Менструација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 29 јануари 2011.

 1. sandra985

  sandra985 Нов член

  Се зачлени на:
  8 јули 2016
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Sega po se izgleda mi ostanuva samo da pochekam pa ke vidam ponataka ne gledam drugo resenie ...
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. NanaMal

  NanaMal Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2015
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  194
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки.. Имам едно прашање. Последната година имам оскудна менструација , не секој месец, ама 5-6 месеци сигурно ми беше оскудна.. со многу помалку крварење. Бев на гениколог и ми рече дека нема место за грижа... Е сега минатиот месец баш во плодните денови имав два ризични односи т.е дечко ми сврши во мене ама не целосно (пола пола ) :) . Добив циклус на деатумот кога требаше да добијам , проследен со болки во стомакот, ама беше премногу оскуден , досега толку оскудна менструација не сум имала.. Крвта беше светла и ми течеше само 1 ден и тоа поминав само со една влошка. Се мислам дали да направам тест за бременост или да почекам уште малку. Што мислите вие , дали има шанси да сум бремена?? :) :)
   
 3. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.198
  Допаѓања:
  4.383
  Пол:
  Женски
  Нaпрaви тест нaјсигoрнo ќе си знaеш или иди нa гинекoлoг :)
   
 4. stejsi2005

  stejsi2005 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  1.168
  Пол:
  Женски
  @referentka Јас се сомневам исто на бременост,т.е. одам оптимистички до крај со мислите дека можеби сум...Јас имав 10 дена пред да добијам последен однос во јуни,значи на 19 јуни имав однос нормално незаштитен,одиме на бебе,и на 29ти добив(тогаш и требаше)и да речам скоро па како нормалниот,прв ден ништо втор ден повеќе така,среда слабо пак и толку беше,почна само исцедок...Но ме загрижи нешто...од кога ми заврши јас продолжив да го имам тоа цувство како за добивање,и од тогаш па еве до денес чат пат во денот си осеќам грчеви во јајниците и стомакот...исто како за добивање,јас направив тест 25ти ден од последниот однос но негативен беше...А другите симптоми си викам ај може си ги барам па се појавуваат,како пречесто спиење,главоболки јаки имав ,повеќе не,неколку дена ми се јаде ми се плаче,неколку дена ништо не ставам во уста,и грбот ме искина...Осеќам промена чудна,еве и недела дена и више си имам температура 37.1,37.2.....за 3 дена треба да добијам па ќе видиме...И плус од кога ми заврши ми продолжи прозирен воденикав исцедок и уште трае,бактерија немам пред месец дена бев на гинеколог...Ако сакаш да ми напишеш дали нешто приближно од ова ти се случувало...И кога отприлика после зачнување тестот ти дал последно негативен резултат..Фала и се извинувам за рефератов...
   
  Последна измена: 23 јули 2016
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. doradoradora

  doradoradora Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво, менструацијата веќе ми доцни 12 дена, направив 3 теста за бременост и сите беа негативни. Вчера забележав крв и мислев дека сум добила, но сабајлето немаше ништо и вечерта повторно имав мало крварење. Можно е да сум бремена покрај негативните тестови
   
 6. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.341
  Допаѓања:
  20.633
  Пол:
  Женски
  Или ќе ти пробие за ден или два, или почекај па направи тест повторно. Но, на твое место јас би отишла на гениколог да се види на ехо. Секако ако имаш нередовен циклус нормално е и по толку да ти касни.. Поз
   
 7. doradoradora

  doradoradora Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Фала многу, се двоумам дали доцни поради стрес и неправилна исхрана или бременост. Ќе направам уште еден тест валјда не може сите 4 да грешат:|
   
 8. ddarijaa

  ddarijaa Нов член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите само што се зачленив сакам да ве прашам за мислење август месец бев на гинеколог и имаше знаци на бременост појов по 1 недела и веќе растеше но по неколку дена добив менс. и не појдов на преглед минатиот месец ми дојде порано а овој месец 7 дена ми каснеше и добив ама беше многу светла и веќе 3 ден завршувапе последниве 2 недели се чувствувам изморено од време на време чувствувам гадење а и имав грцеви во долниот дел на стомакот сега забележав нешто како скокоткање во долниот дел на стомакот сакам да прашам дали е можно да сум бремена. :)
   
 9. tamaratamsk

  tamaratamsk Нов член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  На колку години сте добиле? Пишувајте за да ме охрабрите зошто имам 14 години и уште немам добиено па ме фаќа страв :/
   
