1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меки нокти

Дискусија во 'Тело' започната од Kitty.Smiley, 17 септември 2011.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    И за моите меки и кршливи нокти кои не сакаат да пораснат се најде лек - Eveline maximum nails growth therapy.
    Еве ви фотографија од ноктите, три недели по третманот.
    Многу бавно ми растат и можеби е малку, но верувајте дека порано ни толку не можев да ги пораснам и дочувам, ми се кршеа веднаш по вадењето на обичниот лак.
    Лошо ми се истурпирани, жал ми е да ги скратам подолгите ноктиња и затоа уште сум во фаза „како ли јас да пораснам“. :D
     

    Прикачени фајлови:

    • CAM00462.jpg
      CAM00462.jpg
      Големина на фајлот:
      20,7 KB
      Прегледи:
      436
  2. EMA2

    EMA2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    33
    Прекрасни ти се :clap: навистина многу добро те разбирам,исти како моите нокти :?: Е сега и јас го користам и моите се разубавеа,мислам како за мене и моите услови се прекрасни :emo: те поддржувам и мене уште малку да ми пораснат ставам слика :D Мене ми се многуууу поцврсти ама ќе купам од Евелине има посебно за брзо растење и од утре почнувам со турбо растење на нокти :inlove:
     
  3. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    И јас го користам овој лак од Орифлејм и многу сум задоволна :)
    [​IMG]

    Едно време ми беа многу кршливи и ми се лупеа, сеа ми се супер и долги ми седат :)
    Ставам од лакот и ми стои два-три дена, не е баш безбоен со два слоја се добива малку како розевкаста боја и изгледаат како гел да имаш :)
    Ви го препорачувам, навистина сега ми се цврсти и кога ќе го потрошам пак ново ќе нарачам
     
  4. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Девојки освен нонстоп да се лакираме има ли нешто друго???
    :worried:
    Таман ќе ги пораснам само се кршат а не ги ни допирам :(
     
  5. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Jaс имав меки нокти и многу кршли машаласега супер се користев еден лак од Orinke Calcium gel мислам беше и сега се супер не се крашат толку и с појаки да чукнам во дрво :D
     
  6. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    A да Вчера заборавив да напишам со отстранувачите на Дахлиа одат и креми ,кремите се супер за зацврстување на нокти,а и отстранувчот е со рицинус и витамин Е(не сум сигурна 100%).А доброе и што немаат некоја јака миризба туку на ружа,бадем и некое цвеќе друго :D
     
  7. Macufka1014

    Macufka1014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    510
    Јас користев од евелин за дијамантски тврди нокти и многу сум задоволна ноктиве брзо ми пораснаа исто така многу ми се тврди. Сега го користам како основа па потоа ставам лак во боја, незнам дали е од основатта ама лакотт ми трае околу една недела
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Завчера го земав зацврстувачот на Евелин и вчера прв пат се намачкав и некои нокти ме болеа :?: дали е нормално или? Изгледа ноктите ми се премногу меки и тенки па затоа е така :?: и сакам да прашам за колку време да очекувам резултати :D
     
    На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Цел живот имам меки нокти, не мерц таблети, не лимон, не знам што се не ставав...откако го купив производот, го користам редовно и ноктите ми се камен. Можам и да ги обликувам и повеќе не ставам вештачки, бидејќи нема потреба. Да, многу пече на почетокот, тоа значи дека делува. Постапката е следна: првиот пат стави два слоја, вториот ден повторно намачкај ги со еден слој, третиот со еден слој и четвртиот ден ако не ти се излупени намачкај ги уште еднаш, ако ти се излупил лакот избриши го и повтори ја постапката од првиот ден. Постојано така, значи ги бришеш со ацетон на четвртиот, евентуално на петтиот ден. За месец дена имаш резултат. Јас уште го користам првото шишинце до пола ми е потрошена, а има значително подобрување. Инаку, во некои парфимерии имаш попуст на производи на евелине, лак, отстранувач на шминка и маскара за 400 денари. па побрзај купи си ;)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски

