1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација 2 пати месечно

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од zenska, 21 јуни 2012.

 1. zenska

  zenska Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  338
  Мислам дека насловот е јасен.
  Дали ви се случило ова и што би можело да значи?
  Болест, инфекција????

  Јас последен пат имав добиено на 1 јуни. Не многу обилно, но сепак имав менструација
  И еве сега забележувам почнува пак.
  Искрено ова ме плаши. Уште утре закажувам на гинеколог, но што би можело да биде?
  Не сум сексуално активна, така што полова болест е исклучено
  Совет? Ќе збудалам уште малку
   
 2. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.820
  Пол:
  Женски
  Се случува и не е ништо страшно. Може да ти се случи ако си била под срес или си имала некој проблем :) Ако се повтори оди на гинеколог :)
   
 3. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.949
  Нема место за паника, поминал 21 ден оттогаш, се случува циклусот да варира од 21-40 дена. Можеш да одиш на гинеколог, чисто да те види дека нема ништо и ти да се потсмириш. :)
   
 4. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Ми се случи од огромен стрес после погреб на моја блиска личност.
  Така да, сум приметила дека е од стрес. Друго што би предизвикувало менструација два пати во месец, не знам.
   
 5. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Јас имам братучедка шо има така по два пати месечно, ама ко шо рече Дузи циклусот си варира, така да може на 21виот ден ти иде.
  Беше она на гинеколог, исто сексуално не активна, и истото тоа и го рече и гинекологот.
   
 6. barbyyy

  barbyyy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  а ви се има случено да ви дојде после 4 дена?
   
 7. leilla

  leilla Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  145
  И јас го имав истиов проблем (со тоа што сексуално сум активна) и на гинеколог ми и препишаа Приманул Нор.. така нешто беше, не сум сигурна за името..
   
 8. barbyyy

  barbyyy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  796
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  и јас сум сексуално активна и незнам што е проблемот само што ми заврши по 4 дена пак ми дојде,а тие приманул нор може и не препишани да се земат?
   
 9. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.151
  Допаѓања:
  85.190
  Пол:
  Женски
  Ако доаѓа 2 пати месечно ( а ретко се случува на пример еднаш или два пати во годината),можно е да од стрес,промена на клима,а ако почеесто се случува можно е да е хормонско пореметување или некоја не дај боже болест.Во секој случај треба редовно да се оди на гинеколог,вака никој не може да ти помогне.Јас не би користела на своја рака лекарства.
   
 10. hrcace

  hrcace Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  158
  Менструација на две недели :(

  Не знам што да правам? Два пати во месец сте добиле некогаш? :( на лекар се оди за ова?
   
 11. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  760
  Менструација на две недели :(

  Хрчаче,гледам дека имаш 14 години. Па на тие години е све нормално. Уште не ти е стабилизирана менструацијата па може затоа...А плус сигурно и сега скоро првпат имаш добиено.
  Јас лично,повеќе пати до сега имам добиено два пати во месецот (таму до кај 18 години ова ми се случуваше, а првпат добив на 12 години), и не сум била на гинеколог. После се си се стабилизира, сега ми е редовна.
  Сепак не те советувам и ти да неодиш на гинеколог, но мислам дека истото ќе ти го каже. Сепак ти најубаво си осеќаш, дали е нешто поразлична менструацијата,болки поголеми дали имаш... Ако те опушти муабетот со гинекологот во смисол да не се секираш,можеш да си појдеш.
  Поздравче
   
 12. naturally

  naturally Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  2.610
  Менструација на две недели :(

  Не е ништо страшно. Првите две менструации ми беа во еден месец ;)
   
 13. hrcace

  hrcace Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  158
  Менструација на две недели :(

  Првпат ми дојде пред три години на 11 и никогаш не ми се случило вака затоа се исплашив. Знаев дека мозе да е нередовна, некои девојчиња така имаат а и кога добив прв пат бев на лекар и ми рече дека не е ништо страшно ако е нередовна некогаш ама така се испаничив сега. Сакав да одам кај матичната ама таа е на одмор до 15ти па ништо ќе чекам мислам дека сепак не е нешто страшно па да трчам итно на гинеколог. фала ви на советите ме смиривте :f:. Многу брзо паничам во мене е проблемот :fubar:
   
 14. hrcace

  hrcace Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  158
  А што кога трае само два дена вториот пат? :^)
   
 15. Tikvi4ka

  Tikvi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  451
  имав на 10-ти и ми заврши на 15-ти и еве денеска пак ми дојде ама не ми тече многу.Не сум сексуално активна.А незнам зашто по втор пат ми дојде месецов не сум била ни под некој голем стрес. Чаре? :worried:
   
 16. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.151
  Допаѓања:
  85.190
  Пол:
  Женски
  Чаре нема,ако се случило само овој месец не е страшно.А ако досега се случувало често најдобро е да си одиш на гинеколог.Иако не си сексуално активна со ехо ќе те прегледа.Не плаши се :up:
   
 17. Tikvi4ka

  Tikvi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  451
  ^ Да само овој месец прв пат ми се случува да добијам по 2 пат во месецот и затоа ми падна многу чудно.Фала многу Луничка :)
   
 18. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.336
  Во август добив два пати. На 4-ти и потоа на 22-ри мислам :?: Ме изненади црвената тетка зошто никогаш не ми се беше случувало и погоди кога ми беше најлошо,кога не можев да се помрднам од кревет :doh:
  Немаше ни 20 денови од претходната. Нормално ли е тоа? Некогаш не добивам и по два месеци.
   
 19. Lina92

  Lina92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  29
  мене во годината мора да ми се случи 2 пати месечно да имам менструација ништо страшно нормално
   
 20. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.211
  Допаѓања:
  41.332
  Кој знаеш од што ќе да е, јас прво мислев од Норлевото, ама ете сега ми дојде точно на 28 дена, инаку вака многу порано, последниов период :)