1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мени за посебни пригоди

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од SunnyGirl2, 10 јули 2013.

 1. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.358
  Допаѓања:
  5.836
  Што би направиле доколку доаѓа некој ретко кај вас а ви е драг...
  Што би зготвиле за
  предјадење
  главно јадење
  десерт
  со каков пијалок би го послужиле сето тоа..?

  доколку е дупла нека се избрише темава или премести
   
 2. PinKitty

  PinKitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  8
  па ако е многу драг за предјадење би му направила Цезар салата,
  за главно јадење паста (шпагети) или лазања,
  а десерт сладолед како за во летно време, или палачинки :D
   
 3. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  За посебно драги гости очекувано е да се потрудиме повеке. секогаш преферирам да имам нешто од тестенини страна дали со сирење фил или месо или пица, и најчесто јас ги печам, а кога немам време ги нарачувам од пекара. потоа се прави голем ордевер (кашкавал шунка врат прашута чајна кулен), француски солен колач задолжително, мешана салата (краставици, домати, варени јајца, парче сирење сето убаво поредено во голем тањир ама не измешано), мајонез сала и пилешка сала, а за благо правам ситни колачи и торта од чоколадо банана и ореви сите ми ја обожаваат.
   
 4. jEwElRy

  jEwElRy Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2013
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  244
  Па, секогаш е различно, само знам за менито за Св. Никола кога ни е слава дома ( :!: менито е секогаш исто)

  Предјадење: Некои салати (зелка салата, компир салата)
  Кикиритки идр.
  Главно јадење: Риба
  Гравче-тавче
  Сарма
  Десерт: Посни слатки (баклава-речиси секогаш) :P
   
 5. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  За Свети Никола, се служи следното: задолжително риба, Ослич пржена на парченца, тавче-гравче, салати, макало од компир и суви пиперки, посен ориз, компир салата, понекогаш и помфрит, посна обланда, посни колачи и апетисани.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.