма некој кога ќе ти пише нешто што е не одговарајучи со твоето размислување. Крај краева треба да знаеш да прифатиш кога нешто не си во право. Препрочитај се и размисли дали звучи напишаното во ред.
    Пошо не е.
    Ако понижив некого погоре ќе се изјаснеше до сега како што јас се осетив лошо во твојот пост. Така да уште во претходните мои постови погоре нагласив дека е темава за мекици во кафана. А тие што пишаа како прават дома и сл не им реков како сте можеле дома шљакачи ниедни.
    Ај молим те опрај се, и не ми пишувај повеќе.
     
  4. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно се губи смислата,дружење,одење по гости и тн.:(
    После се ова што го прочитав,не верувам дека ќе отидам на покана за било која прослава(facepalm)
    Да слушнам дека некој рекол дека гостите му шлапаат по станот,навистина губам желба за одење на некога да му направам чест,и да му одам на гости.....демек да му шлапам:x(facepalm)
     
    На referentka и joy1 им се допаѓа ова.
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Не се нервирај бе мило...
    Не се срди....
    Полека...
    :*:*:*:*
     
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Епа еве има..секакви.
    Прво одиш чест да направиш.Да ја споделиш радоста, нели.
    Али...тоа е тоа...
     
    На Glasna, anaja1 и joy1 им се допаѓа ова.
  7. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.399
    Пол:
    Женски
    Со оваква култура нема ни да биде некоја со сличен карактер воопшто поканета. Мене гостите ми се бирани и за во куќа кој да ми влезе воопшто а па за да му платам во кафана и те како мора да заслужил. :)
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Moite doma pravea i toa 2 dena mekici :D Prv den komsii i rodnini, vtor den drustvoto nase (koe e dosta golemo), 3ti den cistackata sredila se i 4ti den jas so sinko doma... :) Za kafana kje trebase mnogu pari, zasto ne bea malku dusi... :)
     
    На kikin, referentka и LadyC им се допаѓа ова.
  9. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Mene pak mi e chuden muabetot so generlkite I neprimanjeto na gosti pred samiot chin na dobivanje bebe I posle toa:^)..Samo ednash li imate vo plan generalka da pravite dodeka bebinjata Ne vi porasnat:emo:?? I navistina li doma gosti Ne planirate da primate samo zatoa shto imate bebe..seriozno:?:???
     
  10. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Едно е примање гости, друго прием на 50+ луѓе и чистење после нив. Искрено, ни со големо, ни со мало дете, ни пред да се роди, толку луѓе дома наеднаш немам примено.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Nekoj pogore spomna deka Ne sekoj e finansiski spremen da iskeshira za kafana ..ova veke Se mini svadbi so site saltani,mekicite Se u zaden plan(moe mislenje)..chudno mi e oti do pred sedum godini a moze I poveke kako Li onie novopecheni tatkovci ,babi,dedovci pravele mekici po doma (edni doagaat drugi zaminuvaat I taka) ..Ne site ziveat u 150 kvadratni prostori ,muabetot mi e oti pak se isteruvalo so mekicite,bez pekmezenja I bez naoganje mani za chistenjeto..sega veke nekako site svileni se..pomoderizirani i sramota e da kazesh deka mekici Po doma pfff..@darcy samo glasno razmisluvam nishto Ne Se odnesuva na tvojot stav
     
    На kikin, slobodka, Smizzy и 3 други им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Nie ednas vo godinata primame tolku gosti, na slava, pa 50+ se sigurno... Nikoj ne soblaka konduri, isto nareden den cistackata pravi generalka. Mene sekoj cetvrtok mi cisti zena doma, ama taka po potreba doagja i drugi denovi. Jas ne gledam nisto loso vo primanje na tolku gosti, ama treba sepak da imas uslovi za toa.. prostor pogolem i golemi zivci (zasto sepak mestis cel den masi, stolici, pa trcas da prasuvas koj sto kje pie, pa posle treba da gi raskrenes masite, a doslo 1 saat) :D Srekja pa sto postoi ketering, pa da ne se macis i toa :D Samo pijalokot ostanuva na nas i nekoi dr sitnici :) neznam nekako mene mi e tradicijata mekici koga kje se rodi bebe, da se pravi doma... A ne kako sto kje vidam nekoi pa i snimanje, ziva muzika, lele lele ora se vrtat, torti za bebeto, preterano mi e toa.
     
    На slobodka, Smizzy, darcy и 3 други им се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Како се движат цените за мекици?
     
  14. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Во последно време не се сеќавам да сум била поканета на мекици некаде во домашен амбиент. И таму кај што не живеат снаите со бебињата и таму не прават. Секогаш во ресторан. Носам бонбониера, нешто симболично за бебе или оставам пари посебно во случаи кога нема да бидам во можност да му купам на бебето нешто во иднина ако се во странство или сл.
    Многу поубаво е кога не е дома. Кај нас се прави после три дена од раѓање на бебето. Мајката не може да си придојде уште од пораѓајот посебно со прво, не пак гости да оправа. Ја разбрав ЛејдиЦ што сака да каже. Мислеше на она “генерално” чистење што секоја мајка го прави пред доаѓање на бебето, па макар и десето да е. Еве и јас не би сакала секој да ми се шета низ куќи доколку живеам во заедница. Моите може да си поканат кој сакаат, не им бранам.
    Како што има поделеност за се во животот така и за ова. Кој како си одлучил така нека си прави.
     
  15. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.857
    Пол:
    Женски
    Во рагуса на пр. 7еур од човек. Мислам дека ова беше од поефтините опции со оглед на тоа што е вклучено и пиењето
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    18.396
    Пол:
    Женски
    И да кажам дека мекиците им се преубави моите правеа таму па ми донесоа зошто јас со бебуш бев дома веќе не пуштија за еден ден. :)
     
    На Ano и kukla21 им се допаѓа ова.
  17. belmoni

    belmoni Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Што се носи на мекици поклон? Недела е и нз што да однесам а вечер сум на мекиции кај братучед
     
  18. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    Некоја ,,ситница,, за бебето и благо :)
     
  19. belmoni

    belmoni Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Земав марамици сензитив бекутан и омекнувач и крема исто бекутан едни атлантис и хулахопчиња . Се надевам доволно е
     
  20. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.400
    Пол:
    Женски
    Супер е.
    Нека е живо и здраво бебето :l:
     
    На belmoni му/ѝ се допаѓа ова.