1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструална чашка

Дискусија во 'Тело' започната од Mrs.Brain, 17 јуни 2017.

  1. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.449
    Пол:
    Женски
    Screenshot_2021-03-21-00-33-20-589_com.instagram.android.jpg Screenshot_2021-03-21-00-33-07-374_com.instagram.android.jpg Screenshot_2021-03-21-00-32-53-565_com.instagram.android.jpg

    Девојки, која би ја препорачале за средно обилна менструација?
     
  2. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    На LovelyGirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.449
    Пол:
    Женски
    Jaс вчера нарачав од официјалната страница на OrganiCup, 1+1 гратис.

    Не можав да се одлучам која да земам од dm, а овие многу поедноставни ми беа, size A за тие што не раѓале, size B за тие што раѓале ахахах и полесно ми беше да одберам, плус овие чашки имаат 100% природна боја не хемиски добиена и си викам ајде, што е можно поздраво. А и Lily Cup поскапи се каде каде, со оглед на тоа што со OrganiCup добиваш две чашки за 1500 а другиве една за 1900.

    Чекам сега да стигнат и следен циклус едвај чекам да ја пробам. :D
     
    На 24.07, tigerlady, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    И јас нарачав, ми излезе реклама на инстаграм и брзо брзо нарачав :lol:
     
    На Снегулк@23 и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Ве исчитав и ме убедивте :D
    Имам доста обилна менструација ама со царски сум породена. Значи А треба да ја земам?
    Одржувањето како е, како се мие?
    Упатство за ставање има?

    Од официјалната страна нарачавте или застапник за Мк?
     
    На Снегулк@23 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.966
    Пол:
    Женски
    Јас гледав на јутуб видеа како се користи и се уплашив.:rofl: Изгледа застрашувачки.
    Не е она за мене, јас еден обичен тампон со судни маки го ставам. Крајниот резултат пот и солзи секогаш.:whew:

    Алал да ви е на вас шо ја користите чашкава, секоја ви чест стварно.
     
    На Снегулк@23 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Ако ти е обилна, можеби Б ќе треба. Битно е и каков ти е цервиксот.
    Има убаво видео како да си одредиш величина на страната на OrganiCup, тие мене ми се поубави отколку тие што ги имаат во ДМ. Исто така, многу е убаво објаснето ставањето, вадењето, одржувањето...
     
    На tigerlady, cresa-jagoda и Jana06 им се допаѓа ова.
  8. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    Од официјалната јас нарачав. И фри деливери беше.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.449
    Пол:
    Женски
    @Antolinaa лелее исто исто скроз :D Меркав со денови LilyCup и ми излезе реклама на инста за OrganiCup и импулсивно си ја наручав, исто од официјалната страница.

    @Jana06 не е голема разликата помеѓу А и Б, и јас мислам ако ти е обилна можеби подобро Б.

    Едноставно е. Кога ќе ја купиш треба да ја зовриеш 5-10 мин да се дезинфицира.
    Потоа при секое празнење ја миеш со вода и антибактериски сапун и ја враќаш назад. Кога си во јавно wc можеш да си земеш антибактериски марамици и со нив да ја избришеш и да ја вратиш назад. Важно е при вадење и ставање рацете да ви бидат чисти.
    Кога ќе завршиш со циклусот исто така ја ставаш да зоврие 5-10 мин да се дезинфицира и толку е.

    Имаш упатство за ставање на официјалната страница на OrganiCup, а искрено не знам дали има упатство на самото пакување, ќе пишам кога ќе стигне.
     
    На 24.07, Снегулк@23, Antolinaa и 2 други им се допаѓа ова.
  10. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Мислам дека ни антибактерискиот сапун не е потребен, еве можеби марамчињата за во јавно WC кога не можеш баш да ја исплакнеш чашката. Јас кога ја купив мојата чашка (исто од Organicup), не ни продаваа такви работи и само ја вриев чашката пред употреба (така пишуваше и на упатството). Мислам дека повеќе ги направија дел за вакви практични ситуации, дел поради „психата" на потрошувачите (како е чисто, а не го миеш со сапун/детергент?), дел за маркетинг. Инаку, сите чашки се прават од медицински силикон кој, како што знам, и онака не „дозволува" развој на бактерии. Не сум користела никаков сапун од самиот старт :D.

