1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меморија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 4 август 2010.

  1. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Лица памтам и тоа неверојатно добро. Можам да видам некого случајно во автобус и по неколку години да ја сретнам таа личност и се запознаеме ке ми текне кога и каде сум ја видела. Броеви памтам потешко, исто и адреси. Имиња и презимиња релативно добро памтам.
    Но работи што ми се случиле, што сум ги видела, што сум ги чула памтам многу добро. Знам што се случило во епизодата на Покемон од 2004, памтам работи што ми ги рекле луѓе дури и пред повеќе од 10 години, знам што носела комшивката на полуматура пред 7 години, знам кои песни ги пуштиле на свадба на братучетка ми која се случила пред 9 години... И така. :)
     
  2. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Знам точно кои (одредени) алишта каде сум ги носела да речеме пред 5-6 години.
    Паметам и други што носеле во некои ситуации.
    Паметам кои поклони кога и кој ми ги подарил иако се од порано.
    Паметам и некои случки и муабети од кога сум имала 5 години, а на нив никој не се сеќава.
     
  3. samomarija

    samomarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    45
    Паа.Имам баш добра меморија се сејкавам баш на се некогаш дури и другарките ми се чудат како памтам толку многу датуми xd
     
    На cupcakeb и niina16 им се допаѓа ова.
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Мноооогу памтам, броеви, лица и датуми, имиња презимиња.
    Некогаш некоја баба ако видам во автобус, и после неколку месеци пак да ја видам на улица ќе ми текне од каде ја знам :D
     
  5. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Најмногу паметам личности а најмалку години.Доста се сечќавам и на книги што имам читано а посебно имам меморија за филмови.
     
  6. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Ме држи и те како :)
    ту ту машала
     
  7. smiley-94

    smiley-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    321
    и јас сум од оние што паметат ситации до ситници исто паметам многу родендени дури и на небитни личности :D а броеви е тоа не затоа што сите што ми требаат ми се во телефон , само од татко ми го знам...исто и имиња мн сабо паметам си имав едно другарче што кога и да се сретневме си правевме муабет ова она а абер неам како се вика ни сега :$
     
  8. patika19

    patika19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    54
    Би се зачудиле доколку ви кажам што се памтам. Од имиња, презимиња, датуми па се до најмали детали. Кој што кога точно рекол, што носел.. Всушност памтам се што не е поврзано со школото :D :D
     
  9. Xtinna12

    Xtinna12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    6
    Јас памтам настани кои се случиле а за датуми до најмал детал памтам. Памтам родендени и настани и пазници ама оние кои се поважни и лица памтам пример видам некоја личност и ако ја видам некогаш пак ги велам во себе абе овој/оваа го/ја имам видено некаде и др глупости :lol: ;)
     
  10. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Истото ;) :*
     
  11. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.499
    Допаѓања:
    1.580
    Ме служи, доволно. Памтам лица, имиња, датуми, моменти, пинови лозинки (било какви, за било што), настани, муабети, први работи кои ми се случиле датумот и сите детали околу тоа.
    А броеви (освен они секојдневно што ги барам), места на живеење(места во градов, улици итн т.е. по јасно, никаква ориентација немам, после 4-5 пати одење на истото место дури тогаш го памтам патот) и лекции или нешто поврзано за школо не памтам :| .
     
  12. Masnickaaa

    Masnickaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    Порано памтев се и сешто, до детали, буквално се памтев. Ама во последно време, сум тотално изгубена, и се мислам дека тоа ми е од многу седење на компјутер :worried: :worried:
     
  13. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Абе една лекција 200 пати ќе ја прочитам и ни збор неможам да запамтам а така за имиња, датуми и др. памтам. :worried:
     
  14. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    мемеорија имам нормална..за саканите ја паметам и најмалата ситница,оние кои ми помогнале го паметам и тоа...али цесто кога се нерцирам и во тие 5минутки знам да заборавам некои работи.. :lol: :lol:
     
  15. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Сега во бременоста сум хаос со меморијата,многу работи сум заборавила ги паметам како во магла :(
     
  16. deedee0

    deedee0 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    364
    памтам родендени
     
  17. Angel4eeee

    Angel4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Меморијата ми е супер. Памтам имиња,презимиња,телефонски броеви па дури и регистарски табли4ки. :D :D :D
     
  18. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Паметам многу работи кои ми се случиле како мала, е не паметам телефонски броеви неможам :wasntme:
     
    На Nate.Shadows му/ѝ се допаѓа ова.
  19. style-girl

    style-girl Нов член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    0
    Па најчесто паметам некои обични работи :D но заборавам важни работи |(
     
  20. Kikka.C19.20

    Kikka.C19.20 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    22
    Имам многу добра меморија,но мразам што ги паметам и лошите денови,помалку добрите... :@ :@