1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мексиканска кујна

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Angelche, 25 октомври 2010.

 1. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Мексиканската кујна е една од најпознатите во светот. Корените на мексиканска кујна потекнуваат од времето на древните Маји и Астеки, а со доаѓањето на Шпанците во тие предели, дошло до нејзино збогатување.
  Мексиканската храна е препознатлива по лутиот вкус на чили пиперчињата и е совршена за љубителите на лутите јадења.
  А вие? Дали сте љубител на лутото? Сте пробале некогаш мексиканска храна? Сакате да пробате?
  Што ви се допаѓа а што не?
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Еве јас ќе го кажам своето, зошто баш пред еден месец бев во Мексиканскиот ресторан на улица Македонија. Во принцип не сум љубител на лута храна, ама зачинета и пикантна сакам.

  Прообав бурито. Пилешко месо, кашкавал, ориз, пченка замотани во тортиља. Беше гооолемо и доста најадува. Типична мескиканска храна, што свтарно вреди да се проба.
  [​IMG]

  Пробав и мексички ќофтиња од пилешко и ориз, со пекарски компир и многу зеленчук. Ми се допаѓаше тоа што порцијата сама по себе беше многу колоритна, со многу зеленчук и различни бои.
  [​IMG]

  Нормално, секоја порција, ни донесоа и лути сосови. прво се мислев дали да провам, ама после си реков кога веќе сум тука, зошто да не. Ставив малку, букавлно мала капка...и кога каснав мислам дека почнав оган да испуштам од уста, како змеј :rofl:
  Се на се, значи ми се допаѓа кујната. Има некои работи кои не би ги пробала, ама гоелм дел се интересни и звучни, и содржат месо и ориз, и доста зеленчук.
  Дефинитивно пак ќе одам таму.
   
 3. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.010
  Допаѓања:
  86.422
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓа, затоа што многу сакам луто, а и богата е со бои. После нашата, дефинитивно е мој избор за кујна.
   
 4. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  не сум пробала, ама би сакала зошто да не :D
   
 5. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
  Многу ја сакам. Експлозија на бои и вкусови. Сакам разновидност и сакам малку луто јадење. Начос (или Доритос) обожавам само така да ги грицкам или пак со сос од сирење и со jalapenos пиперчиња.
  Исто го сакам буритото, енчиладас (не знам точно дали вака се чита), chili con carne....лиги ми потекоа. Доста е затоа што ќе се префрлам уште малку во темата со диетите :)
   
 6. Zamzara

  Zamzara Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  32
  хмм да ја сакам мексиканската кујна и стално знам по дома да си зготвам нешто..Чили кон карне многу сакам,ама после тоа имам мака во желудникот...Мешавина која не сум навикната вообичаено да ја јадам :)
  Такоси,па оние нивни сосови,ммм...Прекрасно.
   
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.156
  До сега се што сум пробала ми било чудно :?: би пробала пак, ама неможам многу да јадам таква храна...
   
 8. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Како што ме боли грлото сега и страшно ме пече, само за во мексиканска кујна сум, и од тоа лутите сосови да макнам и да се издувам убаво :devil: :lol:
  Ептен сакам да пробам, никогаш не сум пробала, ама ете од немукаетност не сум отишла во мексикански ресторан. :wasntme: Ама во најблиска иднина морам да отидам и да ја вкусам таа храна :talk:, макар што не сум по лутото јадење :$
   
 9. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.156
  Па немора луто да ставаш... И пази со сосовите кога ке одиш, една капка е „отров“ лута, ќе блуеш оган
  [​IMG]
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.846
  Пробајте fajitas!!!Малце е скапо :!: ама е стварно многу добро посебно сосовите што го стваат ;)
   
 11. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
  Ја обожавам значи мексиканскава кујна...Не дека нешто луто многу сакам ама затоа зачинето... :inlove: И им ја препорачувам на сите што љубат многу зачинета храна :)
   
 12. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Јас се спремам да одам во мексиканскиот ресторан уште одамна, изгледа до крајот на неделава ќе ми се оствари желбата :clap:
  Би сакала да пробам Бурито или Фахитас, па ќе видиме.
  За лутите сосови секако ќе ги одбегнам, луто не јадам воопшто. :(
  Ама нема да ги заобиколам маргаритите, 5+1 гратис ;)
  За нив сум веќе информирана. :D
  Па ќе пишам подетални впечатоци, иако знам дека ќе ми се допаѓа. :)
   
 13. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.156
  Ваљда не планираш сама да ги пиеш? Цел бокал донасаат :lol:
   
 14. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Не сум пробала, по лутото секако не сум, па би барала нешто по не лутко :lol: а незнам можеби ќе посетам некогаш, па ќе ви кажам како сум минала и каков впечаток ми оставила оваа кујна :)
   
 15. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Немам пробано мексиканска храна зошто ми асоцира дека е лута и пикантна, а јас луто не можам ни да лизнам. Нема шанса. Но сепак би сакала да пробам од нивните зачинети јадења, зошто сакам зачини. Се надевам ќе имам прилика наскоро :)
   
 16. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.193
  Штотуку за прв пат пробав мексиканска храна. Јадев taquitos со пилешко, начо сирење, чипс и еден црвен салса сос и можам да кажам дека секако ќе ги пробам и останатите јадења од оваа кујна. Прекрасно јадење, умерено луто, затоа што многу луто и јас не можам да јадам. Мора да се проба и нешто што е со многу зачини, и секако она по кое е препознатлива оваа кујна - бурито.
   
 17. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  481
  Сеуште ништо не сум пробала од мексиканската кујна ама затоа сакам да идам деновиве и конечно да вкусам некој специјалитет :$
   
 18. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Немам пробано некој мексикански специјалитет/ јадење од мексиканска кујна, ама се надевам кога ќе ми се укаже прилика ќе пробам.
   
 19. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Jас одам доста често. Mенувам тука мексиканска, арапска, индиска. Сега се спремам на кинеска да одам, па на јапонска.
  Досадно ми се тие класични излегувања кафе, диско. -.-
  Не знам што ќе правам понатака кога и ова ќе ми здосади.
  А срцка јас, старолика сум си, плус кој на мои години би идел навечер во ресторан си нарачувам вино, ни лична карта ни ништо. :$ Пст! :P Не се пијанчам хаха, само така повеќе уживам во храната. :$
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  Девојки па ако знаете пишете некој рецепт од мексиканската кујна.Во моето мало гратче нема добар ресторан што прават македонска храна, камоли пак мексиканска,дали воопшто се слушнале за неа.Позз