1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меки нокти

Дискусија во 'Тело' започната од Kitty.Smiley, 17 септември 2011.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Не мора да е алергична. Мене Евелин ми ги упропасти ноктите.
     
  2. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Алергична, мислев заради меурчињата што и’ се појавиле. Инаку, се сложувам дека на некој можеби не му делува или има контра-ефект. Кај мене беше ок.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
  3. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    609
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е место да го постирам ова, но до пред некоја година имав навистина здрави и цврсти нокти и многу долги, а сега се кршливи и се лупат. :( Што може да е проблемот? Дали треба да ги лакирам почесто за да бидат цврсти?
     
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.397
    Пол:
    Женски
    Ти фали некој од овие три витамини : б, ц или е .
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Сакам да прашам, имав вештачки нокти и многу ги чепкав и ми се скршија неколку нокти на пола па морав сама да ги извадам сите. Е сега горниот слој од моите нокти е излуштен. Сакам да прашам дали можам да одам да си ставам пак вештачки нокти или морам да чекам да ми се оправат ?
     
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Не си требала да ги вадиш сама. Така дополнително се оштетуваат.
    Не мораш да ставаш пак, само ќе чекаш да одрасне оштетениот дел, и новиот нокт ќе биде сосема здрав како што ти бил претходно. А ако сакаш да си ставиш пак вештачки нокти, слободно можеш. Јас со години носам вештачки нокти, секогаш кога одам на корекција ги вади цели и ги става од почеток.
     
    На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu
    Pred dva meseci staviv prv pat vestacki i stv sum zadovolna so i da pravis sekogash imas sredeni nokti. Samo deka jas sama gi iskornav pa mislev da ne e problem deka na nekoi nokti ko dupka imam
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.838
    Пол:
    Женски
    Со корнењето си го извадила горниот слој на ноктот и тоа не се поправа. Ќе порасне оштетеното, ќе никне нов нокт, нема гајле. Друг пат ако сакаш да ги извадиш, или остави ги да израснат и само крати должина, или оди кај што ти ги ставиле да ги извадат со машина. Со сила вадење не, може и крв да си пуштиш ако лошо повлечеш.
     
    На Marti96th му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    Имате ли предлог за некој зацврстувач ама да не е тој 8 во 1?
     
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Јас тој го користам со години, а порано имаше еден на Аура, и со тој имав убаво искуство, ама не знам дали постои уште.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.178
    Пол:
    Женски
    И јас го користев и навистина е добар. Ама дојам и не би ставала тоа на нокти кога знам дека не е добар составот.
    Купив еден на trend it up, па ке видам дали ке има фајде. Не знам што им стана на ноктиве супер ми беа до пред една недела.
     
    На jarec6 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас започнав редовно кокосово масло да нанесувам и ги кратам периодично, дури оштетениот дел целосно не испадне. Досега ништо не ми помогнало за ноктите, можеби и јас не сум се придржувала редовно до рутината, ќе видеме дали овој начин ќе даде некаков резултат.
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Го купив овој лак од Catrice неодамна.

    [​IMG]


    Го купив без некоја посебна причина, сакав само да ги одморам ноктите од гел лак, а сепак да изгледаат пристојно, да имаат некој сјај. Не ми беа нешто многу кршливи ноктите, само уморни од континуирано лакирање.

    Супер е засега лаков, баш ми се допаѓа како ги негува ноктите. Единствена лоша страна е тоа што кога нанесувам на пример обичен лак во боја врз него, по неколку дена ми се лупи целиот лак наеднаш како лепенка. Онака кога е самостојно налакиран ми трае по цела недела без проблем.