1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менување на Менструација во Фемструација

Дискусија во 'Канта' започната од candy.cane, 11 март 2019.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.684
  Допаѓања:
  8.983
  Пол:
  Женски
  По интернетов се врти муабет дека ќе го менуваат името на зборот Менструација во Фемструација (Женструација??) заради "мен" во оригиналниот назив. Според мене тотално глупава идеја,затоа што самиот збор не ни потекнува од зборот маж на англиски.
  Што мислите вие?
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.950
  А тогаш каде ќе е инклузивноста на мажите што ќе фемструираат?

  /s
   
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Фејк њуз е што си го измислиле македонски портали. Ни една таква вест на англиски нема. Тотална измишљотина. Нема да се менува името, нема масовно побарување да се менува името. Мислам дека секој малку разумен човек знае од каде доаѓа името и никој не би дозволил да се менува збор по 2-3 необразовани личности. Немаше потреба од темава. Сега отворивме порта за мислења кон горново и навреди еден куп.
   
  На WildMk, Someonespecial, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
 4. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.243
  Допаѓања:
  72.624
  Јас па мислев ова мен е нешто со месец поврзано. (facepalm)

  Инаку не се согласувам со ова. Затоа што постојат мажи со понашање бетер од жена во ПМС :D
   
  На marchi-cool, Petra777 и candy.cane им се допаѓа ова.
 5. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Лажна вест е Кенди, исто како и она со родител 1 и родител 2 дека ќе биде кај нас. Пиши го на англиски зборот (т.н. "femstruation") и ништо нема да ти излезе освен веста на македонскиве портали, целосно копирана и оскудна.
  Најјак хот топик за кликови им се прогресивците, либерализмот и феминизмот, нивното оцрнување за тоа колку забегале низ светот, не знаат што веќе да измислат на таа тема. :D
   
  На crimson, Tan4ence, ane.bella и 2 други им се допаѓа ова.
 6. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.684
  Допаѓања:
  8.983
  Пол:
  Женски
  @DAngel @Someonespecial фала ви за појаснувањето, искрено се надевав дека е фејк. Што се нема да им текне хахаха
   
  На Someonespecial и DAngel им се допаѓа ова.
 7. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Незнам на кого му текнало вакво нешто, ама кој и да е, треба да му се објасни дека она МЕН нема врска со мажи зашто зборот МЕНСТРУАЦИЈА потекнува од латински збор menstruus што значи месечник.
   
  На crimson, candy.cane, Peperutce1115 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.925
  Чувствувам дека тек до прва ќе им текнува. Толку лажни вести излегоа 2019, а уште почеток на март е... До крај на годината ќе се збудалат.
   
  На candy.cane и Someonespecial им се допаѓа ова.
 9. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  8.326
  И некои ко што ја нарекуваат мензис, ќе треба фемзис да сменат :D
  И менопауза-фемопауза.
   
  На Tan4ence, candy.cane, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.684
  Допаѓања:
  8.983
  Пол:
  Женски
  Менопауза, уствари престануваш да бидеш жена ако се вика фемопауза.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.