    Патем, ако некому му е гнасно или неудобно да менува чашка во јавност или пак, за носење ноќе како дополнителна заштита, може да користи менструални гаќи (впиваат крв и потоа се перат во ладна вода - јас ги оставам да искиснат). Најпознати се од Thinx, а јас начекав попуст од Knix. Гаќите се поскапи, но и онака не ги користиш цело време, па траат долго време. Инаку, за навечер не ви препорачувам од Knix, затоа што подлогата што впива не оди доволно горе назад. Мислам дека со Thinx не е така, ама и се поскапи :).
     
    На Снегулк@23, tigerlady и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.449
    Пол:
    Женски
    Па не знам, за шујбетлија како мене мислам и да нема потреба, јас пак ќе ја стерилизирам. :?:
     
    Последна измена: 23 март 2021
    На Снегулк@23 и pdb123 им се допаѓа ова.
  12. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Сакав да кажам, нема потреба специјален сапун да купуваш ако не сакаш и така можеш да заштедиш на пари. Ама се разбира, ако така се чувствуваш посигурно и можеш да си дозволиш, така прави :D.
     
    На LovelyGirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.449
    Пол:
    Женски
    A ja вриеш откога ќе ти заврши циклусот?
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Не. Не пишуваше така, па не ја вријам, само пред користење :D.

    Разгледај еве и други фирми, lunacup divacup итн, и тие слични препораки имаат. Затоа и споменав дека мислам дека нема потреба за посебно средство; ако беше неопходно, мислам дека заедно ќе го продаваа со чашките во комплет од старт, зошто би ризикувале некои жени да добијат инфекции и да ги тужат?
     
    На tigerlady, cresa-jagoda и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
  15. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.449
    Пол:
    Женски
    Сега ги продаваат, иако порано не ги продавале, можеби ете сфатиле дека има потреба од нив па затоа и се појавиле на маркет.
    А можеби и си во право, се е за профит.
    Не мора да се антибактериски, има и имтимни марамици и гелови и логично ми е и со нив да може да се плакне чашката.

    Иначе антибактериските сапуни не се нужно скапи, скоро иста цена се со обичните, а марамиците мислам се поскапи.

    Како и да е, најважно е рацете да се чисти зошто тие содржат највеќе бактерии :)
     
    На pdb123 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    @Jana06 Јана сега проверив, сеуште важи понудата плати 1 земи 2. :lol:
    Само треба промо кодот да го напишеш MAR21 и за 24.50е добиваш две чашки. :)
     
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    И јас проверив ама пишуваше до вчера дека важи. Може линк кај си видела?
     
  18. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    Стави ја во кошничка величината што сакаш и на крај имаш поле за промо код, пиши го MAR21 и ќе ти даде во корпата 2 по цена за 24.50.

    Screenshot_2021-03-23-13-58-29-515_com.android.chrome.jpg Screenshot_2021-03-23-13-58-39-038_com.android.chrome.jpg
     
  19. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Јас ја вријам откако ќе ми заврши циклус обавезно, и понекогаш пред ставање на почеток. За време на циклус само со вода плакнење и во јавни тоалети ја пребришувам со тоалет. Во право е @pdb123 инаку, пред неколку години немаше ни марамици ни шампони, препорачуваа само вриење.

    Мене искрено пошубе ми е со марамици и шампони да ја чистам зашто речиси сите имаат fragrance во составот што не е најдобро за вагиналната микрофлора. Знам дека кога ја земав на почетокот читав некоја споредбена студија за дезинфекција, со вриење и со пероксид ако не се лажам и немаше некоја разлика во исходот. Некои ја вријат и со сода или со оцет како за плус дезинфекција или ја поминуваат со етанол (секако не пред ставање, ова би било после циклус). Ако сакаш да бидеш посигурна јас би ја поминала со тоа, така си сигурна барем дека ќе испари се.
     
    На angela.kostova, cresa-jagoda, Antolinaa и 2 други им се допаѓа ова.
  20. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.087
    Пол:
    Женски
    Тампон никогаш не сум сакала, одвратно ми беше. Ова изгледа комплицирано, ама не е. Значи не се споредуваат, ова лизга, силикон е, не е како тампонот. Ич да не му се мислиш за тоа.
     
    На christinnn му/ѝ се допаѓа ова.