1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструацијата по породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

  1. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Isto i kaj mene e taka posle 6 meseci dobiv i go dojam sin mi. do 6 meseci bese samo na doenje i imav sekogas mnogu mleko ama pak dobiv. nema vrska toa deka nema da dobivas dodeka dojis.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Jas dobiv a bebe ima 3m i go dojam samo, nema vrska toa deka dodeka doime nema da dobieme, kaj sekoj razlicno :)
     
    На Kaetana и makedonkamak им се допаѓа ова.
  3. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Јас се породив пред 8 месеци и сеуште немам добиено. Пред 3-4 месеци кога бев на контрола докторката ми кажа дека нема во скоро време да добијам.
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  4. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Јас добив 30 дена по пораѓај (секад сум била ко швајцарски саат). Тогаш доев па сепак си добив и мислам дека е многу старовремско мислењето дека додека доиш не добиваш (некои одат до таму што кога ќе добиеш ти викаат "готово, ќе го изгубиш сега млекото" (facepalm) )
     
    На zuto и makedonkamak им се допаѓа ова.
  5. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Синко за една недела ќе полни 8 месеци,на ексклузивно доење е.Заради жешково цица бетер од новороденче.а јас добив 1,5 месец после породување.Дури и последниов месец кога добив никако не ми престанување цел месец ми течеше,бев на гинекогог таа ми рече маткава ти изгледа како да треба да добиеш,фолекули во двата јајници и незз колку ми беше ендометрумот,а јас добиено(facepalm)(facepalm)
    Па ми препиша апчиња прогестеронски пиев ми заврши и после неколку дена пак добив и деновиве треба да одам на контрола да видам што ќе каже.
     
    На An-na и makedonkamak им се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.537
    Пол:
    Женски
    Не сте веке нели на екслузивно доење?Штом се дохранувате..
     
    На zuto и makedonkamak им се допаѓа ова.
  7. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Doktorkata me gledase na ehoi taka mi kaza. Sega kako ke bide ponatamu ne znam. Sekoj organizam e razlicen. Ete bas @mariz ja citkav i pisa znam deka odma posle poroduvanjeto dobila.taka da jas pisav toa sto mi kazaa. Za ponataka ne znam. Sega doktorkata kolku e strucns toa e nejzino. Ne mozam da sudam nikomu.
    A, za bremenost dodela dois e mozno iako nema ciklus. Primer majka mi- ostanala bremena dodeka go doelabrat mi. Jas i brat mi sme edna godina razlika, vo ist mesec sme rodeni duri. Isto i baba mi pojma nemala do 6 mesec deka e bremena zosto veke imala bebe koe go doi a i ciklus nemala posle poroduvanjeto. Sekoj razlicno sepak i mozni se nekoi raboti. Izvinete na greski i latinoca od mob sum.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.311
    Пол:
    Женски
    Јас бев денес,мисла ми. беше,подуена сум цела,а јајници супеρ,се во ρед. Дρ вели две-тρи недели и можно е да добијам па ќе видиме. Следна недела тиρоидна ќе пρовеρувам.
     
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Можеби учел, ама не доучил. Гледам повеќето си ги кажале своите искуства, па еве и јас моето.
    Добив веднаш по 40 дена по породувањето, оттогаш имам редовна менструација и сеуште дојам. Син ми има 14 месеци.
    Инаку се согласувам со тоа дека и додека дои жената може да забремени, па и ако нема добиено после породувањето. Мајка ми така забременила со мене. Нема правила тука.
     
    На Kaetana, TIGARCE86, Rabbit и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Isto i jas uste ja dojam malata veke 10 mes. menstruacija dobiv posle 6 mes. no ne mi doaga redovno tuku preku mesec se mislam dali da odam na ginekolog.
     
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Син ми имаше 4,5 месеци кога прв пат после пороѓај добив,од тогаш наваму редовно добивам секој месец, син ми е сега 10 месеци...
     
  12. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Jas krvarev 2 nedeli posle poroduvanjeto i imav taka nekoi povremeni bolki vo stomakot kako pred dobivanje menstruacija. Isto i grcevi imav i mislev deka ke dobijam zosto se taka me asociraa tie bolki togas. Ginekologot bas na pregledot mi rece nema da dobivad dodeka dois. Ok, aj taka taka. Na pat za doma na mm mu velam i bebevo da cica 5 godini , jas tolku nema da dobivam ??? Nekako ne e logicno. Kako i da e samo moze da se pretpostavi, sekoj e razlicna individua.
    Sega za sega vaka nemam nekoj znak za dobivanje...da vidime do koga.
     
