1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструална чашка

Дискусија во 'Тело' започната од Mrs.Brain, 17 јуни 2017.

  1. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Една моја другарка ја користи и многу била задоволна, уште лани ми кажуваше и рече била многу по практична од влошките и од тампоните. :)
    Јас немам пробано а и незнам дали би пробала, ако е толку практична зошто да не. :)
     
    На Doozy и Elen4e_sonce им се допаѓа ова.
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Ми звучат доста примамливо и сигурна сум дека еден ден ќе ги користам. Кога не знам. Ама не знам дали се погоди за мене. Ми трај минимално денови 3-4, првиот одам на секој час влошка да сменам цела полна, вториот ден исто, можеби нијанса помалку, а последните денови ептен, ептен малку. Овие првите два дена не знам како би се снаоѓала со неа, бар дур се навикнам за дезинфекција, апликација, вадење за во јавен тоалет, но скоро сигурна сум дека некогаш ќе користам, можеби не наскоро, ама во некое време во иднина веројатно.
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Не доволно чисти, е такви. Не секаде во сите вециња има сапун на располагање. Еве пример на долг пат ако си, не е многу практично.
    Ако имаш обилен циклус ќе влезеш макар да се провериш, а сигурно нема да ти иде сеедно да ја измиеш таму ако нема хигиена.
     
    На Traveler91, Dust и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    Веќе некое време размислувам да ја порачам чашката. Досега повеќето од коментарите кои ги имам слушнато за неа се позитивни, и оние кои ја користеле се задоволни. Ми се допаѓа идејата што нема да треба повеќе да купувам тампони, исто како и што чашката бидејќи е направена од силикон не е поистоветувана со токсичен шок синдром, што не е случај кај тампоните.
    Читам овде повеќето се за НЕ, и изненадена сум. :D Исто прочитав дека не била практична при патување или пак ако си била надвор,а требало да ја испразниш. Прво ако веќе патувате некаде на подолга релација и сметате дека нема да имате услови за чашката, тогаш тој ден користејте тампон или влошка, duh. Малку очигледно! Исто убаво е кажано дека чашката може да се носи до 12 часа, па ако излегувате некаде испразнете и наместете ја од дома, па нема да мора да се занимавате со неа по јавни тоалети.
    Точно дека чашката не е за секого, ама мислам дека за повеќето жени би било практично решение за повеќето од деновите.
     
    На simonagj, Alisa22, Doozy и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    А бееее уште чаша луѓево не ставиле таму долу па ете сега и тоа. :rofl:
    Следно што е ?:tmi: :lol:

    Не знам, чудно ми звучи...
    Чаша бе хаха :D
     
    На edna_malecka, Traveler91, YoungandBeautiful и 8 други им се допаѓа ова.
  6. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Одамна имам слушнато за чашкава, не знам зошто порано не се дискутирало за неа. Не е нешто ново, а кај нас на пазарот дури сега излегува.

    Јас би сакала да пробам. Иако имам обилни крварења и долг циклус. Одржувањето хигиена и дизинфекцијата не би ми претставуале проблем. Миење раце има и кога се става тампон. Не знам колку би било изводливо тоа надвор и ограничувањето со временските рамки, ама зошто да не.
    За ова размислував лани кога одев на пливање поради повредата и секој ден ми беше важен. Па тампоните не ми беа од голема корист, вршеа работа, ништо повеќе. Чашката би била вистинското решение.
     
  7. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Аманте бе девојки со коментариве, разбирам да имате одбивност спрема непто ново ама да речете дека е нехигиенски и непрактично без да пробате, стварно ми нема смисла.
     
    На simonagj и cash им се допаѓа ова.
  8. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.129
    Пол:
    Женски
    Интересно :D
    Може да се проба :!:
     
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    За чашкава се дискутираше на една фб група. И една членка вика треба да се врие на секое ставање зошто само така би се одржала хигиена на соодветно ниво. И една друга и вика: а маж ти секој пат го врие кога ти го става ?:rofl::rofl:
    Јас би пробала, што знам, имам нормален циклус и мислам би ми бркала работа, посебно за вежбање. Се разбира со соодветна хигиена. Мислам измиени раце и попарена чашка со жешка вода е ок. Па и онака миеш раце пред менување тампон.
     
