1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација 2 пати месечно

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од zenska, 21 јуни 2012.

  1. zenska

    zenska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    339
    Мислам дека насловот е јасен.
    Дали ви се случило ова и што би можело да значи?
    Болест, инфекција????

    Јас последен пат имав добиено на 1 јуни. Не многу обилно, но сепак имав менструација
    И еве сега забележувам почнува пак.
    Искрено ова ме плаши. Уште утре закажувам на гинеколог, но што би можело да биде?
    Не сум сексуално активна, така што полова болест е исклучено
    Совет? Ќе збудалам уште малку
     
  2. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Се случува и не е ништо страшно. Може да ти се случи ако си била под срес или си имала некој проблем :) Ако се повтори оди на гинеколог :)
     
  3. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Нема место за паника, поминал 21 ден оттогаш, се случува циклусот да варира од 21-40 дена. Можеш да одиш на гинеколог, чисто да те види дека нема ништо и ти да се потсмириш. :)
     
  4. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Ми се случи од огромен стрес после погреб на моја блиска личност.
    Така да, сум приметила дека е од стрес. Друго што би предизвикувало менструација два пати во месец, не знам.
     
  5. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Јас имам братучедка шо има така по два пати месечно, ама ко шо рече Дузи циклусот си варира, така да може на 21виот ден ти иде.
    Беше она на гинеколог, исто сексуално не активна, и истото тоа и го рече и гинекологот.
     
  6. barbyyy

    barbyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    а ви се има случено да ви дојде после 4 дена?
     
  7. leilla

    leilla Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    146
    И јас го имав истиов проблем (со тоа што сексуално сум активна) и на гинеколог ми и препишаа Приманул Нор.. така нешто беше, не сум сигурна за името..
     
  8. barbyyy

    barbyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    и јас сум сексуално активна и незнам што е проблемот само што ми заврши по 4 дена пак ми дојде,а тие приманул нор може и не препишани да се земат?
     
  9. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Ако доаѓа 2 пати месечно ( а ретко се случува на пример еднаш или два пати во годината),можно е да од стрес,промена на клима,а ако почеесто се случува можно е да е хормонско пореметување или некоја не дај боже болест.Во секој случај треба редовно да се оди на гинеколог,вака никој не може да ти помогне.Јас не би користела на своја рака лекарства.
     
  10. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Менструација на две недели :(

    Не знам што да правам? Два пати во месец сте добиле некогаш? :( на лекар се оди за ова?
     
  11. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Менструација на две недели :(

    Хрчаче,гледам дека имаш 14 години. Па на тие години е све нормално. Уште не ти е стабилизирана менструацијата па може затоа...А плус сигурно и сега скоро првпат имаш добиено.
    Јас лично,повеќе пати до сега имам добиено два пати во месецот (таму до кај 18 години ова ми се случуваше, а првпат добив на 12 години), и не сум била на гинеколог. После се си се стабилизира, сега ми е редовна.
    Сепак не те советувам и ти да неодиш на гинеколог, но мислам дека истото ќе ти го каже. Сепак ти најубаво си осеќаш, дали е нешто поразлична менструацијата,болки поголеми дали имаш... Ако те опушти муабетот со гинекологот во смисол да не се секираш,можеш да си појдеш.
    Поздравче
     
  12. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Менструација на две недели :(

    Не е ништо страшно. Првите две менструации ми беа во еден месец ;)
     
  13. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    Менструација на две недели :(

    Првпат ми дојде пред три години на 11 и никогаш не ми се случило вака затоа се исплашив. Знаев дека мозе да е нередовна, некои девојчиња така имаат а и кога добив прв пат бев на лекар и ми рече дека не е ништо страшно ако е нередовна некогаш ама така се испаничив сега. Сакав да одам кај матичната ама таа е на одмор до 15ти па ништо ќе чекам мислам дека сепак не е нешто страшно па да трчам итно на гинеколог. фала ви на советите ме смиривте :f:. Многу брзо паничам во мене е проблемот :fubar:
     
  14. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    А што кога трае само два дена вториот пат? :^)
     
  15. Tikvi4ka

    Tikvi4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    938
    Допаѓања:
    451
    имав на 10-ти и ми заврши на 15-ти и еве денеска пак ми дојде ама не ми тече многу.Не сум сексуално активна.А незнам зашто по втор пат ми дојде месецов не сум била ни под некој голем стрес. Чаре? :worried:
     
  16. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Чаре нема,ако се случило само овој месец не е страшно.А ако досега се случувало често најдобро е да си одиш на гинеколог.Иако не си сексуално активна со ехо ќе те прегледа.Не плаши се :up:
     
  17. Tikvi4ka

    Tikvi4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    938
    Допаѓања:
    451
    ^ Да само овој месец прв пат ми се случува да добијам по 2 пат во месецот и затоа ми падна многу чудно.Фала многу Луничка :)
     
  18. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Во август добив два пати. На 4-ти и потоа на 22-ри мислам :?: Ме изненади црвената тетка зошто никогаш не ми се беше случувало и погоди кога ми беше најлошо,кога не можев да се помрднам од кревет :doh:
    Немаше ни 20 денови од претходната. Нормално ли е тоа? Некогаш не добивам и по два месеци.
     
  19. Lina92

    Lina92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    29
    мене во годината мора да ми се случи 2 пати месечно да имам менструација ништо страшно нормално
     
  20. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Кој знаеш од што ќе да е, јас прво мислев од Норлевото, ама ете сега ми дојде точно на 28 дена, инаку вака многу порано, последниов период :)