1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меки нокти

Дискусија во 'Тело' започната од Kitty.Smiley, 17 септември 2011.

  1. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Имам многу,многу меки нокти.Само малку да ми подраснат веднаш ми се кршат. :worried:
    Само еднаш во животот успеав да ги израснам долги,и тоа се чудам како успеав. :o

    Не го гледам тоа како некој голем проблем па затоа и не сум применувала некакви мерки.
     
  2. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Држење во лимон со раствор со паста за белење на заби.
    Или некој препарати за нокти,такви тракатанци.
    Јас си земав сега од Flormar-Calcium Gel.И добар е ептен :wasntme: Али треба повеќе користење од него,и нега.
    [​IMG]
     
    На feferona му/ѝ се допаѓа ова.
  3. feferona

    feferona Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    94
    Ме интересира како се користи гелов, сличен е на лак се суши или се вади одма по миење на рацете и дали може врз него да се лакираат ноктите? ( и кажете се да не прашувам многу :D )

    и цената е???
     
  4. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Како лак се става :) И се суши одма за ..10секунди :lol: А,цената е 130 ;)
    И иначе да,секако дека може одпосле да се лакираш :)
     
    На feferona му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Денес зедов flormar nail therapy 4 in 1, се надевам дека ќе функционира... е сега гледам дека Calcium Gel го фалите многу.. ајде мислам дека не утнав :?:

    п.с. Јас ноктите ги скратив многу, сега ми се многу мали бидејќи веќе почнаа да се лупат и пукаат. Сега сум пак на почеток од моето епик растење нокти. Важно, успеав да ги пораснам без никакви додатоци и надградби, па така ќе можам и сега! :muscle: :)
     
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    дали некој има користено лак за зајакнување и потхранување од oriflame и како сте задоволни?
     
  7. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Незадоволна. Не само од орифлејм, туку од било кој лак за зацврстување. Напротив па тогаш повеќе ми се кршеа.
    Е сега дали е само случајност не знам, ама забележав дека од павловичевата крема за бебиња ми се зацврстуваат ноктите и оној дел што е израснат има бела боја (исто ко француски маникир да сум правела). Пробајте не губете ништо.
     
  8. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    незнам сега колку темава е наменета за кои препарати ги користите за меки нокти ама сепак јас ке се надоврзам..
    значи се имам пожалено и во друга тема дека имам меки нокти и успеав некако летово да ги израснам и ги исеков на почеток на школска и сеа ми се кршат и разделуваат ама почнав да пијам рибино масло, како и (секоја зима ама ова ми е прва година да ги пуштам ноктите и забележав разлика), стварно ми се поцврсти и не ми се кршат, пијам секој ден а рибиното масло содржи витамини А и Д. трпеливо ги чекам да ми пораснат и многу си ги сакам :inlove: :inlove:
     
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Некој искусен што ги користел лакчињата за зацврстување од Flormar? :hai:

    Кажете ми колку пати да ги лакирам? дури не се изгребаат или?

    Тенќу!
     
  10. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Исто ;)

    Почнав да користам павловичева и ми се зацвстија. :)

    Сега ќе пробам маслиново масло, гледам го фалите.

    А тоа мора на чисти нокти без лак?
     
  11. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    И јас си го имам истиот проблем.. користев на Aura за зацрвстување, ама почна уште повеќе да ми се лупи ноктот, слоеви ми се вадеа. Потоа си го купив на Flormar - No more breaks и сум многу задоволна, за прв пат ги пораснав ноктите... и нели морам јас да пробам нешто поинакво и си купив на Golden Rose - All in one ама катастрофа


    Јас ти препорачувам првиот пат да си ги скратиш ноктите ако ги имаш пораснато па потоа да почнеш да го користиш... ќе си се лакираш кога ќе ти се изгребе лакот, немаш потреба од повеќе, ама користи го секој пат кога ќе се лакираш, не пропуштај. Jас ставав два слоја на Flormar, па потоа лак во боја
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    каде го има и колку чини?
     
  13. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Во Веро има Флормар и Рамстор , а имам видено и во Бисер Флормар ама не знам каде точно . Инаку околу 150 мислам дека се :)
     
  14. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Порано имав премногу меки нокти и нонстоп ми се кршеа, потоа ставав надградби и уште толку ми ослабнаја, не користев никакви лакови за зацврстување и такви ствари, единствено шо секогаш ми беа намачкани со лак и многи ми се зацврстеа. :)
     
  15. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Порано меки ми беа ноктите, но откако почнав да користам лак, многу ми се поцврсти, се имам изгребено неколку пати. :|
    Е добро, си имам оружје при рака. :up:
     
    На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
  16. la.chocolada

    la.chocolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    25
    За меки нокти секогаш е решение лимонот. Мене навистина многу ми помогна. На памукче натопив од скокот од лимонот, ги поминав ноктите и ги оставив така, за да сокот се упие внатре. Веднаш се забележува цврстина на ноктот, а нега ли секојдневно да го практикувате тоа. :)
     
  17. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Ахам,во веро го има,јас го земав 130 :)
     
  18. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    користам Аура третманот за нокти а сега сум и планирам да си го сменам
    како што стои таму значи со 2 слоја си со супер нокти !!! хихих
     
  19. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    И јас вака правам, а понекогаш ставам и рицинусово масло.
    Можете и да си порачате од Авон има лакови за зацврстување и тие помагаат многу. :)
     
  20. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    До пред некое време ноктите ми беа многу меки и цело време ми се кршеа неможев ни малку да си ги пораснам. Сега ми се поарни од порано и можам да си ги пораснам подолги. Ми помогна многу лакот за зацврстување на нокти од Seventeen, на секоја недела во млака вода и лимонов сок ги ставав прстите неколку минути и со паста за заби ги мачкав и со сода бикарбона. И сега цело време ми се со лак имам забележано така не ми се кршат. Инаку еве го лакот од Seventeen :inlove:
    [​IMG]
     
    На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.