 10. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  865
  Јас добив 2 дена пред да наполнам 15 :)
   
 11. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.138
  Допаѓања:
  896
  Пол:
  Женски
  Тоа си е индивидуално.Кај некои може на 9,10,11 години првпат да дојде менструацијата,кај други на 12,13,14,15,16,а кај други дури на 17 години.Значи,најдоцна на 17 години треба првпат да дојде менструацијата.Како и да е,јас мислам дека со тебе е се во ред и дека само непотребно се грижиш.Инаку,ако те интересира,јас на 12 години првпат добив менструација,а мајка ми и баба ми добиле на 14,но сепак,тоа,нели си е индивидуално и различно е кај сите.:):hai:
   
 12. snegce

  snegce Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  540
  Девојки, добив на 24ти ама ептен пред 12, веќе може да се каже 25ти. Утредента веќе ми течеше силно, но како посветла крв. Потоа наредниот ден повторно течеше силно, 3тиот ден ми течеше како некогаш кога ми тече на 4тиот ден, по малку. Еве денес ми е 4ти ден, бев во тоалет и буквално веќе нема ништо, дури ни кафеаво. Пробавме со сопругот да направиме бебенце, ама не бев во плодни денови. Добив ептен на точната дата, на 28 дена. Ме загрижува зошто вака ми се скратија деновите овој пат.
   
 13. Abril

  Abril Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2016
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  771
  Пол:
  Женски
  Здрaвo женчињa кaкo ми сте?
  Дaли е мoжнo дa си бременa a сепaк дa дoјде циклусoт?Јaс дoбив нa 30ти мaј и ми беше нoрмaлнo сo блaгa бoлкa вo стoмaкoт.Грaдите кaкo и вooбичaенo престaнaa дa ме бoлaт.Еве веќе некoлку утрa ми се гaди немaм aпетит oмaлaксaнa сум премнoгу.Штo мислите вие зa oвa?
   
 14. Beatris

  Beatris Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  474
  Допаѓања:
  1.194
  Пол:
  Женски
  Направи си тест, јас лично немам искуство, но имам читано дека жени биле бремени, а имале редовна менструација.
   
  На Abril му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.341
  Допаѓања:
  20.633
  Пол:
  Женски
  Направи си тест за секој случај. Секогаш постои таква можност. :)
   
 16. Makeup12

  Makeup12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2017
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки :inlove::inlove::inlove: нова сум на форумот. Имам една дилема што многу ме мачи. Имам редовна менструација секогаш на точниот датум ми доаѓаше, овој месец ми закасни 3 денаа па решив да направам тест. Тестот излезе позитивен едната линија беше бледаа многу се израдувавме со сопругот и опп наредниот ден ми дојдее ,исто си имав болки како и претходните пати но овојпат и 3-4 дена[​IMG] пред да потече имав некоја слаба болка во стомакот. Менструацијата си трче нормално па ке ве замолам за мислење има ли шанси за временост и покрај менструацијата еве ке ви го сликам и тестот. Споделете некое искуство и кажете некое мислење позз:P
   

  Прикачени фајлови:

 17. Mari*

  Mari* Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.646
  Допаѓања:
  45.028
  Пол:
  Женски
  Си требала одма кај гиниколог да се јавиш
  Или оди уште одма на итна и објасни им,може да се работи за спонтан
  Несакам да те плашам ама подобро појди на доктор
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.901
  Допаѓања:
  6.287
  Пол:
  Женски
  @Makeup12 советот на @Mari* е сосема на место. Тестот е рана бременост, но крварењето може да биде многу нешта.
  Можно е да е спонтан, можно е да е хематом, постојат најразлични можности. Утре можеш да го повториш тестот. Доколку има уште бледа цртичка, гледи да мируваш и понеделник на доктор.
  И да нема цртичка, пак трк на доктор.
   
 19. Makeup12

  Makeup12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2017
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  Искрено многу се загрижив. Моментално не сум во мк утре си одам авионски. Во понеделник секако ке одам на лекар. Дај боже да не е нешто лошо
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.901
  Допаѓања:
  6.287
  Пол:
  Женски
  @Makeup12 да не бидеш цел ден во мисли, можеш да земеш тест и да направиш. Ако се е во ред утре треба да има подебела црта во било кое време од денот.
  Ние ќе ти држеме среќа да не е ништо сериозно и да постои бременост (fingers)
   
  На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.