    Благодарам за објаснувањето :) што убави нокти имав порано ми беа цврсти и никогаш не ми се кршеа ама од кога ставив надградба ми станаа мн меки можеби растат да, ама што ќе ми се меки :| така да од сега моите ќе си ги растам никакви надградби веќе
     
  11. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    И јас го земав истово пред една недела, продавачката ми кажа пример дека и дошла некоја трудница и ноктите и биле меки, кршливи, се виткале ии и го препорачала овој лак. Трудницава го користела и после недела ипол и дошла со кафе во знак на благодарност дека ноктите и биле многу поразлични од порано. Така да за недела ипол има резултат. И мене ноктите ми беа кршливи неможев убаво да ги обликувам од што ми беа меки, ама затоа сега се прекрасни! Многу брзо растат, цврсти се како камен, на почетокот и мене ме болеа ама тоа помина. Битно сега ми се поцврсти од било кога :)
     
  12. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    ^ Жално е само што продавачката не знаела дека воопшто не е препорачливо за трудници да користат лакови со формалдехид како што се овие на eveline :^) Јас го користам тоа за побрз раст и е ефикасно, но треба да се внимава да се хидрираат кутикулите и ноктите, за да нема контраефект и да се кршат ноктите од што се суви и тврди.
     
  13. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Така ми кажаа, така и пренесов. Чим и дошла со кафе значи не и се појавил некој проблем ;) И секако си има упатство позади, ќе си прочитаат како треба правилно да се користи.
     
  14. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Formaldehidot e opasna sostojka vo ovie zacvrstuvaci i zatoa bolat noktite po lakiranjeto.
     
  15. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    А да ве прашам девојки,има некаков ефект ако се мачкаат ноктите со масло? Бидејќи еднаш така почнав па оставив,си се заборавив,башка и не бев сигурна дека би делувало.
     
  16. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Со кокосово да !
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    Женски, јас престанав да ставам од овој евелин зацврстувачот поради формалдехидот, ми кажаа дека е многу штетен дека е канцерогена супстанца :sweat: и ноктите многу ме болеа од него неможете да замислите мислев дека и сите коски на дланката ме болат
    има ли некој зацврстувач што не го содржи ова а да помага навистина? Од есенс како сте задоволни го гледав во дм и мислам дека не прочитав на него формалдехид да има...
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    ^
    Колку формалдехид може да содржи лаков? :?:
    Сигурно е штетен во поголеми количини, а мене друго ме оптеретува - мора ли сето она кое им прија на моиве нокти да биде штетно !? Марфи или кој и да си игра со ова, тотално ме остава без коментар понекогаш. :D
    Навистина ме интересира, за жал го фрлив упатството кое одеше со кутивчето одамна.

    Јас не сум воопшто задоволна од зацврстувачите на Есенс, зашто како прво - пребрзо се сушеше самиот лак во шишенцето, како второ - немаше врска функцијата за опоравување и поттикнување на растот на ноктите и самата смеса ми се лепеше чудно по површината на ноктот.
    Два зацврстувачи купив, со двата беше ист случај.
    Не знам дали пак би купила, пре би зела нешто од Голден Роуз него ли од Есенс.

    Не знам ниту каков зацврстувач или поттикнувач на раст да купам следно. :?:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски

    И мене ми е криво да ти кажам, и 150 ден што дадов и што работа не ми заврши, ај да пецкаше малку ама ова боли ненормално, а и заради супстанцава ми е. Ако и овој од есенс не е добар тогаш да не го земам. Ај некоја друга феминка нека ни сподели некој што нема формалдехид и што навистина ќе помогне :)
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Мене воопшто не ме болат ноктите, ниту пак имам проблем со дехидрираност на кутикулите или ноктите, ама не е на одмет да се најде нешто посалано.
    Ми рекоа дека и оние зацврстувачи на Голден Роуз не биле баш нај нај во врска со ефикасноста, така да ... и тие отпаѓаат од конкуренција. :lol:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.