1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Меморија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 4 август 2010.

  1. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Имам добра меморија памтам и телефонски броеви,имиња , презимиња , мнооооогу датуми ..
     
  2. sweet...love

    sweet...love Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    15
    Јас никогаш ништо не заборавам имам многу добра меморија се сеќавам дури и на некои нешта што се случувале кога сум била премногу мала
     
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Имам многу добра меморија. Се’ паметам имиња, презимиња, родендени, телефони, реченици, регистраторски таблички :lol:

    Досега најмногу се сеќавам кога имав три години, значи најдолго. :)
     
  4. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    Е овде и јас можам да се пофалам , оти стварно имам предобра меморија , паметам се , и што треба и што нетреба, :)
     
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Имам многу добра меморија.Се сеќавам на убави и неубави работи уште кога бев прилично мала, 2,5 год.Настаните ги паметам фактографски.И кога ќе се вратам во минатото пред мене е "филмот'.До тој степен што се сеќавам на целокупниот надворешен изглед на луѓето (облека,обувки,боја на коса, фризура) :?:
     
  6. Ludaaaa

    Ludaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Па и јас имам добра меморија памтам и нешто небитно..
     
  7. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Имам добра меморија за - настани, случки, разговори, датуми, броеви, содржини на книги, историски или географски податоци што сум ги учела на училиште (а тоа било страшно оддамна)...
    Но, имам страшно лоша меморија за ликови и имиња. Понекогаш ми се случува да непрепознаам некој човек или да не се сетам на името, а би требало да го паметам - пред многу години сме учеле заедно, сме славеле Нова година, сме се сретнувале често, сме биле во исто друштво... 8)
     
  8. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Имам добра меморија, памтам се и сешто, не дека се трудам да запомнам буквално се али ете ми останува во глава. Некоаш иам проблеми со луѓе со слаба меморија, им кажувам за некоа ситуација, тие не се секаваат и може да ме напраат будала дека ми е измислено или сонето. Срека успавам ,,да им премотам филм,, и да им докажам дека не е измислено.
     
  9. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Памтам речиси се, телефонски броеви, разговори од порано, датуми и средби. Експерт сум за меморија.
     
    Последна измена: 30 декември 2014
  10. anna.tesoro

    anna.tesoro Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    За се имам добра меморија, ама телефонски број да ме утепаш неможам да запамтам :lol: само мојот си го знам. :$
     
  11. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Леле паметам се и кога бев во градинка, што ми правеа ова она, исто и броеви на деца од мпјот клас...
    Па имам предобра меморија :D
     
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Од телефонски бореви, го знам само мојот, домашниот и од дечко ми. И од други телефонски броеви паметам по некои цифри. Од датуми, ја паметам годишнината, неговиот роденден, роденден од некои пријатели, од сестра ми, од мајка ми и татко ми, од двајца братучеди. А кога некој запознавам, ако е интересна личност го запамтувам името, ако не е тогаш го заборавам. Некогаш дури и не придавам значење, подавам рака, си ги кажуваме имињата и не ни слушам што кажала другата личност :D
     
  13. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Фала му на Бога супер ме држи меморијата. Помнам речиси се, без проблем..долги броеви, дати, родендени и на не толку важни луѓе..
    кога бев средно со едно до две читања знаев се. И така одев на тест. Никогаш не сум земала да учам. Само читав 1-2 и толку. И 5ки имав :)
     
  14. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас одлично и сликовито паметам дури и настани кои се случувале на моја тригодишна возраст. Кога им ги опишувам на домашните, се чудат. Други луѓе од надвор не ми ни веруваат ако им кажам.
     
  15. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Најдобро памтам матични броеви 8)
     
  16. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Памтам све.
    И што треба и што не треба.
    Ситуациите што треба да се заборават јас ги памтам. И се смеам и кринџ ми е кога се присеќам. :tmi:
     
  17. calm-girl

    calm-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2021
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    895
    Пол:
    Женски
    Da ne pisuvam, me fati mrza :)
    Ova isto kao jas da go pisuvav :)
     
  18. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Дали некој се соочил со проблем со меморија после пораѓај?
     
  19. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    799
    Јас сум крш со меморија ни луѓе памтам колку пати ми се има случено да си правам муабет а појма немам кој/а е, дешавки само нешто што ми оставило впечаток. Инаку ако се договарам со луѓе за некоја работа се заборавам морам да запишувам па макар и за кафе ако сум договорена страшно
     
  20. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.175
    Пол:
    Машки
    Имам меморија ама најчесто паметам нешто што нее потребно т.е глупости наместо она што е потребно.