1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меморија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 4 август 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Дали сте од оние кои паметат речиси се, па макар и најмали ситници и глупости, или пак сте заборавени?
  Што паметите повеќе, лица или имиња?
  Паметете ли важни датуми во вашиот живот, родендени на пријателите, телефонски броеви?

  Јас сум како матичар, навистина. Понекогаш се изненадувам од тоа какви глупости паметам. Знам датум на прв дечко ,прв бакнеж, прва менструација...Родендени на некои личности кои и не се толку битни, телефонски броеви и на кого треба и на кого не треба, имиња, презимиња обавезно :lol: На школските од средно дури и татково име знаев :D
  Не дека се трудам да запаметам, туку едноставно така ми влегува во умот. Не сакајки :D
  Но во некои ситуации оваа особина и те како ми послужува.
   
  На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.155
  Допаѓања:
  33.153
  Пол:
  Женски
  Меморијата добро ме служи. Памтам имиња и презимиња, датуми на раѓање и телефонски броеви.
   
 3. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Анфејтфул бидејќи ти бев инспирација за темава- да одговорам на истата ;)

  И јас сум како тебе- значи памтам многу работи, и тоа ми помага многу- посебно кога учам.
  Еве овде на форумов како што кажав и во друга тема - имам силна меморија и за некои членки чии мислења ми се интересни знам речиси се и исто како да ги познавам ( некои и открив според мислењата, ама не им кажувам за да не ја расипам магијата ;) :lol: )
  Инаку, повеќе паметам дати и лица отколку места. Пример Историја секогаш веднаш ја памтев годината, а ликот и местото потешко.
  Инаку мислам дека јаката меморија е правопропорционална со љубопитноста- колку повеќе те интересира нешто, толку повеќе памтиш, складираш информации :D
   
 4. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Ситничарка сум и секогаш ги запазувам деталите... и оние кои не сакам да ги запомнам...
  Инаку повеќе памтам имиња, броеви, датуми отколку лица, т.е. побрзо би се сетила на нечие име, отколку од каде ми е познат човекот што го гледам.
  Инаку памтам дати ненормално (родендени на кој стигнам, требало не требало јас знам кога е роден... па дури и годишници...), телефонски броеви знам и домашни од школски од основно.
   
 5. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  68
  Па и јас често се фаќам во ситуација кога сфаќам дека памтам непотребни работи.Посебно јака ми е бројчаната меморија.Поголем дел од броевите во телефонот ги знам напамет.Памтам родендени и на личности кои не ми се битни и блиски,ама некогаш сум слушнала кога им е роденден.Памтам регистарции на авта каде што често поминувам.Исто така и екои детали,на пример каде сме го рпавеле тој муабет,кој точно го кажал и слично.И повеќе памтам имиња и некои такви податоци отколку лица ]:)
   
 6. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Памтам многу ситници.Некои непотребни датуми,тел. броеви,имиња и слично.Памтам доста настани и муабети на кои никој во моето друштво веќе не се ни сеќава.Ова ми помага во учењето,посебно историја.Махер сум :D Нема нешто што не сум запамтила по историја :D
   
 7. son

  son Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  5
  ma ne pamtam nisto :)))cela sum zaboravena :))))) :D :D
   
 8. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.298
  Пол:
  Женски
  Многу, многу чудна меморија имам... Значи помтам: географски поими ( имињата на државите од цел свет, со се нивните главни градови, реки, планини, езера... буквално се ), имиња на фудбалски клубови со се тим, менаџери, стадиони... , памтам лица, имиња и презимиња, родендени, овде на форумов и членки со 50 мислења ги памтам убаво се што напишале...
  Е сега имам друг проблем... не паметам формули во никој случај, во средно бев експерт по математика а не знаев жива формула, секогаш си ги изведував по логика... имам проблем и сега на факултет, значи запомтувам буквално се што ќе биде кажано на предавања, а дома кога седнам и по 2 саати да читам 2-3 страни, не можам да запомтам... или ќе ми се чини дека сум ги научила, а по 2 дена заборавам... посебно нешто што треба на долго да се раскаже. Секогаш на кратки прашања вадам добри резултати, на прашања со раскажување тапа...
  Тоа имам читано е до тоа која страна од мозокот повеќе ти работи...само незнам баш поточно што и како е
   
 9. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  769
  ахх..меморијаа :lol: Понекогаш се нервирам и си го поставувам прашањето зошто бог ме надарил со толкава меморија?? :rofl: едноставно се запомнувам!! значи: лица,имиња и презимиња,тел. броеви,најразлични и непотребни датуми,матичните броеви на сите од семејството,се што ќе чујам во моментот ( на пример мајками додека седиме вдневна ќе пушти вести да гледа,ама таа онака не дека многу сака да гледа туку само ако нешто ја интересира,додека јас-кога мајками ќе ги пушти вестите несакајќи ама баш сите информации ќе ги слушнам и ќе ги запомнам па макар и да се сите непотребни :lol: ) се ми влегува во оваа главата :P и сосема се сложувам со хороскопот за девица -Многу сте слатки и наивни, но вашиот брз ум никогаш не пропушта ниту еден детаљ. Обожавате да анализирате сè! Фактички може да полудите, затоа што никогаш не престанувате да мислите.
   
