1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меморија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 4 август 2010.

  1. Happygirl13

    Happygirl13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    60
    Јас немам и баш јака меморија..Многу мразам коа ке запамтам некоја небитна работа а битната не ја памтам |( .
     
  2. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Јас си ја фалам мојата меморија :) Мнооогу паметам ликови а имиња малку потешко, исто не паметам и наслови на лекции, книги.Еден месец бев келнерка и си се чудев како на крај на вечерта сум запамтила кои луѓе дошле и што пијачка нарачале :lol: тоа ми е баш интересено. Човек што сум направила два реда муабет со него го памтам, нема шанса да го промашам па макар и само еднаш да сум го видела... А за оние побитните случки па да не правам муабет, цел разговор до точка хаха. Сега со воа учењето малку потешко ми оди дека мрзата е голема, ама не правам јас половични работи така да паметам материјал пред неколку години што сум го учела и тоа точно на оној дел од страната каде што се наоѓал :!: Затоа стално ми се чудат колешките кога им викам само еднаш прочитав а добар резултат сум извадила :|
     
  3. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Паметам моменти дури и кои не се потребн, памтам лица, често ги запомнувам и имињата.

    Секаков вид бројки, датуми, телефонски броеви, матичен број, број на моб., родендени тоа не го собира во мојата меморија.

    Затоа денес постојат мобилни и именици за секој број!
     
  4. Lilian

    Lilian Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    13
    Памтам многу работи,ситници,настани. Речиси се памтам. Датуми,броеви,родендени,ликови (најмногу памтам ликови),имиња(малку потешко,ама памтам).
    Некогаш ми е и тоа како од корист меморијата :)
     
  5. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Хм, меморијата е моја јака страна :rock: Ова ми е најразвиена способност од сите. Памтам секакви детали и ситници, телефонски броеви, не само на ми блиски, туку и други рандом броеви, датуми, лица, случки...
    Се случува некоја личност да не ме ни препознае пример, заради тоа што само еднаш сме се виделе, а јас да памтам буквално се, и лице, име, муабетот што го правела...

    И оваа особина ми оди многу во прилог кога станува збор за учење. Многу лесно спремам испити и за многу кратко време. Дури и ми падна смешно кога прочитав во темата за Индиго деца, една од тие што се декларираа како Индиго, напишала дека спрема испит од 500 страни за 2 недели и дека тоа ја прави екстремно интелигентна. Не сакав да ја навредам и не реплицирав, ама јас имам спремано испити од 500 страни за 5 дена 8) Добро, сепак нели зависи се и од материјалот и од професорот, но во принцип, подолго од 10 дена немам спремано ниеден друг испит(10 дена го учев Маркетинг за испит во јуни).
    И така, си се испофалив :rofl: Ама вистина е така, не дека се правам важна сега тука :emo:
     
  6. katrin96

    katrin96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    датти не толку колку што разговори и некои убави моменти.. :)
    памтам она што ми е важно,кога мене ми било убаво и се со личностите што ги сакам :)
     
  7. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    Најмногу од се паметам лица и моменти, разговори, смешки биквално се , а единствено што не можам да запомнам се броеви и датуми :worried:
     
  8. ana05

    ana05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    34
    уф и тоа како памтам некои ситници,глупости и некои работи што мислам дека никогаш нема да ми требаат во животот.Памтам што сум правела во одредем момент на некое си дато пред една или две години.Родендените ми се специјалност а телефонските броеви не се ни обидувам да ги запамтам,незнам зошто |(
     
  9. anste

    anste Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    127
    Нормално памтам битни работи,али тешко памтам нови имиња или места.Обично по запознавање со нови луѓе единствено име што го памтам е моето :wasntme:
     
  10. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Памтам глупости, а главното никогаш... А да не зборам за датуми, броеви и ориентација. За тоа сум тотална утка. :x :doh:
     
  11. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Памтам ликови премногу, ги памтам сите што сум ги заприметила барем 3 секунди пред 5 години, некогаш ова ми смета...
    А слабо памтам имиња, порано и тоа памтев ама сега послабо
     
