1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструацијата по породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

  1. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    jas dobiv ciklus koga sin mi imase 6 i pol meseci za prv pat,i imav mnogu krvarenje 10 dena. posle dobiv idniot mesec i toa samo 3 dena samo po nekolku kapki koga odev vo wc. mi rekoa deka toa se slucuva dodeka dojis od hormonot prolaktin ne se redovni kako sto treba.
     
    На SnowWhite91 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мама доби поклон за 8ми март. :)
     
    На irenna, heppymom и bambusce им се допаѓа ова.
  3. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Јас добив месец дена после пораѓајот т.е. денес. Порано менструациите ми беа многу болни и морав кетонал да пијам. Сега не знам дали исто болни ќе ми бидат ама како и да е знам дека сега не смеам кетонал да пијам бидејќи дојам. Знае ли некој што може да се напијам при болки?
     
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Во Соба за доење докторката советува само Парацетамол и Ибупрофен.
     
    На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
  5. heppymom

    heppymom Активен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Синко ќе прави 4 месеца јас имав два месец на тосно дато па минатиов месец не ми дојде ,подуена ,нервозна лелеее мајко :)
    И еве вој месец ми дојде на 4....
    Чудна работа, два имај еден немај :D
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. fernandez

    fernandez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    51
    луѓе кажете дали е нормално еве веке 8мес откако сум породена а менструација немам,значи до сега воопшто немам добиено освен првите три недели откако се породив нормалното крваренје,тоа нормално е или ????
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Kako sto ja imam rascitano temava ima majki koi i po godina dena nemale menstraucija... Citni ponazad vo komentarive kje najdes sigurno...
     
  8. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    син ми има 14 месеци а јас сеуште немам добиено.бев на гинеколог неколку пати од кога сум породена (царски) правев и ПАП тест...се си е во најдобар ред, а јас уште чекам...кај секоја жена е различно и индивидуално.

    го доам сеуште син ми посебно навечер...
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Neznam kade da go postavam ova prasanje, vekje edna nedela (ne site denovi), imam nekoja bolka bas kako onaa posle poragjaj koga se sobira matkata, kako bockanje vo matkata... Neznam dali e znak za dobivanje? Imal nekoj vakvi bolki? 40 dena se pominati vekje...
     
  10. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    I jas uste krvaram onaka pomalku ama crvenko a eve cela nedela e pominato od 40 dena drugata nedela mora da odsm na ginekolog.
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Jas ne krvaram nekoe vreme, imav kafeavo pred edna nedela, a sega imam samo kako nesto ligavo... (Duri na solja dodeka sedev mi istece) :/ Imase ti takvo nesto?
     
  12. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    @mariz veke neznam sto imav:) mene kako da mi prestana imav samo kako rozevo i ne nosev veke uloski zosto puknav ana takvo ligavo nemav Ili ne sum primetila neznam. Posle pak pocnav da krvaram po malku i eve veke od vcera imam dobieno a ne me bolese ic stomak, pa ke vidam do koga ke trae zosto porano ciklusot mn kratko mi traese 2-3 dena
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Leleeee stanuvam sabajlevo grc vo matkata nemozev da se ispravam, go zemav bebus go nadoiv i nemozev da izdrzam od jaka bolka, otidov do vece soblakam gakjite nema nisto i vo brisenje krv taka posvetla... sega ne me boli vekje mislam deka se macese da mi probie cela nedela... (A inaku vcera prv pat odnosi si imavme so mm, valjda ne sum napraila neso strav mi e) No najverojatno e dobieno kje vidime do posle :)
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  14. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    @mariz i ja mislam deka ke dobies. Mene mi prestana krvarenjeto i vikam gotovo koga posle pak pocnav da krvaram nekolku dena po malku i dva dena taka poobilno i togas sfativ deka imam dobieno kako sto vikas posvetla krv. Ama mene ic ne me bolese stomakot. I eve veke recisi nemam nisto mislam konecno bez uloski inaku puknav:(:@ pa planiram ovaa nedela da odam na ginekolog samo da se dogovorime so bebus dali ke me pusti:D
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Mene samo me stegase stomakot pred da mi protece, ama eve ko sto vikas malku imam ne mi tece mnogu... Koga se brisam povekje ima na hartijata otkolku na uloskava. A stomak sea ic ne me boli... Mize vakva e ovaa prvava menstruacija :D
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @mariz немора да значи дека е менструација. Беше ли на преглед да видиш во каква состојба е матката? Може тоа мало крварење и од сексот да е, посебно ако матката сеуште е доле и не е вратена. Додека не види доктор, незнаеш на што си.
    Јас бев точно после 40 дена, зашто крварев еден месец, престана една недела, па пак почнав да крварам по малку, но тоа да не ти било менструација, па ми даде некои капки за да престане крварењето, а и матката сеуште не ми беше вратена.
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Bev bev, vratena bese matkata ubavo, a i nemav krvarenje podolgo vreme, dve, tri nedeli krvarev crveno, posle pocna kafeno... Pa na kraj imav onaka iscedok bled, a nekolku dena nemav nisto... Vcera zavcera butav se so stignam vo usta, apetit nenormalen :D a eve denes nisto ne mi se jade, a i mi probi potemna krv bas kako dobieno :)
     
  18. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    да се пријавам само - добив менструација 14.5 месеци после породувањето:)
    се изнауживав8)
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Se porodiv na 12ti April, a dobiv deneska :) Ne me postedi menstruacijata ic, barem nekoj mesec uste da nemav :D aj barem kje znam na sto sum, nemora da praam testovi sekoj mesec hahaha :) inaku imav mnogu bolni menstruacii, na ketonali, kafetini bev sekogas skoro, a sega ic ne me boli stomakov... Moze prvava menstruacija kje bide takva, ne mi e ni obilno.. no prv den mi e kje vidime utre kako ke bide..
     
    Последна измена: 26 мај 2015
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Majki mene ne mi bilo menstruacija toa, denes krvaram 10ti den i bev na ginekolog ne e menstruacija i mi prepisa kapki za prekinuvanje na krvarenjeto... :/