1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меморија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 4 август 2010.

  1. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Уфффф темава е баш како за мене:)) Не дека се трудам да памтам се ама чудно е како ситници ми влегуваат во меморија и остануваат.Датуми,родендени ,имиња....дури и некои глупости ги имам складирано во мозочето.

    И на школо така се вадев секогаш,не бев бубалица и искрено не дежурав над книгите никогаш, доволно ми беше да слушнам и да читнам и затоа секогаш бев спремна за одговарање ;) ;) ;)

    Убава работа е меморијата шо е право ,право е :P :P :P
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Некогаш се мразам самата себе си што имам многу добра меморија. Па и некои мали ситници ме нервираат што ги паметам, али за броеви сум закон. Понекогаш е добра работа ама понекогаш и нервира - се замараш со глупости а не треба така
     
  3. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    имам голема меморија, а посебно за фаци..многу луге не ме знаат, ама јас ги знам :lol:
     
  4. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Кога имам за учење,го запамтувам тоа што ми е потребно,се разбира ако сум добро сконцентрирана.
    Во главно,запамтувам тоа што ми е потребно,и тоа што ми остава мене впечаток.Не памтам ситници некои и глупости кои не ми требаат,и кои не ме интересираат,додуша и таквите работи ги примам многу површно,па мислам дека е поради тоа.
    Имиња запамтувам повеќе отколку лица.Кога бев во средно ми се случувало да се запознаам со некого,цела вечер да седиме на иста маса,а после недела-две ако го сретнам истиот човек нема шанси да го познаам.Во последно време оваа меморија за памтење на лица ми е подобрена :)
    За родендени, сега нека е жив и здрав фејсбукот,на сите им правам чест да им честитам :) ,а инаку не ги памтам многу,освен на најблиските,затоа ги запишував на мобилен.Годишнини строго заборавам да честитам па дури и на сестра ми и на најдобрата другарка,и тоа годишнина од брак :doh: .Значи го знам датумот,но кога ќе дојде тој ден нема шанси да се сетам дека треба да им честитам.
    И редовно им се извинувам :(
     
  5. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    125
    Леле исто како за мене да прочитав. И јас така паметам датуми, телефонски броеви, имиња и презимиња, незнам зошто ми влегуваат во глава, и тоа понекогаш дури се изненадам како знам :rofl: . А на пример да почне некој да ми раскажува целосни случки од минатото, некако по не се сеќавам за такви работи. Главно за првите кои ги наведов сум експрет :rofl: нема што не паметам од такви работи :rofl:
     
  6. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Меморија :^) ....што беше тоа ?
    Јас како златна рипка имам меморија, сврти ме два пати на десно и не знам како се викам. Затоа се си запишувам, особено ако треба нешто да направам, датуми, состаноци...хартија трпи се :D
    А со учењето немам проблем, си памтам , ама секојдневни работи заборавам :D
     
  7. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Имам многу добра меморија , и памтам речиси се ! Од најубави работи до работи што ме повредиле . :)
     
  8. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    јас обратно пак :lol: ич, ама баш ич не памтам ликови, не знам зошто, повеќе сум по логичките работи, имиња и сл. ама ликови :shake:
     
  9. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Јас многу паметам броеви имиња,презимиња а најмногу паметам родендени и луѓе што сум ги видела еднаш во животот пак да ги видам ке ми се врати сеќавањето ке ги познаам
     
  10. NotInLove88

    NotInLove88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77
    незнам колкав ми е капацитетот на меморијата на мојот хард диск ,но прилично доста складирам податоци ,паметам фаци,лекции,броеви,имиња,детали ....Не паметам податоци на кои нема да им обрнам внимание или пак нема да им дадам некаво значење....
     
  11. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Памтам многу работи и битни,дури и некои најнебитни.......ама кога е во прашање учењето е тогаш е потешко да запамтам нешто :lol:
     
  12. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    патишта, броеви-никакоо !!
    а лица, имиња, случки-даа :)
     
  13. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Не памтам само неинтересни работи.. кои најчесто се случува да бидат најбитни. Како на пример имиња, години и формули што ми требаат за на школо. А за друго да не почнам.. Глупостите со другарките, сите нивни симпатии, сите МОИ симпатии ( :rofl: ) , колку пати ми се изгасила уличната светилка точно кога сум поминала покрај неа :^) , дури и најситните детали од одредени ситуации, како биле облечени наставниците во текот на изминатата седмица..
     
  14. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Една од најчудните феномени ми е меморијата.
    Во однос на долгорочната меморија паметам доста живо случувања од рано детство-личности,места,дури и соништа и милион др.нешта поврзани со овој период.Понекогаш пак имам проблем да доловам нешто од вчера да речеме и тоа знае да ме фрустрира баш како стапнување на жуљ.

