Месецот на раѓање влијае на вашата професија

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Snow-Queen, 27 октомври 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.954
  Пол:
  Женски
  Месецот во кој сте родени ја одредува вашата професија, открива студијата спроведена на Универзитетот „Оксфорд“, која опфатила луѓе со 19 различни работни професии. Поврзаноста помеѓу месецот и здравствените проблеми има научна основа.

  Месецот во кој се родени децата може да влијае речиси на се, од интелигенцијата до должината на животот.

  Бебињата родени во пролет имаат поголем ризик од низа болести, вклучувајќи астма, аутизам, шизофренија и Алцхајмер. Тие, исто ткаа, можат да имаат понизок коефициент на интелигенција од луѓето родени во другите годишни времиња.

  Сето тоа може да се поврза со степенот на изложеност на мајките, во текот на бременоста, на сонце. Сонцето го поттикнува производството на витамин Д во телото и неговиот недостиг во првите месеци од животот може да има долготрајни последици.

  Ако сте родени во јануари, најверојатно ќе работите во банка или даночна управа. Во фебруари се раѓаат најголем број уметници и сообраќајни полицајци. Луѓето родени о овој месец се клони кон нарколепсија - нарушување на спиењето. Март е резервиран за музичарите, но и за пилотите. Во април се родени неколку светски диктатори, како Адолф Хитлер и Садам Хусеин. А доколку сте родени во мај, многу веројатно дека ќе завршите како спортист. Јуни е месец резервиран за шефови и директори, но и за добитници на Нобелова награда. Последните пет од 22 добитници се родени токму во овој месец.

  Во јули се раѓаат голем број градежници, возачи и уметници, а во август роденден слават претсадателите или луѓето на високи политички функции. Во текот на летните месеци најмалку се раѓаат спортисти, лекари и стоматолози. Луѓето родени во септември се добри ученици и студенти, а најмалку од се сакаат да бидат градежници и фризери. Во училиштето се многу подобри од повеќето родени во другите периоди.

  Родените во октомври ќе живеат најдолго од сите, дури над 200 дена повеќе од оние родени во март. Во ноември се раѓаат политичари, а во декември се раѓаат најголем број сериски убијци и шизофреничари. Во текот на последниот месец од годината се раѓаат и голем број стоматолози и пророци.
  Изворно
   
  На A.M.M и Sara123 им се допаѓа ова.
 2. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Не знам што да кажам..
  :lol:
   
  На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lov3

  Lov3 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2010
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  1.887
  И оние што се родени во октомври што професија имаат? Да живеат 200 дена повеќе од оние родени во март? :^)
   
  На parksey, cresa-jagoda, kikin и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.889
  8) :up: :up: :up:
   
 5. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.961
  Znaci od mene ke bide nekoj diktator :devil: :D
   
 6. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.687
  Пол:
  Женски
  Мојата професија ќе биде добар ученик, и студент. :D

  А да, вистина е дека нејќам да бидам фризер. Нејќам да мијам, и да чепкам туѓи коси. :wasntme:
   
 7. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  849
  Јас сум изгледа некој исклучок :lol:
   
 8. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски

  Не сфаќам .... :?: :?: Да живееш најдолго од сите е професија ? :geek:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bescheiden

  Bescheiden Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  193
  Луѓето родени во септември се добри ученици и студенти, а најмалку од се сакаат да бидат градежници и фризери. Во училиштето се многу подобри од повеќето родени во другите периоди.

  Ученици,стварно сме :D
   
 10. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.242
  Допаѓања:
  1.314
  Родените во октомври ќе живеат најдолго од сите, дури над 200 дена повеќе од оние родени во март.

  Јака професија ,да се надживеат родените во март :^)
   
  На A.M.M, cresa-jagoda и dolly.doll им се допаѓа ова.
 11. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  681
  хеех значи ќе живеам долго 8)
   
  На Dog-lover, MarchelineAmaru и Twetty.swetty им се допаѓа ова.
 12. s.t.a.r.s.h.i.n.e

  s.t.a.r.s.h.i.n.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  28
  Нееее... ја сум во пролет родена, а сум попаметна од 80% од цело школо. А за професијава - NEDAJ BOZE
   
  На martovsko cveke му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.734
  Пол:
  Женски
  Јуни е месец резервиран за шефови и директори, но и за добитници на Нобелова награда. Последните пет од 22 добитници се родени токму во овој месец. :wasntme: 8)
   
 14. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Hahahhah... I hope so! :D
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kettygirl

  kettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  243
  Луѓето родени во септември се добри ученици и студенти, а најмалку од се сакаат да бидат градежници и фризери. Во училиштето се многу подобри од повеќето родени во другите периоди. :D
   
 16. esperansa777

  esperansa777 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  1.853
  Пол:
  Женски
  Во фебруари се раѓаат најголем број уметници и сообраќајни полицајци. Луѓето родени о овој месец се клони кон нарколепсија - нарушување на спиењето.

  немам врска со уметност,сега ми е јасно зошто постојано и се спие
   
 17. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  220
  Ако сте родени во јануари, најверојатно ќе работите во банка или даночна управа.

  - баш би сакала во банка да работам.
   
 18. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  И јас исто... :|
   
 19. Lahaliva

  Lahaliva Нов член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  316
  8) банкар 8)
   
 20. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.242
  Допаѓања:
  1.314
  Нема смрт за нас :rofl:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.