1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструална чашка

Дискусија во 'Тело' започната од Mrs.Brain, 17 јуни 2017.

  1. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Отвори ги интимина на инста, погледни ги. Шведски бренд е мислам
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  2. valentina89

    valentina89 Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Мислам околу 1500 денари, провери на нивната страна ако те интересира за сигурно

    Јас Органикапот го користам во текот на целиот циклус, некогаш можеби не последниот ден. Инаку пробувам да ја заменам на околу 8-9 саати за секој случај, побезбедно се осеќам. И внимавај малите дупчиња на врвот на чашата добро да ги миеш секој пат кога ќе ја заменуваш.
     
    Последна измена од модератор: 12 март 2021
    На Annath и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    А што се случува ноќе? Ја имам обилна менструација, ноќе станувам и менувам влошка. Треба веројатно и чашкава да се испразни? Не можам да замислам искрено како изгледа ова, го вадиш и полно е со крв? Не се истура при вадење?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  4. valentina89

    valentina89 Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Јас не станувам ноќе, обично ставам само една влошка за секој случај да не протече, зависно од тоа колку обилна е менструацијата. Инаку реално чашката е доста голема и никогаш досега ми се нема случено да е наполната цела, макар и да сум ја имала по 12 саати. Знае па да се случи на почетокот додека научиш како правилно да ја ставаш неколку капки да протечат надвор, затоа првите дена имам секогаш секојдневна влошка.
     
    На cresa-jagoda, RainBow и Annath им се допаѓа ова.
  5. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Навечер спиеш и уживаш. Сабајле кога ќе станеш си се средуваш на шоља. Мене ми нема претечено, ми се нема наполнето до горе. Оваа интимина од ДМ има баш заштита од протекување при вадење.
    Искрено нз што сум правела без неа.
    Не осеќам дека имам добиено буквално. Со влошки ми беше смрт одење во вц, станување после подолго седење и надвор од дома на подолго
    И да го вадиш и полно е. А дур лежиш во спиење веројатно и не оди нешто мн во неа тек кога ќе станеш (мое размислување)
     
    На cresa-jagoda и RainBow им се допаѓа ова.
  6. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Мене првите две вечери ми треба да станам да ја испразнам, исто како што ми требаше и влошка да сменам. Не знам дали ти се случува, ама имам скроз развиено некој рефлекс кога отприлика треба да станам. И во споредба со влошка многу мноооогу помалку ми има претечено од чашката (ова на почетокот мислам беше коога уште учев да ја наместам како што треба).

    Да, ја вадиш и полна е со крв. Не се истура зашто кога ја местиш се прави како вакум и кога ја вадиш имаш контрола.
     
    На cresa-jagoda и RainBow им се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Супер ми е и мене, иако првиот месец ми беше малку тежок. Среќа се погоди послаб циклус, па можев да пробам за да се навикнам без да се плашам многу. Бев параноична дека ќе ми протече, дека ќе се преполни и ќе се направам лом целата. На крај, ништо од тоа не се случи.

    Последните две години отприлика сум на тампони, влошките не ги поднесувам и ми реагира кожата од нив, плус одвратно ми е тоа што не можев да спијам навечер убаво од страв да не протече, па едноставно морав да ги сменам. Воопшто немав мака со чашкава, лесно се навикнав и стравот од неа ми беше тотално ирационален.
    Првиот месец ми беше многу тежок навистина. Де дали сум ја наместила, па ја осеќам, па не ја осеќам, ќе можам ли да ја извадам и слични глупости. Ваљда е нормално, потоа се навикнуваш.

    Инаку ноќе, кога се будам, кога не. Со тампони првите два-три дена обавезно станував да сменам, со чашкава тоа ми остана исто. Првите денови имам потреба да станам и да ја испразнам (ко да осеќам потсвесно кога си доаѓа моментот), потоа си спијам по цела ноќ кога ослабнува крварењето.
    И за вежбање ми е супер, не мрда ништо.
    Секој нареден пат ми станува сè полесно и полесно. Најмногу ме радува фактот што веќе нема да имам потреба да давам пари за тампони секој месец. :mm:
     
    На Sky-butterfly, tigerlady, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Купив, ја ставив, и сега појма немам дали правилно или не, хаха. Ќе видиме за кратко
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Сподели искуство, те молам. Ти со царски беше породена, така? Оти се мислам која величина да ја земам.
     
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    А девојки со химен дали може да употребуваат менструална чашка или хименот ќе смета? :?:
     
  11. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Нема да смета бидејќи токму за нив има посебна големина. Еве слика од Oraganicup.
    Screen Shot 2021-03-13 at 16.09.25.png
     
    На valentina89 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Не, природно сум породена. Б големина зедов.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Мислам можеш поголемата слободно
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ама не ми е многу обилна.
     
  15. valentina89

    valentina89 Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Па добро тоа значи дека процентуално чашката ќе остани попразна во споредба со помалата чашка. Колку што разбирам, поентата на големините пред се зависи ако си родила вагинално тогаш ти треба секако поголема затоа што пелвисот и внатрешните гениталии се шират,а ако си родила со царски рез веројатно тоа не се случува. На страната на Органикап пишува вака:

    For mums, we generally recommend going with a Size B as per the above. However, if you have delivered your child/children by C-section, we recommend going with a Size A.

    Size A е истата која е препорачана за оние кои немаат никогаш родено.

    https://www.organicup.com/size-guide/
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  16. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Па земи ја помалата, мислам не беа огромна разлика во милилитража.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Прв ден, задоволна сум за сега. Ја потсеков таа дршката малку оти ме боцкаше. Нема протечено, не е лошо за прв пат.
     
    На valentina89 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Втор ден, презадоволна. Воопшто не се осеќам ко да имам менструација. Нема влошки, нема смрдеа, нема флекани гаќи, си пешачев со хеланки like a boss, ставањето и вадењето за 2 дена веќе ги навикнав. Единствен предизвик ми беше одењето по голема нужда, оти се поместува од напоните (ваљда и тоа ќе го совладам). Туширањето е песна, си се тушираш, си ја вадиш чашката, ја плакниш, ја враќаш, и си ставаш бањарка најнормално. Инаку смрт ми беше кога требаше да пазам да не ја извалкам. Кој се мисли, ич да не се мисли, не се осеќа дека имаш ништо, вреди стварно. И за на одмор и за пливање ова би било идеално решение. Требаше ова нешто да го купам порано, ќе се куртулев со време :D
     
    На 24.07, cresa-jagoda, Sky-butterfly и 3 други им се допаѓа ова.
  19. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.196
    Допаѓања:
    2.522
    Од кај ја купи и која цена?:D
     
  20. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Од една аптека во Битола, 1500 денари. Инаку оваа е organicup, се порачува и оналјн, иста цена. Има и во ДМ ама друг бренд.
     
    На Annath и ana-sweet им се допаѓа ова.