1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструацијата по породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

  1. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Majki da ve prasam koga krvarevte.posle poragjajot dali imavte slabi bolki kako menstrualni i dali imavte cesanje??? jas sum siena i odvreme navreme imam cesanjeVnatresno (ne e tamu kaj so sum siena) i mnogu mi e neprijatno
     
  2. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Не е баш соодветна темава за моето прашање, но не успеав да најдам друга тема.
    Се породив на 30/03/2014 и уште крварам. Не многу, но сепак уште трае крварењето.
    Прашањето ми е до кога е нормално да трае?
     
  3. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    нормално е, јас крварев 20-тина дена откако се породив... зависи до секој организам колку време ќе трае, и после колку време ќе ти дојде повторно мензисот :)
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Jagoda јас крварев точно еден месец и тоа релативно многу. Наредните две недели после тој месец крварењето беше намалено, па скоро на месец и пол по породувањето ми престана скроз. Да напоменам, јас бев царски ако има некоја разлика.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    девојки јас имам едно прасанје,после еден ипол месец по порагајот добив најнормално менструација,па наредниот месец добив два пати во истиот месец и еве веке месец ипол мене ми касни,бебето усте цица дали е поради тоа?правев и тест негативен ми испадна,малку сум загризена некоја со слиЧно искуство?
     
  6. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    137.281
    Пол:
    Женски
    можно е да е некој хормонски дисбаланс.отиди на гинеколог зада несе грижиш непотребно макар што мислам дека е нормално додека се средат хормоните
     
    На H.e.L.e.N му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Mene mi tecese nekade do 30 den, potoa kafeno ne mi prekina tuku nekade na 55 den mi dojde men. i mi traese 3 dena.. znaci posledno dobiv na 16 koga ostanav bremena a sega na 18.
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас не крварев многу после пораѓај, некаде околу две недели после помалку уште некој ден а уште немам добиено, поминаа два месеци. Со првото дете добив после седум месеци.
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Otkako dobiv vo april i mi zavrsi brzo, eve veke 2-3 dena kako tecam pak temno kafeavo nakaj crveno. Deneska bev na ginekolog rece normalno bilo.
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Јас по порогај крварев 20дена после тоа некој ден имав кафеаво и три дена одмор и менструација,и еве си добивам редовно секој месец :^)
     
  11. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Денеска синко мој прави 40 дена, мене тоа обилно крварење ми заврши одамна, но од тогаш до денеска сум со секојдневни улошки на кои имам по малку како прљава крв.
    Дали е тоа нормално?
    Закажав гинеколошки преглед за нареден петок, ама не знам дали вака да одам?
    Во картончето од болница ми пишува преглед по 6 недели, ама јас уште не сум исчистена како што треба и веќе сум загрижена. Некој со слично искуство?
     
  12. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Да срц...јас :tmi:
    Крварев 43 дена,закажав на гинеколог и по 7 дена пак почна и таква отидов
    Докторката ме прегледа и ми рече дека се е ок и е некое хормонално пореметување,ако не престане за 10 дена да одам на витаминска терапија-боцкање
    Ми престана за точно 10 дена и добив по 3 месеци
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас примав фраксипарин во бременоста и се плашам дека продолженото крварење ми е од нив.
    Не крварам како првите денови, туку како кога завршува менструалниот циклус, но сепак до сега мислам дека требаше да прекине.
    Ако до нареден петок не се средам ќе одам вака па ќе видиме што ќе ми каже гинекологот.
    Јас требаше на 31-ви да си ја проверам крвта на трансфузиологија, но се породив на 30-ти па не успеав. :worried:
    Ќе треба да вадам нов упат, па да видам што е работава. :(
     
  14. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    jas od kako se porodiv nemam pojdeno na gine... a ovaj mesec dobiv 2 pati i mi traese po 4.5 dena a imam i bolka kaj jajnicite i dolu nisko vo stomakot :( strav mi je da pojdam na gin.. posto bev vnatre sijana dane mi napravi nekoja belja grdo mi je ..mnogu se plasam noze mi se odsekuvat samo od pomislata deka treba vnatre da cepka :sweat: neznam sto da pravam..mm sekoj den me prasuva dali sum zakazala termin a jas :x .. a sum nemala ni odnosi neznam ni kako e dolu ni dali e se rasasnato :sweat: ah bre maki maki
     
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ne si baraj belja odi si navreme. I jas ot ko sum se porodila stalno tecam nesto. Prvo tecev okolu trieset i nekoj den pa posle bledo kafeavo. Vo sredina na april mi dojde tri dena traese ne tecev mnogu. Pa pak svetlo kafeavo imav i sega pred 3-4 dena ciklus. Prasav na ginekolog rece normalno bilo. A za odnosi imavme so mm ama umrev. Tolku me bolese sto pomisliv deka odnovo mi ja zima nevinosta. Jas mislev kojznae kolku ke sum siroka dolu a tie me zasile i mi ja napraile dunda epten tesna edvaj se odlepi.
    Aj malku offfffff topik da bidam Jagoda ja primi li inekcijata posle poragjaj za krvnata grupa????
    Se izv za lat od mob sum
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Не ја примив, син ми е А негатив и немаше потреба.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А да ве прашам до кога се одмивавте после секое одење во тоалет?? Јас веќе 13 дена се одмивам на секое одење ама незнам до кога раната ми е подобра можам на страна да седнувам и да седнувам на нешто меко ама подолго не. А мислам дека и овие 3 дена имам менсиз оти крварењето ми престана по 5 6 дена па краток период немав крв и после почна пак значи одма сум добила??
     
  18. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Цацувче јас еден месец се туширав по секое одење во тоалет!
    Цело тело со купка, само раната со обична вода, буквално по секое одење во тоалет.
    По скоро секое туширање два - три пати со полн шприц физиолошки раствор ја испирав раната.
    Инаку конците за недела дена ми паднаа и раната си беше убаво затворена, само продолжив до месец со туширање бидејќи долго време крварев, а физиолошки раствор користев се додека не го потрошив шишенцето.
     
  19. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А со сретство од кога да се мијам со видермина на пример?? Не се поднесувам доле само со вода не се трпи веке.
     
  20. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Јас имав крварење околу 20дена после тоа 3/4дена немав ништо и тамам си помислив ке одморам неколку месеци по тие 3/4дена добив менс......
    А за миење миј се долу со интимо околу 3/4пати на ден-јас така правев :)