Мексиканска кујна

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Angelche, 25 октомври 2010.

 1. k.i.t.t.y

  k.i.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  74
  Јас имам пробано мексиканска кујна само еднаш, во тој на ул. Македонија ресторанот и храната беше чудна за мојот вкус. Некако не ми беше по кеиф. Можеби сум премногу навикната на нашата храна па ова не ми се допадна. :)
   
 2. TennisBabe

  TennisBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  364
  Имам пробано, но не ми се допаѓа. Не сум по лутата храна :!:
   
 3. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  528
  Освен тој на ул. Македонија има ли некаде некој друг мексикански ресторан?
  Оваа идеја ни падна на памет за 5 години од нашата врска па сакаме по интимна атмосферичка а на ул. Македонија ми е некако бучно.
  Како да потчув во Бисер имало, ама не ми е сигурно. :^)
   
 4. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.814
  Допаѓања:
  2.106


  Има уште еден, еве линкче... Ај па ако одиш пиши како е, да знаеме :) http://www.facebook.com/?ref=hp#!/pages ... 5446045654
   
 5. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.694
  Допаѓања:
  9.917
  Пол:
  Женски
  Bitter-girl нема во Бисер таков ресторан. Мислам дека единстевeн е тој на ул.Македонија. Знам дека има Мексиканска храна и во еден друг ресторан, ама не е тоа тоа...

  Јас бев викендов повторно, и беше многу празно. Си седнавме горе, и баш беше пријатна и мирна атмосферата. Единствено петок и сабота е повеќе полно, инаку внатре секогаш има место.
  Овој пат јадевме тортиљи полнети со кашкавал начо, и пилешко. Мх, мх, самата помисла ме тера пак да ми се јаде. Ептен ми е вкусна оваа храна значи, ептен!


  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На bitter-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  [​IMG] :l:

  Претпоследниот пат кога бев во Мексиканскиот ресторан седнавме горе, масата гледаше кон прозорот. Немаше многу луѓе, тамам. Пријатна и интимна атмосфера како што сакав. :)
   
 7. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  198
  мноогу сакам да пробам начос...а исто и такос ама начос ми изгледаат како многу вкусни...треба одам до мексикански ресторан некој ден :)
   
 8. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.446
  Допаѓања:
  9.268
  Значи многу ја обожавам, многу, многу, неможам да ви опишам колку :D Несакам баш луто, ама сакам зачинето, а овде храната е зачинета прилично, ама не и лута. Впрочем можеш да бираш, ама јас лутиот сос го избегнувам. Другите зачини и сосови се екстра. Посебно тој жолтиот што иде со начос, мх мх. Кај ја отворив темава во овие ноќни часови. Утре ќе чекам пред мексиканси да отворат :D
  Следен пат ги пробувам тортиљите на старфиш :)
  Инаку стварно им е добра хранава на нашиов мексикански. Имав можност да пробам баш оригинал бурито, мексиканци со семејна традиција во бизнисов и неможам да се пожалам од нашиве или да кажам дека нема веза. Има некој информации за готвачот во мексикански? :) или да не му ја мислам, само да јадам :)
   
 9. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.814
  Допаѓања:
  2.106
  Готвачот во Амигос се натпреварува во шоуто ВО ОГАН. Еден крупен, ќелав, (Ангеле мислам дека се викаше, слабо памтам имиња). И неколку пати го имам фатено како прави некои мексикански рецепти, и баш го споменува Амигос, и кажува таму како се приготвуваат јадењата :)
   
  На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
 10. 09101986

  09101986 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  8
  Имам пробано уште пред шест години кога работеше мексикансикиот ресторан во скопска чаршија и кесдиите премногу ми се допаднаа (тортиљи со ракчиња) исто и начосот многу често си го подготвувам и дома.
   
 11. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.670
  Имам двапати одено во мексичкиот на ул македонија и искрено ич не ме бендисува...малку е поскапа ,ама ништо посебно,дечко ми пак ептен ја бендиса храната и нонстоп ме тера да одиме,но не благодарам.Да не ми се смеете на името :lol: ,еднаш јадевме кесадиљи :$ еднаш енчиладес :$ незнам дали е вака,си избираш со какво месо и со што да ти биде,една порција знам во просек не чинеше околу 600ден...
   
 12. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  198
  Многу сакам да пробам само незнам како се движат цените во нашиот ресторант.
  Ај ако знае некој цена на начос или пак на што било, отприлика хелп
   
 13. Ulata

  Ulata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  100
  Немам пробаноо...ама многу би сакала да пробам...затоа што и премногу ја сакам државата :D
   
 14. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Додека не бев у мексикански ресторан не знаев ништо за кујната ни какви јадења има ни вкусот дали би ми одговарал,но испадна дека баш ми се допаѓаат тие пикантни јадења! Обожавам начос со тие двата сосови што ги сервираат за мацкање..мммм..салатите исто се прекрасни со свежи зленчуци и преливи...многу добро!
   
 15. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  198
  и колку пари отприлика е начос кај нас?
   
 16. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Ако не те лажам околу 200,не сум била одамна ама така некако беше цената мислам!
   
 17. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.332
  Освен салатата мексиканска и бурито (без кашкавал ,по рецепт на мама) друго немам јадено ,а баш си сакам така лутко ,да ми прочадат ушињата.
  Прво одење во Скопје морам да го посетам тој ресторанот ,ние овде немаме такво чудо :lol:
   
 18. Chasicka01

  Chasicka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  9
  Ја обожавам :inlove:
  имам јадено бурито, такос и пржена банана со сладолед.. :D
   
 19. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Такос мммммм :inlove: Немам пробано многу,ама мислам дека сите ќе ми се допаднат затоа што во принцип јадам зачинето и луто.
   
 20. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.053
  Допаѓања:
  6.135
  Е значи ја обожавам оваа кујна.Имам пробано бурито,такос,начос,кесадија..