1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Месечарење

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од andzella, 12 мај 2010.

  1. Minniex3

    Minniex3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    12
    имам комшија кој додека беше мал постојано месечареше. и дека двор до двор сме со куќите често знаеше да ни влезе во дворот и да седи позади кај нас на тревата. сега дали престанал незнам, одамна не сме го приметиле да шета надвор од нивната куќа :lol:
    иначе и јас ко помалечка зборував во сон, дека со брат ми делевме соба, сирот тој.. неможел да спие од моето зборење :angel:
     
  2. Guinevere

    Guinevere Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    25
    Ми се случило повеќе пати барем така ми кажуваат,сум станувала од спиење да се протегнам и сл. а за зборување во сон тоа е секогаш,сестра ми секогаш ми велеше дека нема ноќ а да не зборувам во сон и тоа многу и' сметало,па и понекогаш од толку што сум зборувала гласно, мајка ми се разбудила и дошла в соба кај мене пошто си мислела дека се расправам со некого :D но и други случаеви имало. Јас не се сеќавам на ништо од ова,ми имаат кажувано. Незнам до кога вака и дали има некаков ''лек'' за ова, не би сакала и понатаму вака да ми се случува. :shake: :sweat: :worried:
     
  3. thatsmysecret

    thatsmysecret Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    215
    Како мала месечарев, се шетав во соба, отварав-затварав фиоки. Еднаш така сум си се шетала низ соба и мајка ми дошла да види да не сум откриена, како што влегла во собата ја сум ја погледнала ама онака страшно сум ја гледала сум ја гледала и полека сум си легнала во кревет ко ништо да не се случило. Кога ми раскажуваше се ежев.
    А за зборење во сон и до ден денес зборам, ама онака неразбирливо. Еднаш бев кај роднини и со брат ми во ист кревет спиев, сум зборела нешто АБЕ ОСТАЈ МЕ КИКООО сум се дерела и сум го фатила брат ми за коса и сум го кубела, ни крив ни дужен.
     
  4. LadyStyle

    LadyStyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Уфф за тоа имам проблем...само си зборам нешто...си спијам и си зборам...и така после утредента непријатно,непријатно...ужас!
    Иначе не сум месечарела..не ни сакам...
    само ја иам еден малку смешен али чуден проблем...
    Со кого и да спијам само ќе го погалам,штипнам...има ли лек за тоа?Стварно е непријатно :worried:
     
  5. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Незнам дали сум месечарела, ама мноооогу пати се имам разбудено во вц, на шољата :) а и еднаш седната на форељата. Не се сеќавам на ништо.
    Одамна ми се нема случено вакво нешто, за среќа :)
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Зборувам, викам, плачам во сон, но за среќа не месечарам.
    Порано имав една комшивка што месечареше секогаш на полна месечина. Еднаш испила таблети и ја носеа на болница да и го перат желудникот. Еднаш ја пуштила греалката и за малку ќе ја запалела столицата... :worried:
     
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Па да, веројатно си месечарела...
    Инаку, мене порано ми се случуваше често, го паметев само моментот кога до пола се освестувам и си се враќам во кревет... Прочитав погоре сличен случај, и мојот најлош е излегување на тераса на втор спрат, со дерење на цел глас. Можеби е смешно вака кога ќе се присетуваме, но дефинитивно не е пријатна појава. За среќа последниот мој случај беше пред цела година, пу пу.
     
  8. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Мала кога сум била нов точак ми купиле и во 3 саатот вгаража со затворени очи и рацете исправени напред сум влегла и сум се возела со точакот хахаха и кај баба ми кога сум спиела сум станувала
    баба ми па на бајачка ме носела цццц :)
     
  9. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Како мала децата од улица збореа дека месечарите одат по жици од бандери. :(

    Знам дека ако некој месечари не треба да го будиш, затоа што полошо ке биде, туку само треба да му кажеш : Оди легни си. И одма ке си легне во креветот.
     
