1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меки нокти

Дискусија во 'Тело' започната од Kitty.Smiley, 17 септември 2011.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    И јас имам прилично меки нокти, од нигде некаде ми пукаат на површината и принудена сум да ги сечам.
    Пред извесно време почнав да избегнувам лакирање, ставам само обичен безбоен лак и добри се.
    Не пукаат толку многу како порано и поцврсти се, па планирам да продолжам со истиот третман.
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Оваа препорака ја добив вчера, од девојката(другарка) кај која редовно ставам нокти за некои посебни прилики.
    Обавезно 2-3 пати во неделатаноктите да ги трлате со кората од лимон (внатрешниот дел од кората)
     
  3. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Држи ги ноктите во лимон така се зајакнуваат стануваат поцврсти и лимонот го забрзува нивниот раст
     
  4. m3a3c3a3

    m3a3c3a3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    259
    А колку чини?јас секаде барав од фломар но не можам да најдам...вие од каде го купувате?во стругава никаде го нема :( ,ама ако е добар овај од Севентин таков ке си земам.
     
  5. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    Овај од Севентин е многу добар мене ми помогна и негде е околу 200 денари.


    Инаку најдов и друго решение. Си купив чичково масло за косата и почнав да си ги мачкам и ноктите можеби е чудно незнам, ама сега воопшто не ми се кршат ноктите. Повеќе ништо не користам ни лакот туку само чичково масло и сега ми се за прв пат ноктите долги :)
     
  6. riistova1

    riistova1 Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Како да ми пораснат ноктите ?

    Зошто не можам да ги исчувам мојте нокти големи , тие постојано ми се кинат незнам како а многу сакам да имам нокти може некое средство да ми кажете да користам или било што како да успеам да ги исчувам...
     
  7. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Имам ноктиња толку меки што при сам допир се виткаат како гумичка... Ама цацко ми е крив.. Воошто не пијам млеко, не внесувам калциум, шумечи којзнае од кога немам растворено :( Само кога ми премачкувам со Дикла се зацврстуваат, ама да прерипам ден два - пак истата приказна (толку им треба)...
    Туку имам едно друго прашање, а неможев да најдам посоодветна тема.

    И ноктињата на стапалата ми се исто толку меки, што ми прави многу проблеми особено на пролет кога најчесто сме во балетанки.. Палчињата на стапалата ми се склони на паѓање.. Јес, од пред некоја година си трае истава приказна. Малце подолг период да бидам во балетанки или во некои затворени кондури (не патики или комотни чизми) и одма почнуваат да ме болат и да се разнишуваат и со тек на време полека како растат така се одвојуваат и паѓаат (не е толку трагично како што изгледа на читање, ама незнам како подруго да го објаснам).
    Мака ми е што од страв морам нон - стоп да сум во патики :( Има некоја друга таков проблем? Решение?
     
  8. i-am-who-i-am

    i-am-who-i-am Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    17
    Според мене лаковите за зацврстување се глупости и јас имав меки нокти и кога си пиев витамин Б за косата ми се зацврстија многу и ноктите сега ми се прецврсти ништо не ги крши освен тоа и немам такви белки на нив.Затоа совет од мене одете во аптека и прашајте за витамин Б од сите што се Б1 Б6 и нз уште колку има соодветно за вашата возраст и пијте си ги по 1 месец и пол ке ви станат цврсти барем мене толку ми требаше :)
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Само внимавајте после витаминот Б, да не пишувате после во тема диети :rofl: Навистина, внимавајте витаминот Б создава апетит, па после оп килцата ке рипнат. Со оглед на тоа што навистина долго време, скоро па цел живот, грицкав нокти пред 2-3 години решив да ја искоренам скроз таа навика, и мене ми се лупеа, ми пукаа, и сеуште ми се такви понекогаш но сега си го знам лекот. Постојано ми се налакирани, уживам да ги средувам, ги мачкам со крема од Есенс за раце и нокти и не дека има некој напредок ама не е лошо. Дефинитивно лакот му е мајката, но добар лак, бар да биде проверена работа, бидејки од никакви лакови и ноктите се обојуваат. Лимон, маслиново масло, витамини, се тоа добро, му помага на ноктот, но лакот му дава заштита од надворешни физички влијанија, и кој колку и да ве убедува дека не чини лак за нокти, не е в право, не чинат ацетоните со кои го вадиме, претежно се полни со хемикалии и ретко кои се навистина добри. Имајте ги на ум и оние детски капки АД, ако се добри за најнежните суштества на планетата значи се добри и за вашите нокти, а во комбинација со павловичева, значи измешани и во нив истолчени неколку Бкомплекса, мислам дека се вистинска формула. Со среќа и за убаво да ве служат вашите убави ноктиња, помалку искинати хулахопки и несакани повреди ;)
     
    На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
  10. footlover

    footlover Нов член

    Се зачлени на:
    3 април 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    2
    Девојки треба да обрнете внимание ина ноктите од нозете хехе
     
  11. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Jас имам прилично меки нокти, од нигде некаде ми пукаат на површината и принудена сум да ги сечам.
     
  12. machka1

    machka1 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Јас си најдов чаре на ноктиве мои. Би ви го препорачала и вам овој лак ,за малку пари до цврсти нокти. Резултатите ги видов за кратко време (но не претерувајте ,ставајте по еднаш во денот за да не дојде до таков случај да треба да купувате макази за да ги скратите ноктите :D ) Се надевам ви помогнав. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • prod_1056042.jpg
      prod_1056042.jpg
      Големина на фајлот:
      15,4 KB
      Прегледи:
      209
  13. belluci

    belluci Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    12
    Кремите за раце за бебиња Pavlo :) derm и тн и повеке ке растат и поцврсти ќе имате
     
  14. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Во поседно време многу ми се меки ноктите , никако не можам да ги пораснам.. нз што да им правам а инкау не ми беа такви многу јаки ми беа.Решение ?
     
  15. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Тие што имате меки нокти има гел за зацврстување во Орифлем или Авон може да си порачате.. ;)
     
  16. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    И моиве се меки и кршливи ... земав од АВОН лак за зацврстување ама не ми помогна , и 3 дена не ги мачкав никаков лак и почнаа да ми се зацврстуваат , исто така внесувам само здрава храна , и спортувам ама пак се мекички не е некоја си цврстина :sweat:
     
  17. aniot

    aniot Активен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    и мене никаков лак не ми помогна од авон и орифламе сега користам од doctor лак за нокти горчлив е розев е во шишенцето а инаку е безбоен пробај таков 50тина ден е
     
  18. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    и моите нокти се меки и ако сакам да ги носам потпораснат долги само гел му е мајката инаку ако ги лакирам до вецер половина ке бидат сокршени
    инаку сега има нови гел лакови ама малку поскапицки се и со нив исто како со гелот се цврсти само сто е многу тенок слој значи нема гел само лак
     
  19. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    девојќи можеби е малку чудно но и јас имав меќи нокти и ги мачкав со лимон ама баш секој ден помини замини јас ноктите со лимон си ги мачкав и ми се зацврстија
     
  20. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Имам ваков проблем и едно време си ги мачкам ноктите со една маст со која ми беа поцврсти ноктите и побрзо растеа ама многу се нервирав. Ќе земев ќе се намачкав после пет минути ќе заборавам и ќе се пипнам за коса и ќе си ја замаќкам косата :@ и престанав да го користам. Ептен се нервирав.