 10. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.253
  Допаѓања:
  5.717
  Пол:
  Женски
  На луѓе како што се, мајками и таткоми, дечко ми, некои најблиски други, им памтам роденден..
  За лица,многу, дури ми се чудат секогаш како може толку да памтам лица. Секое искачање во град кога секој 2-р што ќе помине ја викам,познат/а ми е .. :) Телефонски броеви.. Па исто на поблиските,и на кои им вртам најчесто.. :wasntme:
   
 11. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Имам навистина одлична визуелна меморија. Неверојатно добро памтам слики и ликови. Ми се случило да видам некого по втор пат во мојот живот, ама веднаш да ми текне од каде го знам. Исто така и за сликите, за фотографиите сум тата мата :D Доволни ми се само 2 секунди да гледам во некоја слика, а да ги забележам сите предмети што ги има на неа. Се имам тестирано повеќе пати и во тоа сум навистина добра. Е сега... за бројки и имиња не ме бива баш, за тоа сум тапа. Затоа географијата никогаш не сум ја сакала како предмет. Инаку се сеќавам на случки од мојата четиригодишна возраст. Може да не памтам што сум јадела вчера, ама ако нешто ми оставило силен впечаток - го памтам во најситни детали колку и да било одамна.
   
 12. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Најмногу паметам броеви, формули и слики... Ги запаметував сите години од историјата со само 1 читање... Е со имиња и презимиња ми оди тешко... се сеќавам дека кога почнав во средно и по 3 месеци не ги знаев сите од класот со име и презиме :)
   
 13. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  мојата меморија сега за сега е добра :) на бившиот/"сегашниот"/идниот му памтам телефонскиот број, роденденот, зборовите кои ги кажал пред 45025892 години, роденденот на мајка му татко му и брат му, на моите дома се им знам и нема шанси да заборавам некој важен датум. Памтам имиња, презимиња (тоа и фб ми помага :)), памтам датум за првиот бакнеж, раскинување, датум од кога почнавме да сме заедно, од кога сакам некого, кога сум се сликала(кога гледам некоја слика одма ми текнува место), броеви, а посебно памтам некои реплики што ми биле многу важни, итн .. понекогаш ме викаат јавете се на стефи информации, пошто се си знам и што ми одговара и не .. :wasntme:
  А СО ФОРМУЛИ ИМАМ ПРОБЛЕМ! :devil:
   
 14. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Тешко паметам фаци,значи луѓе кои ги имам сретнато еднаш а не ми оставиле никаков впечаток неможам да се сетам на нивниот изглед.Се сеќавам сто сум разговарала или каде било тоа но никако неможам ликот да го доловам.Инаку имам добра меморија кога се работи за броеви,за разговори,паметам многу ситници .Понекогаш го присетувам дечко ми на некоја ситница одамна и ми вели како можеш да паметиш такви работи,ама ете ги паметам не ми лесно излегуваат од глава.
   
 15. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Имам меморија како слон, а слоновите имаат прилично добра меморија. Најмногу памтам телефонски броеви, ситници, разговори, ликови, и нешта што ме интересираат. Кога нешто не ме интересира, ни со инка да ми го стават во памет, нема да го запамтам. А имам и некои моменти кога сум скроз заборавена, па ќе оставам некој предмет на некое место, а потоа нема да ми текнува каде сум го оставила.
   
 16. prettyButerfly

  prettyButerfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  13
  Блазе си ви луѓе јас не памтам многу многу..Дати само на личности кој ми се многу важни,тел.броеви оние кој најмногу ги користам а другото некако слабо..а се си викам ај наследно ми е затоа што таткоми многу заборава отсекогаш..Инаку дати не памтам,години уште помалку.Мислам дека пола живот сум си го заборавила..не сега буквално ама не памтам многу ситуации,што сум кажала и сл. Во школо ако некој ми рече да му донесам нешто обавезно заборавам и затоа си одам по тоа паметниот запишува глупавиот памти..:)
   
 17. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  хаха ова и јас го ептен памтам, иначе и јас можам да се пофалам со добра меморија. Памтам родендени, телеф. броеви, имиња не многу, ама затоа пак лица и места многу, и во школо со географијата ми идеше добро, со бројките должините.. :D
   
 18. parisheroinstars

  parisheroinstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  25
  Памтам датуми, броеви, места, имиња, географски поими, интересни факти што ќе ги слушнам по емисииве на телевизија.. Прилично имам добра меморија :) .
   
 19. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  имам доста меморија, доста памтам датуми..бројки..некој регистрирации на коли...се само имиња не... :lol: имињата ги забравам...ама бројките ми остануват во главата... :lol:
   
 20. N.E.87

  N.E.87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  12
  Незнам дали е добра меморија ама јас памтам се што не треба :?: ,памтам работи што во животот никогаш нема да ми требаат.А исто памтам работи што во моментов ми требаат,а тоа што било одамна па макар било битно јас заборавам :lol: :^)