  12. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Исто и јас, ликови памтам, тоа нема утка :D а имиња не баш :worried: сега зависи каков впечаток ми оставил човекот :D
     
  13. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Јас имам фотомеморија-што ќе визуелизирам ќе запаметам. Понекогаш се нервирав што ќе запаметев некои банални работи, ама по некое време се покажало дека сепак не било за ништо. И да, како и Гордана ликови мн паметам
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Паметам имиња, лица, што носеле, што кажале, со кого биле и каде. Било ги знам, или не. |(
    Најситни детали, најнебитни работи, телефонски броеви, датуми, разговори...

    Некогаш и сама себе си се изненадувам, како и тие околу мене од тоа колку глупости се складирани во мојот мозок.
    На моменти се чувствувам како психопат кога ќе ми излета дека паметам се до детал за личност која еднаш во живот сум ја видела. :wasntme:
     
  15. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.149
    Допаѓања:
    46.866
    Пол:
    Женски
    Се памтам, памтам особа која еднаш ја имам само видено и кога ќе ја сретнам некаде ќе речам : е еве ја таа/тој од таму, ќе си кажам и име и се, тие околу мене ми се чудат :D исто паметам и разговори правени по телефон, мсн, скајп било каде, а личностите со кои сум ги правела не се ни сеќаваат дека некогаш и сме правеле
    таков
    муабет. Тоа многу ме нервира :envy:
    Памтам и детали од средно и основно, разговори,испрашувања,лекции,оговарања :$
    А, да паметам и еден разговор од градинка, со едно девојче, и девојчето си го памтам и ден денес го знам кога ќе го сретнам во автобус или низ населба а таа воопшто не се сеќава на мене , иначе разговорот беше за мојата симпатија :D
    секако и името на симпатијата го памтам, и него го памтам :D ма се памтам :rofl:
     
  16. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Меморија имам да давам на други :)
    Памтам се. Случки од 3 години кога сум имала и тоа најбанална ситница. Као беше, сме се шетале ја и другарка една на одмор кога бев, и случајно сум нашла салфетка падната на улица(порано собирав салфетки милион) и тоа со Каменковци беше, и и викам на другаркава: Еј види каква салфетка! И она ни два ни три ја собра, и не ми ја даде, ја глупа зошто сум кажала. Тоа беше питај Бога од кога. Да ја прашам нејзе нема никад да и текне за случкава. Да не бегам од темата. Памтам броеви многу. Памтам визуелно некогаш и ќе речам дека ми помага. Да не се урочам, сакам да ми трае меморијава уште долго :)
     
  17. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Датуми и броеви не памтам многу добро, ама затоа за слики и ликови имам одлична меморија. Памтам некои рандом работи од детството што ми оставиле впечаток, дали во позитивна или негативна смисла, и тие ги паметам до ден денес. Кога ќе седнеме со другарките и ќе почнам да им раскажувам некои случки од порано, се чудат како ги памтам :lol: А јас сирота, не памтам вчера што сум јадела. Чудна меморија имам.
     
  18. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Скоро се памтам.
    Ликови, имиња, презимиња.
    Е сеа телефонски броеви и датуми малку потешко. :$

    Исто така памтам и работи од детството. па дури и работи што ми се случувале на 5 години. :o
    Некогаш памтам и некои непотребни работи, а заборавам важни работи. :D Но тоа е.
    Важно имам прилично добра меморија. :angel:
     
  19. bonbona92

    bonbona92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    128
    Лица, што носеле, што кажале, со кого биле и каде, имиња, датуми, телефонски броеви :)
    Памтам ситници, моменти, случки кои биле и пред многу години па дури и кога сум била мала и често ми викаат "Како може да се замараш толку и да памтиш ситници?".
    Ама тоа е, едноставно работите еднаш влегуваат кај мене во глава и нема излегување и среќна сум поради тоа :)
     
  20. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Засега супер сум со меморијата :) Добро ме служи, а се надевам дека така и ке остане :) Памтам имиња, презимиња, телефонски броеви...