  13. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Откако беше неарен со дохраната војни водиме едвај ако касне по 1-2 лажичиња другото све фрлам.Дали од тоа или плус се спрема некое запче,па и од жешково.Ич не сака да јаде единствено само кисеко млеко супер го прифаќа.А цица буквално како новороденче да може 24/7 би седел на града.
     
  14. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Јас пак прв пат добив 2 месеци откако се породив, вториот пат ми дојде месец ипол подоцна и после тоа редовно секој месец на 28 до 30 дена.
    Може да не добиеш, но никој тоа не може со сигурност да ти го каже, па колку сака нека е добар гинекологот.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    еј жени , што ја нападнавте одма @makedonkamak , па докторот не бил доучен незнам што...
    јас имам пишано овде еве и пак ќе пишам со појаснување..бев породена со царски рез , прво дете, го доев..после 40дена од породувањето бев на гинеколог , ме гледаше на ехо и ми рече дека јајниците се во мирување и дека најверојатно нема да добијам некое време!
    кај секоја жена е различно и дека може да добие секое време..некој порано некои покасно, зависи до организам.
    од тоа што ми го кажа мојот "недоучен" доктор, јас не добив 14.5 месеци!;)
     
    На Kaetana, makedonkamak, galapce и 2 други им се допаѓа ова.
  16. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Јас имам прашање за прва менс. после пораѓај :D
    Дали гин. ви има кажано да одите после првпрвата менструација на преглед?! Мене ми беше ова прва бременост и докторот ми рече да одам после прва менст. појма немам зошто, не се разбравме баш.
    Па ме интересираат ваши мислења, зашто - или погрешно сум разбрала?!
    Секако може и ќе се јавам да препрашам ама сеа дека одмори, да одмориме сите 8)
     
  17. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    @LoOnyD posle prvata menstrucija,odprilika znaci posle 40 dena posle porogaj.
    Morame da odime na toj pregled za nase dobro.Da vidi dali sis e vratila matka,jajnici..
    Jas bev i pravev celosen pregled,eho,pap..

    Von prasanjeto,maticniot ginekolog da ne bese za d ami kaze deka toa sto go cepka kaj mene na stomak ne muse dipaga,i da me upati zadolzitelno na kompjutersko snimanje vo Mega Med,kojznae sto ke mi se desece.
    Hirurg prethodno me gledase,nisto,inyernist,nisto,a gazata zaboravena vo mene ja primeti ginekologot.
    I da se nadovrzam so ova za makedonmak i nejziniot ginekolog za koi velite da ja vrati diplomata.
    Isto i mojot kazuva deka koga se doi,moze da ne se dobie za vreme na doenjeto,deka kaj sekogo e individualno.
    Taka da,da ne sudime odma po eden pregled za doktorive.
    Mada ic ne gi sakam posle sevo ova sto me snajde ama sepak od niv zavisime pokraj se.
    Inace i jas bi odzemala dosta diplomi,ama ne sum mokna.:D
     
    На Kaetana, makedonkamak, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Не си ме разбрала душо, не прашав за крварењето после пораѓај туку за прва менструација после тоа... јас сеуште немам добиено иако се породив пред 9 месеци, ама имам некои индикации овие две недели и си мислам дека ќе добијам па ми требаат информации за после тоа
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Vaka jas go razbrav mojot gin.. kje si dojdes posle prva menstruacija, no dokolku ne dobies za 6 meseci kje dojdes sekako na eden pregled (neli i ubavo e na 6m da se pravi pap, brisevi itn)... Taka da zakazi si na gin, ako nemas seuste dobieno (sigurno si imate odnosi), pa ubavo bi bilo da te zirne ginekolog (eden komplet gin pregled) :)
     
  20. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Вака сега:
    Да не одиме оф-топик и да се контраме без потреба. Прво, не можете да судите никому и не сте компетенти да кажете за тоа дали некој бил учен-недоучен, стручен-нестручен и не знам уште каков. Јас последниот збор секогаш го оставам на докторите затоа што за тоа учеле и тоа работат. Не можем овде да се правиме ние поголеми докори од докторите. Не е убаво и срамота е да судиш пред де за човек кој не го познаваш и немаш никаква допирна точка со него. Некако и нема логика. Не дека правдам некого, но јас САМО ПИШАВ МИСЛЕЊЕ НА ОВАА ТЕМА како сите други. Ако нешто не ви се допаѓа, во ред, не сме сите исти.
    Дај Боже за ваквии банални работи докторите да прават грешки, а не за сериозни работи со кои може да се загрозат човечки животи.
    Сега како ке биде натаму не знам, ке пишам штом дојде мојот циклус.
     
    На Mekuska, bella.s и galapce им се допаѓа ова.