1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мекици (прослава и подароци)

Дискусија во 'Бебе' започната од Snow-Queen, 28 ноември 2011.

  1. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    и јас сум кума и за кратко другарката треба да се породи.

    мекици незнам дали ќе прават но јас имав во план сега да и купам неколку работи за бебчето шпихозни пижамчиња такви работи да можат со време да си ги исперат испеглат и да бидат спремни кога ќе дојде бебушко.

    е сега незнам како ќе биде тоа прифатено од старите нивни нели обично треба или на мекици или на повојница ама јас мразам такви официјални претставувања и дарувања така јас сум кума како сакам така ќе правам.

    инаку за други знам дека се носи само благо но јас често инсистирам барем картичка да има и некое мало поклонче. крај на крај кој како си сака и како му е мерак...
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Колку е прекрасен подарок за некој близок
    [​IMG]
     
    На cresa-jagoda и sabatini им се допаѓа ова.
  3. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    ovaa torta ja vidov na fb i ke probam da najdam nekoj koj sto ke moze da mi ja napravi za krstevkata na kerka mi....se nadevam deka vo strumica ke se nafati Kanela ili nekoja dr slatkarnica .......
     
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    глупо прашање ама што е тоа Радосница?
     
  5. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Радосница е еден вид книга (како да ја наречам, нешто слично на споменар), во неа се запишува првиот збор на бебето, првото запче, прва нова година, се ставаат слики од ултразвук и сл.

    Еве ти линк од темата, ќе најдеш повеќе информации
    bebe/radosnica-t15758/?hilit=%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    уф одамна не е коментирано овде, но сакам да прашам како во Скопје обрнувате внимание на чинот на давање мекици? Гледам во последно време тренд е да се слави во кафана ама тоа ми нема смисла, непотребен трошок а башка и го губи значењето на традицијата. Кај нас се собираат по дома, само жени, и свекрвата си вика свои луѓе дома и мајката на родилката исто па мајката и таткото на бебчето се ослободени од таа обврска. Во Скопје млади родители кои живеат сами си канат свои луѓе, но што ако не можеш да ги собереш во мало станче, а кафана не ти е добар избор? Обично, чинот е краток, одиш, честиташ, каснуваш мекица и си одиш ама кај што сме биле на мекици во Скопје гледам луѓево бајаги заседнуваат, се запиваат па се мислам каде во мало станче во една соба ќе соберам толку луѓе? Некој совет?!
     
  7. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    786
    Кај мене дома мајка ми дека се повеќе луѓе на два пати ги подели и ги викна, а маж ми дека е од Велес кај нив па се делат крофни по луѓе не ти доаѓаат луѓе дома, јас знам дека родителите прават не младите, и обично и јас кога сум одела на мекици седам пола саат саат и си одам, така беше и кај нас, е сега ако има некој без осет незнам, или пак да ги направите порано на пример од 6, па на некој да му кажете да дојде од 6 некој од 8 да не се преклопат и да ги поминете сите :D
     
  8. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Фала ти за одговорот, и јас се мислев на варијантата на некои да им кажеме порано, на некои покасно и да ги истераме сите, маж ми здравје боже да однесе кај него на работа, кај мене на работа а дома да ги викне најблиските. Ама ме буни тоа дека имам видено дека некои заседнуваат ама како што велиш ние сме во мало станче па се надевам ќе имаат осет луѓето :) За кафана никако не сум, многу ми е без врска за мекици да собираш луѓе во кафана, а и таму трошокот голем, кај ни е крајот. Се надевам ќе ја наредиме некако.
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Svekrva mi i majka mi davaa langidi t.e mekici za kerka mi,sme sobrale mnogu buketi bonbonjeri i garderoba :) :D
     
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    На мекици се оди одма после раѓањето на бебето, а кога се оди на повојница?
    Исто ли е? :?: :$
     
  11. Ruzica00

    Ruzica00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    172
    Не е исто, на мекици се иде одма кога ке се роди бебето, а на повојница после 40 дена :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.110
    Пол:
    Женски
    И за помалиов син маж ми правеше мекици дома, наредниот ден откако се породив. Сите што дошле донеле бонбониери.
     
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ние односно мм одлучил во κафана виκа дома κој ќе сρедува сам сум,и таму пρавевме и ние само бомбониеρи сме добиле,и по неκое вино
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Сега ми текна како маж ми ми правеше апдејт од местото на настанот, и на секој пола саат ми праќаше слики со сите гости во порака на фејсбук, а ја тепав време гледајќи ги во болница :D
    Мекици правеле дома, со домашно правени мекици, се собрале преку 30 души, кој доаѓал, кој си одел, за да има место за наредните гости :D
    Откако си дојдов од болница ги гледав поклоните, највеќе бомбоњери, едно виски, пакување Памперс и други стварчиња за малата: чорапчиња, фустанче, плишано слонче со кебенце, боди, лигавче, бањарка (и тоа за три годишно дете :) ) и уште некоја ситница на која не ми текнува :)
     
  15. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    И ние сме во мало станче и од различни градови. Да се фрлаат пари во кафана ми нема логика, па за тие 200 евра за бебуш ќе си поклопам некој трошок...
     
    Последна измена: 3 ноември 2014
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Dali nekoj slavel vo kafana vo Skopje? Doma nema mesto a I ne sakam da se valka pred da dojde bebeto, saksm se da mi e sredeno. Okolu 40 luge ke bidat, znaete kako se dvizat cenite? Ne mi se davaat mnogu pari od druga strana ne znam sto da pravime
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Во кафана со 40 луге околу 350-400 еур спремај:)
     
  18. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Ah lele... nema li nekoja poeftina varijanta? :) Osven doma... Kako slavevte vie?
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Поефтино во кафич и да ви дозволат да однесете мекици, или дома па утредента за 1500 мкд да викнете некој со кирби да исчисти.
    Ние во македонска куќа ама непланирано, некако спонтано се собрале ( маж ми седел со 5-6 најблиски и се јавил и на др., а тие на други) и сметка што да ти кажам, за џабе се пораѓав на ГАК. Еј ќе го задавев:)
     
    На Polumaturantite му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Во право е Леона мм во кафанче во бутел ги однел газдата му е другар,и тоа и попуст му даде 450 е го фатило,40 души исто и јас му викав дека требало дома, е вика јас сам ќе се замарам имаше кој да му помогне сестра му моите ама ете така се вади мажи бре :D