1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструална чашка

Дискусија во 'Тело' започната од Mrs.Brain, 17 јуни 2017.

  1. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Сеуште не сум нарачала. Фала за известувањето! Ќе направам нарачка сега, па ќе пишам искуство понатаму. :wasntme:
     
  2. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Девојки, за колку време стигнува чашката од официјалната страна? Ја носат на домашна адреса?
     
  3. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    После колку време успешно ја ставате чашката? Трет циклус ми е и не успевам |(
    Изгледав куп видеа, милион пати пробав и неќе ]:)
     
  4. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    јас веќе неколку месеци ја користам, не знам точно колку, треба да се навратам на мислењата,
    и се уште не ја користам само неа. Првите денови и последни од циклусот ја користам, кога имам пообилно тогаш не ми е доволна и не ми е ни сигурна. Како и да ја ставам протекува, ми се чини како да, поради обилноста, не може да создаде вакуум. Исто мислам дека тој период многу ми се спушта цервиксот надолу, и се од една страна протекува. Тоа го приметив и по тампоните, една страна од тампонот ми е сува некогаш.
    Тоа никогаш порано не ми се случувало, сега и со тампоните имам мака.

    Инаку да кажам само чашката ја користам - не, до таму уште не стигнав и не сум сигурна дека некогаш ќе достигнам тоа. Ќе комбинирам овака, ваљда додека не ми здосади. Сепак намалив со влошките доста, и со самото тоа помалку гадното чувство, помалку иритации.

    нека кажат и другите, сигурно има и поуспешните приказни :)
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. noteforself

    noteforself Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    376
    Пол:
    Женски
    Која чашка би ја препорачале за почетник? Lilly cup one или OrganiCup?
     
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Денеска првпат ја наместив чашата. Веројатно не е добро наместена зашто имав една капка на гаќи сега. Ама приметив дека се поместила навнатре зашто едвај го фатив врвот да ја подизвадам. Колку длабоко треба да ја ставам и по колку време се вади?
    Има шанси да ми отиде внатре да направам беља?
     
  7. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.448
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема шанси тоа да се случи.
    Јас кога ја местам врвот ми е 1/3 внатре, 2/3 надвор од прилика.
    Треба да ја вметнеш така што ќе стои на отворот на вагината,целосно внатре освен врвот.
    Со време ќе се научиш како да ја вакумираш и да ја местиш добро за да не протече. Вежбај си се дома, јас од тука се научив од искуства на феминки како ја местат, врати се неколку страници наназад, прочитај и пробувај. Ќе си го најдеш вистинскиот начин, само трпение треба. :)
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Внатре треба да е и рачката, што подлабоко целата чашка. Јас рачката ја исеков скоро цела зашто ми пречеше, имам пократок цервикс и рачката беше постојано надвор и ми создаваше ужасно чувство, постојано ми се одеше во тоалет. И на самото упатство е наведено дека рачката може да се скрати ако имате краток цервикс, а и дека не треба да излегува. Сепак, ако ти е удобно и не ти протекува...
     
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Ај да пишам после прво користење. Се навикнав брзо :party:
    Значи кој го смислил ова браво. Толку ми беше лесно, чисто, прва менструација во животот да не ја осетам, да не се осеќам како гнаса 2 саати после туширање. Трчав по малиот, си работев по дома без проблем, за разлика од претходно кога првите 2-3 дена лежев како болна. Е сега, дека јас имам обилни менструациии, морав да ја мијам на 3 саати затоа што на четвртиот веќе ми протекуваше по некоја капка ама сума сумарум, презадоволна! Препорачувам.
     
    На Annath, Antolinaa и Elenpelen им се допаѓа ова.
  10. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624

    Која ја имаш? Давај жити се tips како ја намести? Јас веќе 5 или 6 циклуси се обидувам и никако не можам да ја наместам. Секако имам пробано, сите форми, сите пози за ставање, сѐ. И таман ќе помислам готово, супер ја наместив, потоп се правам :|
     
  11. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Organicup ја имам, ја местам како C fold. По ова видео некако се научив. Најмногу ми одговара малку наведната, ја ставам пред да се туширам.
    Кога ќе ја ставиш сврти ја малку лево десно за да се отвори, нежно помини со прстот околу неа да бидеш сигурна дека е отворена или повлечи ја малку надоле. Или ќе слушнеш звук на отварање или ќе осетиш напор да се извади, значи направила вакум и тешко се вади.
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. inception

    inception Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    720
    Пол:
    Женски
    Се плаќа нешто царина за Organicup? Шипинг ми вика free, 24 евра е пратката.
     
  13. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Јас не платив ништо. :)
     
    На inception му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Ни јас не платив шипинг.
     
    На inception му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Caramell

    Caramell Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2021
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    374
    Како и кога ја чистете чашката, пред и после менструалните денови и кога треба да се испразне во текот на деновите?
     
  16. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    На секое менување-празнење ја мијам со топла вода, порано на секое со сапун ја миев, сега само понекогаш. Би требало по завршување на циклусот да се изврие, ама јас не секогаш ја вријам.
     
    На Caramell му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    17.756
    Со вода ја мијам на секое празнење. На утро ја ставам пред работа после ја празнам дома, па до сабајле терам.
    Ќе си видиш сама како и кога треба да ја испразниш.
     
    На Caramell му/ѝ се допаѓа ова.
  18. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Јас сум склона кон инфекции баш кога имам добиено, првите дена имам многу крв (тие најголемите влошки само ми се чаре и тие пак се потопени) и иако се мијам пак ми е многу гадно кога седам на столица и чувствувам како доаѓа крвта. Дали е ова стварно по хигиенски? И дали нема шанси нешто да се истури?
     
  19. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Ако го мразиш тоа чувство на седење водена, тогаш да, може да се каже дека е похигиенски. Ризик за истурање нема, евентуално само кога ја вадиш чашката да не ја истуриш на плочки :D. Може да се случи ако не ти е добро наместена чашката да ти протекува, но тоа се вежба со пракса и со пробување. Јас лично не ја местам секогаш најдобро и затоа ја комбинирам со менструални гаќи (што впиваат крв), за секој случај. Ама кога ти е добро наместена, нема таков проблем.

    Инаку, кога ќе преминеш со користење на чашката најдобро ќе видиш дали ти е навистина толку обемна менструацијата или не. Честопати така ни се чини затоа што кога носиш влошка постојано чувствуваш како тече (иако можеби е мал „млаз"), а плус крвта се разлева низ влошката, не се концентрира на едно место, па изгледа како којзнае колку да крвариш, кога во суштина изгледа пообилно отколку што навистина е. Се разбира, некои жени и навистина имаат пообилни менструации, само ете; пример, јас исто мислев преобилно ми е првиот ден, кога испадна дека 8 часа ми требаат да ја наполнам чашката, а ми се чинеше за 2 ќе е полна :D.
     
    На Aztec, FroggyLover и Elenpelen им се допаѓа ова.
  20. Caramell

    Caramell Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2021
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    374
    Која чашка од ДМ би ја препорачале или некое друго место? Користам една ама не е од тука купена па сакам уште една да набавам.