    На simonagj, Lolo5, angela.kostova и 9 други им се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.052
    Допаѓања:
    76.054
    Пол:
    Женски
    Нема шанси јас ова да го користам. :tmi: При самата помисла да си ставам нешто меѓу нозе, неубаво чувство ми доаѓа. :x Само влошка доаѓа во предвид! :!: :D
     
    На Таа Сум, cresa-jagoda, lav4ence.e.e и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Шише!:!:

    За оние со пообилна менструација:rofl:
     
    На edna_malecka, Traveler91, Juicy и 18 други им се допаѓа ова.
  12. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.149
    Ѕверка си.... литар крви, литар вина:drunk: ќе биде работава:lol::rofl:

    Што се чудите што велиме зошто е непрактично, ако кога имам се грижам дали влошката ми се познава, се чудам чашкава како ќе изгледа кога ќе бидам во тесна панталона.:rofl::lol:
    Една капка и чашката ќе се прелие, што правиме после.8-|
     
    На edna_malecka, Traveler91, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  13. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    После кофа, па буре.:rofl:
     
    На Traveler91, Lolo5, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Можеби е згодна и фино си ја врши намената, немам пробано. Само не ми е практична за употреба надвор од дома, по јавни тоалети, на работа... Ако се јави потреба од празнење на пример, треба да се мие а обично чешмите и кабините се одделни и кај нив секој има пристап така да не би ми било пријатно такво нешто. А соодветно е да се измие и со топла вода која секаде ја нема на располагање.
     
    На Traveler91 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Во земја каде што половина и повеќе излегуваат од тоалет без да измијат раце, чашкава дефинитивно нема да добие многу на популарност. :D Напанак што тоалетите ни се благо ужасни, да ти е страв гол дел од нога да ти пипне плочка, а не дај Боже па нешто друго.

    Да не давам идеи ама сигурна сум дека има таленти што ќе најдат и некој чуден начин да ја користат чашкава... ќе пикаат нешто друго наместо оригиналната чашка, ќе експериментираат при секс, сврши, надвор, внатре, во чашката... не знам. :worried: А прво да воведеме сексуално образование, да накачиме продажба на тампони па да дојдеме до чашкава, а?

    Јас би пробала чисто од љубопитство, да видам уатс ол д фас абаут. :D
     
    На simonagj, Lolo5, sorbet и 7 други им се допаѓа ова.
  16. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    "Чашата е преполна..." - песната... штотуку доби ново значење...

    Во врска со темата, не би користела, после се ќе ме асоцира на тоа...

    - "Една чаша вода ако може..." - па замислувам носат во таква чаша
    - "Ај влези на по една чашка..." :o
    - "Немој да ме смееш, ќе ја наполнам чашкава од смеење..."
    - "Испив само 3 чаши, ништо не ми е" :|
    - "Извинете, каде имате чашки да си купам? - Менструални или обични?"
    - "Десерт во чаша" - :?:
    - "Доста е веќе, ова ја прели чашата -:oТрк во WC -не, не таа чаша"
    - "Печатење на чаша":|

    Се зезам. Можеби и би ја пробала ако слушнам позитивни коментари од мнооогу жени.
     
    На Traveler91, Lolo5, slim123 и 5 други им се допаѓа ова.
  17. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    Ме изнасмеавте со дел од коментарите, јас не би можела да користам нешто вакво. Ама си замислувам како романтично ќе биде мм ми вари кафе од сабајле и јас му викам- ај извриј ми ја чашкава додека го чекаш кафето:rofl:
     
    На Lolo5 и VDT2906 им се допаѓа ова.
  18. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Какви не размислувања ќе видиш. Ау.
    Иначе ја побарав темава оти си порачав OrganiCup и одвај чекам да ми стигни да ја испробам!
    Конкретно најмногу ме привлеква идејата дека можиш да ја носиш до 12 сати и уште поќе ми се бендисва фактот дека можам слободно да си одам на пливање со неа!
    Ако е правилно поставена прави вакум и не можи да истечи надвор. Крвта не доаѓа во контакт со воздухот и не оксидира па затоа и нема мирис како со влошки/тампони. Истотака ги собира и парчињата шо паѓаат за разлика од тампоните шо само крвта ја упиваат.
    Теоретски, многу похигиенски и поздраво е. Да не спомнувам и еко френдли, и економично.
    Ама дека не е за секој, не е.
    Мене воопшто не ми е гнас од сопственото тело, и нема да имам никаков проблем да си ја пикам/вадам чашката. На крај краева не мора да се носи баш при долги патувања кога знаеш дека можеби нема да имаш пристап до сапун/вода. За низ град, на факултет, на работа супееееер ми изгледа.

    Како и да е, уште ја немам испробано така да ќе искоментирам чим ја испробам!
     
    На Alisa22, renata77 и Elen4e_sonce им се допаѓа ова.
  19. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да си земам некогаш, само не знам кога.
    Од што имам читано OrganiCup не било нешто многу добра, на некои им паѓало (дали погрешно ја атавиле и не направило вакум не знам)
    Ама сите ептен ја фалат Lena. Кога ќе се одлучам да си земам најверојатно од Lena ќе биде
     
    На Jenyl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.092
    Пол:
    Женски
    Ја проба ли? Чекам рецензија.:)