1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мерка во готвењето

Дискусија во 'Рецепти' започната од ldpink93, 18 август 2015.

 1. ldpink93

  ldpink93 Активен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2015
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  6
  Незнам дали ми е соодветен насловот на тортата но естото на темата и е овде. Вака мене не ми е јасно 1/2дл е еднакво на колку? На пола литар или 200 мл?
   
 2. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.152
  Допаѓања:
  85.228
  Пол:
  Женски
  1/2 децилитар се 50 мл млеко ,сок ,вода,зејтин.
  1/2 литар е 500 мл ...
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ldpink93

  ldpink93 Активен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2015
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  6
  Ете кај сум ја згрешила тортата :D:D:D