    Јас сум доста нумерички тип па паметам нови и стари тел.броеви,спрат и број на стан каде живеат луѓето со кои контактирам,стари и нови броеви на регистрации на автомобили и соу он-значи да не навлегувам јас сум,без моја потреба да нагласам :!: -складиште на нумерички податоци,сигурна сум дека ова мозоков на Матрикс потсетува со тоа зелените податоци кои забрзано течат по црната подлога чиниш инфицирана со нив,само кај мене најголемиот дел од тоа „вирусите„ се арапски цифри.На училиште секогаш добивав екстра поени поради тоа што ќе одлепев некој податок од она напишано во заграда или во објаснување-значи нумерички податок и кутрите испитувачи сметаа дека сум вложила дополнителен труд да го научам,а јас сум фрлила еден единствен поглед врз тоа и сум го меморирала побргу од цел балаблаботина од текст од претходно.

    Меѓутоа имам гапови во меморијава сум прочитала доста книги,понекогаш не се сеќавам во целост на некоја,ми фали дел од дејствитео или па крајот не ми избива никако пред очи,па си се тешам некој го знае добро „Зоки Поки„ бидејќи е единственото што го има прочитано во живот.Понекогаш па ми испливуваат вивидно цел пакет од спомени онака неповикано и тоа разглобени до најситни честици на слученото.Сум мислела често како ми фали delete или erase копче имам вишок џанк и спам податоци во просторот и фино би било да има опција за нивно селектирање по важност,ама нема.

    А некои нешта и би ги пукала со пиштол како Кобејн од меморијава да не ми трошат непотребно енергија,нерви и сл.ама и тоа не го можам,ама има па и прајслес спомени кои вреди да се изживеат на рипит копче и по милион пати и пак да не биде доволно.
     
  15. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Колку памтам фаци и детали, тоа е нешто неверојатно. Ама пусто учење ......не сум стигната до таа фаза хаха
    Не се жалам, имам супер меморија. ДОбро ме служи, некогаш сум и во улога на добар лажго хахаха :tmi:
    Паметам моменти дури и од најраното детство, дури на самата себе не ми се верува. Значи сум имала 2,5 - 3 години. На некои моменти се сеќавам како да биле вчера, дури и мајка ми се чуди како може да памтам :?:
    Тоа е се’ што сакам да кажам во врска со мојата меморија :bow:
     
  16. beautiful1

    beautiful1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    33
    Немам некоја феноменална меморија али оние работи како имиња,презимиња и броевите на најблиските што ги контактирам секој ден.Ито така датуми за родендени паметам само на најблиските.Паметам скоро се што ми се е случувало во животот интересно и лошо.Дури паметам и некои настани од кога бев малечка 4-5 годинки. Во основно имав проблем со историја и математика бидејки има многу бројки и неможам се до толку да памтам и тие ми беа нај слабите предмети.Сега пошто не учам историја олекна ми малце :)
    И тоа е тоа али ко ми каже мајка ми тоа да направиш денеска или утре јас тоа никогаш не памтам хех :D
     
  17. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Меморијата фобро ме служи :lol: Па памтам кога се родендени на моите по дома и другарки,броеви од телефони исто,дури и страници некогаш памтам од книга :lol: Мислам дека со меморирањето го вежбаш мозокот :!: :)
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Мислам дека имам добра меморија, доста добро ме служи. :)
    Многу добро памтам имиња, датуми, телефонски броеви, лица, слики, детали. Добро се сеќавам на некои случки кога сум била мала. Може да се каже дека памтам и битни и небитни работи.
     
  19. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    имам супер меморија,памтам премногу личности нај првин,родендените на најблиските,и сл :)
     
  20. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    На оваа тема често ме зафркава дечко ми! Јас знам во детали да раскажам случка од почетокот на нашето дружење! Знам период кога се случило,време,каде се случило, со кој сме биле, што сме зборувале, кој се јавил, каква гримаса ми направил,што рекле другите, што сум помислила... :talk: Абе триста гупости кои се воопшто небитни,важно се меморирани во мојата мемориска картичка! 8)
    Всушност сеуште ме држи добро меморијата кога се во прашања случки и фаци, имиња и презимиња...но не и бројки! Моментално мојот тел. бр. си го грешам а не пак нечиј друг телефонски број да паметам! :tmi: Слабо ме држи меморијата и кога се во прашање дати,нема шанси комплетно да ја запаметам датата,шансите да утнам бројка се огромни!