1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструацијата по породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Девоjки од од пред 3/4 дена прекинав да крварам, буквално со дневни влошки поминувам.
    Дали е нормално тоа што барем еднаш во денот, имам минимално исфрланjе на парчинjа.
    Инаку откако ми паднаа конците, си користев класични влошки.
    Сега кога е нормално да добиjам? 28 дена од кога ми престанло или е различно?
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Девоjки од од пред 3/4 дена прекинав да крварам, буквално со дневни влошки поминувам. Дали е нормално тоа што барем еднаш во денот, имам минимално исфрланjе на парчинjа. Инаку откако ми паднаа конците, си користев класични влошки. Сега кога е нормално да добиjам? 28 дена од кога ми престанло или е различно?
     
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас многу малку крварев после породувањето, уште во болницата кога бев тие 3 дена не ми течеше толку многу, помалку дури и од кога имам менструација и после едно 20 дена крварев минимално од кои на крајот жолтеникаво-кафеаво имав само и толку, за 1 месец јас веќе бев чиста и како нова, конците уште во болница ми паднаа. Е сега за исфрлање парчиња не знам, би требало тоа да е на почетокот мислам првите денови после пораѓај нели се чисти матката, а за при крајот кога престанува треба да е кафеава бојата на крв, не знам кај мене така беше, можеби кај секоја жена е различно....
    И за добивањето е исто така различно, јас добив после месец ипол откако престанав да крварам, инаку го доев 2 месеци син ми и штом престанав да го дојам после некој ден добив, значи поле 2,5 месеци јас добив и од тогаш навака добивам некогаш редовно, некогаш не редовно секој месец, исто како што ми беше и пред да останам трудна, а јас мислев дека со пораѓајот ќе се среди се, нема врска |(
     
  4. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    во болница почна одма крварењето дома до кај 10 тиот ден и престана... одма наредниот месец добив циклус (иако доев)минимално неколку капки ама си траеше 5 дена .. потоа наредниот месец ми каснеше :o :o :o одма кај др Пајаковска.. ми кажа дека подебела ми е слузницата и дека ке ми закасни.. (ми олесна бидејки си помислив дека пак сум бремена :lol: ) наредните 3 месеци течи премногу... после породување многу ми се смени менстроацијата |(
     
  5. Lillian

    Lillian Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    47
    Јас 4 ипол месеци сум породена и уште немам добиено. Сеуште се доиме, а дали е до тоа не знам, ама ми одговара :D
     
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Gi procitav site postovi i sakam da prasam: posle poroduvanje menstruacijata si tece,koga ke prestane posle izvesen period moze da mi dojde (dokolku ne dojam) a moze i da ne mi dojde dokolku dojam... a ima i treto i da dojam i da imam menstruacija...
    Razbrav li ubavo ??? :D :?: se izv za lat
     
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Да, да, точно така ;)
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Јас не ја дојам ќерками и добив на едеен ипол месец од породувањето..точно на датумот пред 9месеци ..(имаав редовна менс) :D
     
  9. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    Значи јас го дојам син ми и се уште немам добиено менструација а поминаа веќе 16 месеци откако сум породена.Со првото дете веднаш после крварењето почна да ми доаѓа и менструација ама сега со ова почнав да се загрижувам.Правев и тестови за бременост да не сум пак бремена ама не сум сите излегоа негативни.А последните три,четири месеци почнав да осеќам и болки во долниот дел на стомакот и грбот како и болки во нозете,но никако да добијам.Има ли некој со вакво слично искуство како моето,дали тоа е нормално толку долго да немам добиено и дали млекото ме штити од несакана бременост.
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    20 дена крварев по породувањето....откако ми заврши тоа, по 5 недели добив ама како да ми е последен ден од менс. толку малку крварев и само 3-4 дена....еве веќе 2 дена немам.
     
  11. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас крварев повеќе од 40 дена. После тоа добив, точно на 4 месеци од породувањето
     
  12. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Крварев 35 дена... бев раат десетина дена и добив. И ми траеше една недела ( исто ко порано ). а си дојам.
     
  13. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    Па изгледа има врска тоа со пролактинот во млекото затоа некои жени не добиваат менструација додека дојат.Изгледа колку повисоко ниво на пролактин има жената толку подолго и се одлага менструацијата.
     
  14. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Meredit и јас сум исти случај :)
    Јас и со првото година и 8 месеци немав добиено и сега еве 11 месеци одкога се породив пак исто. Ние имаме пролактин за извоз :D
    У ствари, нивото на пролактин во нашето тело мора да се зголеми како би дошли до поголемо производство на млеко во нашите млечни жлезди. додека трае беременоста,нашите хормони се во тотален хаос.. Конкретно,нивото на естероген во нашата крв почнува да расте и тоа е она што почнува да го стимулира нивото на пролактин.
    Пролактинот ни овозможува да продолжиме со доењето во подолг временски период. Но затоа игра и голема улога во овулацијата зошто е значително намалена како и циклусот.
    Така да мила не се секирај не е ништо страшно,само штедиме на улошки :)
     
  15. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Јас вчера пак добив... помина едвај недела откако ми заврши и пак ми дојде. :@
     
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    После месец и две недели добив.
     
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    после 8 месеци од пораѓајот првпат добив :clap: опа сум си одморила малку повеќе :P
     
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Од кога ќе престане млекото, после колку време најчесто се добива?
     
  19. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337

    Не мора да значи дека откако ќе престане млекото дека ќе добиеш... еве случај со мене.. Се породив царски после една недела ми дојде млекото, крварев точно 5 недели.. шестата недела немав ништо ниту крв ниту ништо буквално. Седмата недела добив менструација. Го цицав бебето 6 месеци секој месец добивам менструација.. и кога и да добијам имам млеко ненормално многу. Значи тоа што викаат ако го цицаш нема да добиеш кај мене испадна дека нема врска. И ја цицав и крварев ко луда.. јебига. :envy:
     
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да добивам. Значи по 3 месеци и 2 недели од породувањето.