1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мекици (прослава и подароци)

Дискусија во 'Бебе' започната од Snow-Queen, 28 ноември 2011.

  1. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.671
    Пол:
    Женски
    Okenzi toa mozes na povojnica da i odneses... Na mekici takvi raboti od nikoj ne dobivme, site bile so bombonjera, nesto slatko i blago :) Nie ednas bevme na mekici i odnesovme ubavi kolacinja od Kanela, jas znam deka blago se nosi, a raboti za bebeto ne, toa na povojnica... :)
     
    На Sunshine_1979 и okcenzi им се допаѓа ова.
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Лична изработка, за мојата кумашинка

    collage-2016-10-16.jpg
     
    На Ctete, kavadar4anka, Nut и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    14937389_1157487721010357_7125349728740570231_n.jpg 15037140_1166752393417223_5317131800226734455_n.jpg ....ови ги добив!
     
    На tarantula, Ctete и joy1 им се допаѓа ова.
  5. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Нели денот кога се роди бебуш се викаат жени на мекици. Денес дојде мајка ми и зборат со свекрва ми за тоа, т.е. мама почна да ја прашува како се плановите кој планира да вика свеки и дали нели дека во нејзина куќа планирала гости и од наша страна (моите вујни, стрини и тетки). Свеки ме изнервира до бескрај, вика на нероден Петко капа му кроите, демек рано е за тоа. Мама си преќуте и очи и се насолзија. Нормално нели дека е рано нема да ги каниш ама нели треба да си испланираш пред време кој ќе викаш оти во тие моменти можеш некој битен и близок да заборавиш. Што мислите околу ова?
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мене па свекрвата ме праша кои ни се плановите за мекици. Се да се чекало на друг. И реков секој за себе, не дека не планираме некаде да правиме, ама се научиле се од друг да чекаат.

    @ana-banana а зошто мајка ти не си организира сама дома за твоите роднини?
     
    На girl-miri и emkaemka им се допаѓа ова.
  7. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Не знам кај вас, ама овде мекици прават и мајката и свекрвата. И мислам дека тоа е добро.
     
    На Dust, emkaemka, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    @kukla21 Таков е обичајот кај нас да се прави во домот на зетот и она ќе ја повика мајка ми (барем се надевам). Не сакам да правам тензии и нервози затоа што сопругот ако е со мене може нема да може да организира па он да кажува што и како. Сега мајка ми треба да измислува нова мода а не е дека неможе да ги викне ама ете таков обичај има кај нас и мора да е истот ден кога е родено бебето, а негде знам дека за мекици викаат и во кафана друг ден.
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.592
    Пол:
    Женски
    мајка ми правеше и за двете
    свекрва ми за ниедна
     
    Последна измена: 30 октомври 2017
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Ние правевме од двете страни, понеделникот се породив, во вторник мекиците беа кај свеки , среда кај моите :)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Мајка ми си правеше а и свекрвата. Маж ми му беше мерак и си викна наши блиски на мекици. Мекиците на свекрва ми беа за -пред народ , не се јави да ми честита да праша колку се роди та мекици ќе му праела! Да додадам дека моите не беа повикани , ни сама таа незнае зошто.

    Инаку ми се убав адет:) Носевме и на работа.
    Нарачавме од Вршник во Ѓорче, беа многу вкусни и големи.
    Инаку , цимерката ми беше од Гевгелија, таму се праеле мекици кога мајката си доаѓа дома со бебето. Бог да чува. Ем со царски беше. И се плачеше, ама ништо неможеше да стори.

    @An-na зошто мајка ти не си направи ?
     
    На mal.ecka, emkaemka, Seduction и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    И кај нас беше од двете страни.
    Мајками и свеки живеат далеку, во среда рано сабајле се породив и вечерта мајками имаше направено мекици и имаше покането гости, имаше и јадење и пиење, а кај свеки мекици направија одма за дома а гости поканија во саботата.
    И од двете страни имаше големи прослави си се веселеја луѓето а јас и мм ги гледавме на камера, Потоа овде мм беше В кафана со колегите од работа. Битно сите си прославија за првиот внук.
     
    На Arendelle, mal.ecka, forumce и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Кај нас моите направија и мм. Моите на денот кога се породив, а мм наредниот ден. Свекрва ми не плати. Си поќуте. Тоа да видите :)
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не ме чуди. И мојата ме праша што ќе правиме за мекици - читај, наша обврска е. Секако планиравме, ама вака ко ќе ми кажат ме иритираат.
     
    На mal.ecka и Black girl им се допаѓа ова.
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Со терсене луѓе, тикви не се садат. Ако не им се тераат адети, нема ништо лошо да си ги истера мајка ти, кај нив. Нит да се нервира,нит да чека на некој друг, нит пак да трпи некој да ја спушта на земја.
    Да е моја мајка во прашање, ич не ќе ми е гајле каков бил адетот. Нека си организира се', нека да си ги викне сите кои мисли да ги покани и нека се соберат и се повеселат. И крај. Зборувајте си и не току му ја мислете.
     
    На Dust, kikin, ana-banana и 7 други им се допаѓа ова.
  16. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Кукле, мене најмногу ме нервираше што после тоа збореше во множина пред луѓе ко она да ги правела, а мм си ги извади парите од џеб. Ама и јас не и останав покуса, и спуштив, па замолче.
     
    На mal.ecka, referentka, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Какви свекрви има. Зарем не се радуваат за внучето па едни мекици не сакаат да направат.
    Ве читам и гледам секаде има различни адети. Овде мекици прават и двете фамилии на трети ден, сметајќи го и денот на породувањето. Јас се породив во петок вечерта,а во недела правеа мекици. А во петокот кога им кажав дека се породив мм и свекрва ми организираа веселба со жива музика, пиење,мезиња, мм си ги викна другарите, некои блиски и нормално моите. И само ми праќаа видеа како се веселат. :)
     
    На manako1, girl-miri, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.421
    Пол:
    Женски
    Светковци ми се фалбаџии, па чим има повод за народ да види, ќе прават и ќе се покажат, верувам и ојлевци/дојлевци ќе викнат :smirk: нашите пријатели исто они ќе ги пречекаат, се да биде на куп, за трошоци неверувам дека би прашале, ние ќе прашаме да не има муабети, плус дека и пријателите таму, а ипак ќе има де, ама на кој му се замара нек му стои (lalala) (секако канта сирење веќе купивме и некоја гајба пиво ќе се купи од наша страна, бидејќи пријателиве се бунар без дно :tmi:)
    Денот ќе биде додека сум во болница, познавајќи ги колку се неорганизирани може и мене ќе ме чекаат, ама со мм веќе се договоривме па нема да има проблеми мислам (fingers)
    Моите ќе прават понаредниот ден најверојатно..

    Точен муабет и договор уште не ни имало, не се ни прашало, а искрено не ни сакам, јас од старското сум (или изгореното) нека се роди бебе се се организира, пари во џеб, телефонот во рака и ќе се спремиш за 1ден :)
     
    На mal.ecka, duffi, zhap4e и 4 други им се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И ние не сме гледале ништо каде и што би било. И така мекици не се закажуваат во термин. Ќе се најде време и место. :)
     
  20. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    За големата ќерка, мекици мм договорил со сестра му кај неа дома, друштво си се собрале и супер прошле
    Мајка ми секако за роднини си правеа кај нив дома
    За помалата ќерка,кај нас дома направивме, мајка ми отпосле си направи дома, но не викаа нешто мн луѓе
    Е сега бидејќи мене утредента од болница ме пуштија, јас си бев дома за мекиците:)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.