1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Месечарење

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од andzella, 12 мај 2010.

 1. andzella

  andzella Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  6
  Дали има некој што месечари или пак што зборува во сон?
  .. Јас не ни месечарам не ни зборувам во сон, со сакам да искусам како е да месечарам xD

  ~ Се надевам дека ви се допадна темава :)
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.806
  Ми се има случено и едното и другото кога бев помала. Во последниве 10ина години баш и не ми е модерно да месечарам :lol:
  А за зборувањето во сон.... можда уште зборувам, не знам. Спијам сама во собата, така да нема кој да ми сведочи.
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.308
  Допаѓања:
  123.893
  Ми се слуичило 2-3 пати да промесечарам. Уште знам да скокнам од кревет кога сонувам нешто страшно, а и да кажам по нешто од време на време.
   
 4. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  i jas isto, ponekogas samo mesecaram,no retko vo posledno vreme (inaku osecam koga mesecaram, se razbuduvam vo momentot koga ja otvoram vratata ili koga veke sum nadvor od mojata soba) a za zboruvanje vo son obavezno, se sto ke me prasuvat kazuvam (znaci ne mozam da cuvam tajni) :lol: :lol: :lol: , i jas sama spijam no sekogas koga bratucetka mi doaga da spie kaj mene, naredniot den mi kazuva sto se sum zboruvala :D
   
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.084
  Допаѓања:
  61.938
  Пол:
  Женски
  И јас зборувам во сон. Си мрморам нешто. А за месечарење ми се има случено да станам и да барам кабел :?: Исто така имам сонувано како имам лебарка во кревет и како луда рипам и ја барам, а тоа било само сон.
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 6. andzella

  andzella Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  6
  xaxaxxaxaxxax КАБЕЛ xD
   
  На CoverGirl10 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. andzella

  andzella Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  6
  Имам другарка што месечари.. и една вечер станала се облекла си отклучила врата и ја фатиле кога ги облекувала патиките xD .. а иначе сакала да оди докај комшивката :D :D :D :D :D
   
  На iloveyou29, Bitter-Sweet и Diamondkiss им се допаѓа ова.
 8. Tammy

  Tammy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  33
  јас си дрдорам во сон .. :D
   
 9. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  148
  ауууу темава само за мене. Кои искуства ги имам со месечарење :rofl:
  сум станала еднаш сум почнала да собирам лажици виљушки ножеви(среќа што ме видела мајка ми)
  еднаш се разбудив во ходник, како сум се нашла таму немам појма.
  Еднаш сум земала ќебе и сум излегла во двор :rofl: :rofl: :rofl:
  има уште мнооогу случки ама ме мрзи да ги пишувам :D
   
  На iloveyou29 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 10. LaRuz

  LaRuz Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Од месечарењето ми се има десено да излезам на тараса да мокрам а за зборење во сон скоро секоја вечер зборам нешто :)
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.922
  Не сум месечарела, ама кога сум многу уморна знам да зборам . Ми кажувале што сум зборела и не можам да се изначудам :D
   
 12. Elizabethh

  Elizabethh Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  10
  Имало моменти да сум зборувала или извикувала нешто дрдории..
  Ама не сум месечарела..
  Имам роднина која во сон си станала,шетала низ собата,и се облекувала за пазар (а ноќе било), и место ташната,зела нож,мислејќи дека тоа е ташната, и за малку ќе се убодела во срцето, за среќа на време ја освестиле :doh:
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 13. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  :o :( Ме зачуди ова. Фала Богу што навреме ја освестиле
   
 14. Lovely8

  Lovely8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  Jas samo zboruvam vo son.. pred 5 godini neznaev da kazuvam R mala bev pa sekade me nosea od strumica zavrsiv na defektolog vo negotino.. inaku dodeka neznaev da recam R site mi raskazuvaa deka vo sonot samo zborovi so R sum upotrebuvala edna vecer mi imaa napraveno 'lista' se shto sum rekla mi rekoa povekje smeene zdravje use zboruvam ali nema koj da mi kaze shto vikam.. inaku jas ne no imam mn drugarki koi mesecarat sluckite see :sweat: mn losi.. edna vecer otvorila dzamot i sakala da se frli sreka ja zaprele dr. se zaklucila vo WC i celo utro nemozele da ja razbudat.. ima mn i koga bevme na ekskyrzija mn mi bese strav da ne napravat nekoj glupost :worried: za sreka dobro pomina :D
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 15. FortuneTeller.xD

  FortuneTeller.xD Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2010
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  381
  За зборување во сон, често си зборувам, се карам, аа еднаш мајка ми тврди дека мее слушнала и кај што плачам.. !?
  Аа.. и од време на време си месечарам.. Кога ми кажуваат што сум правела.. незнам дали да плачам или да се смеам..
   
 16. MissManeva

  MissManeva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Jas imav edna komsika sto skoro sekoja vecer stanuvase nesvesno i gi vadela site alista od skafot i gi diplela. Spiela i diplela. :D I od kako ke zavrsela povtorno se vrakala vo krevet. A utredenta koga ke ja prasat taa ne se sekava :D
   
  На iloveyou29, biggirlsdontcry и CoverGirl10 им се допаѓа ова.
 17. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.183
  Пол:
  Женски
  Порано како мала,ми се случило да месечарам,моите ми имаа кажувано,дека еднаш сум станала ноќта и сум отишла на тераса,сум била потпрена на самата ограда од терасата,моите се исплашиле да не паднам и ме вратиле назад во собата,незнам и дали следнава случка е месечарење,исто ми се случи,само сум и коментирала нешто на мајка ми,се сеќавам,ноќта дека станав и тркнав до кај моите во соба и ја будев мајка ми,да сум и кажела нешто,па откако застанав над неа и искоментирав, во истиот момент ми текна,дека незнаев што требаше да и кажам,па фино лепо си се вратив во соба и си легнав.Незнам за други случки,не ми текнува,но веќе од одамна не ми се случило да месечарам.
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 18. parisheroinstars

  parisheroinstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  25
  Еднаш сум почнала да скокам по кревет и да викам- Мамо, фрли ми ја топката.
  Другпат, додека сме биле во хотел, сум ја отклучила вратата и сум почнала да се симнувам по скалите.. добро е што мајка ми ме осетила па ме вратила во кревет.
   
  На Bitter-Sweet и biggirlsdontcry им се допаѓа ова.
 19. katakomba24

  katakomba24 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  533
  Еве сега пред некој ден зборував во сон. Ме слушнал татко ми додека се спремал за на работа. Сум викала: Јас? Јас? НЕЕЕ... Шо стори беее?... Инаку немам навика да зборувам во сон ама ете понекогаш се случува.
  Искуство со месечарење немам. Само вчера правевме муабет со другарките за ова и една ни кажа дека нејзиниот брачед месечарел и се пикнал во плакарот од мајка му па си имал облечено нејзина спавача и држел цвеќиња во рацете. Колку само се имам смеено... :lol:
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Marge

  Marge Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  721
  Допаѓања:
  2.720
  Не месечарам,ама за зборување во сон...сестра ми ми вика дека кога ке почнам незнам да престанам,се од почеток до крај раскажувам...пред некој ден сум ја прашала-колку телевизори спијам,незнам стварно што ми бил муабетот :D А за месечарење-сестра ми кога беше мала месечареше,неколку пати мајка ми ја има фатено како ја отклучува вратата и сака да излезе,па како сака да мокри во ходник... :lol: