1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мемоарите на една гејша (Артур Голден)

Дискусија во 'Книги' започната од sweety-m, 25 септември 2011.

  1. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Прекрасна книга која зборува за животот на гејшите, ме воодушеви нивнијот начин на живот и нивната култура кој се многу поразлични од тој ние што го знаеме. И се восхитував на убавината и шармот на Саури, и на тоа што никогаш не се откажа од Претседателот. Ви ја препорачувам,нема да зажалите.
     
  2. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    59.333
    Книга која ќе ве натера да ја мислите цело време кога правите пауза меѓу читањето.

    Жестоката реалност со која се соочува хероината, разочарувањето, предавството и низа други впечатливи моменти кои се проследени со надеж и искреност. Навистина интересна приказна, длабока, потресна.
    За сите кои што сакаат да читаат дела со убава содржина, а воедно да спознаат дел од културата и начинот на живот на еден народ прикажан преку Саури.

    Дело кое што вреди да се прочита.
     
  3. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    3.815
    Допаѓања:
    10.184
    Пол:
    Женски
    Има ли некој што ја прочитал пред брзо време книгава?
    Стигната сум до глава 16 и ме интересира дали Чијо ќе се сретне некогаш со сестра и, т.е дали е прикажано тоа во книгата..
     
  4. Anne Boleyn

    Anne Boleyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    1.833
    Пол:
    Женски
    Јас од поодамна ја имам читано и колку што се сеќавам ,последната средба е додека се сеуште мали ,брзо откако ќе ги однесат во куќата а понатака не се спомнува.
    Инаку супер книга ,а и филмот е преубав, скоро исто интерпретирано како во книгата со исклучок на неколку работи.