  10. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Зборувам секоја вечер, а да месечарам, ми се има случувано. Секогаш кога зборам во сон зборам неразбиливо и многу брзо. Еднаш и јас и сестра ми сме зборувале во сон, јас ќе престанам, она ќе почне, она ќе престане, ја ќе почнам со зборување. Мајка ми да оди до веце не слушнала и мислела дека се караме. А обично кога месечарам излегувам до тераса и назад во кревет. (добро е што сум жива, што уште не сум паднала од тераса). :D
     
  11. Herrera15

    Herrera15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    ne sum mesecarela do sega,imam mn pati zboreno vo son a isto taka mn cesto i sonuvam deka placam i nautro koga ke se razbudam cela so solzi sum i crvena u faca
     
  12. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Брат ми како мал многу месечареше. Стануваше и зборуваше за вонземјани нешто со лансирање на вселенски бродови и такви глупости.. еднаш излегол надвор и легнал горе на лозата.. мама се преплаши кога виде дека го нема xD а еднаш зимно време врз пижамите облекол купаќи и не се сеќававме и двајцата кога ги облекол
     
  13. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    хахахх леле се изнасмеав од вашите случки. И јас месечарев порано сега во скоро време не се секавам, порано дури сум им зборувала на мајка ми и татко ми, сум се смеела и плачела во сон а кога ми кажувале секогаш сум се смеела. Еднаш не знам колкава сум била но се нервирав за една задача по математика што не можев да ја решам, потоа кога сум си легнала сум станала и сум го терала татко ми да ми помогне околу задачата а јас уствари сум спиела и сум му викалаЧ а бе тато де помогни ми како да ја решам... хахах
     
  14. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Еднаш сум станала од мојот кревет и сум отишла кај цимерката и сум и’ рекла:
    - Бабо бабо, не е тоа нашата кола.
    Таа: Абе не сум баба ти!
    - Бабо абе кај ојш ти викам не е нашата кола!
    - не сум баба ти оди легни си.
    јас: -нц
    и сум си отишла во кревет |(
     
  15. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Охоооо секоја вечер ново доживување :lol: многу често месечарам а за зборување тоа секоја вечер ми се случува :$ во сон сум врискала, сум пеела, сум тепала, сум играла, сум барала помош за утрешниот испит итн...

    А имам читано дека месечарите можат навечер да се движат по жиците од струјата што се надвор ама не верувам во тоа.
    И една напомена на месечар не смееш да му викаш на име дури месечари или зборува може да има трајни и фатални последици :^)
     
  16. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Како помала често сум месечарела,а сега само зборувам и тоа ретко :^)
     
  17. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    ниеден месечар не е свесен дека месечари така кога би била месечар не би знаела какво е тоа искуство.

    јас кога бев помала ми се случувало и тоа ми го раскажувале моите родители да ме убиеш нема да знам да ти кажам како било и какво е чувството, само едно знам дека многу е опасно, всушност може некој и да погине доколку не се внимава на него бидејќи си во несвесна состојба и ништо не чувствуаш, спиеш незнаеш каде одиш и може да се повредиш тешко а во крајна ситуација и да погинеш.

    а истот и со зборењето не си свесен за тоа. Среќа што повеќе не ми се случува.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Верувај не сакаш. Моите сакаа за кревет да ме врзат мене. Прво ги правев оние ствари сите што ги праиме преку ноќ, стануваш и ај до кујна хаха ама не бев свесна кај сум, се будам и гледам дека одам накај соба со на пример вкус на чоколадо во устата. Мада тоа не верувам дека е месечарење, валда е пошто сум спанка. Нз стварно. Сестра ми има излезено со нож кај комшиите, штотуку се доселија и станот е наш, она таму го поминуваше летото, кога се доселија ептен и фалеше и една ноќ се разбуди пред вратата од тој стан, со нож во рака, а другата рака на кваката.
    Јас неколку пати иам исто праено не ми текнува што. Последниот пат станав, се спремив и отидов накај влезна врата. Сестра ми беше фала богу на телефон во дневна и ми рече Мери кај одиш??? Се штрекнав а јас го допирам клучот и тропаат привезоците :D Сирота, накај школо тргнав очигледно. Бидејќи памтам станав со идеја да чекам такси или да одам на автобуска, како и да е превозно средство беше.
     
  19. skrieno

    skrieno Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0


    Poarno da ne osetis bidejki teski momenti se iako si svesen vo nekoi momenti sepak ne mozes da kontroliras .... ;(
     
  20. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    2.758
    Пол:
    Женски
    Понекогаш ми се случува да зборам во сон. А мајка ми месечари скоро секоја вечер оди до кујна и љупи банани после ги носи во спална и ги остава на перница недојадени . :D :D :D :D
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.