1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Месечарење

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од andzella, 12 мај 2010.

  1. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Jas kako mala noonstop mesecarev..Stanuvav i se dzarev vo plakarot onaka prostum dzoa od exorcizm izlezena. :lol:
    Edna slucka ja pametam.Stanav vecerta i niz sobi ja bcarav majka mi i go nacekav brat mi vo
    nezgodno :rofl: pamtam deka mi se derese i tatko mi stana i me vrati vkrevet.
    Nekogash zboruvam i vo son i sestra mi me slusala kako si gi kazuvam site socni detali od izminatata vecer
    so decko mi! :D
    Ushte mi e sram da ja vidam vo oci!
    Se izvinuvam za lat.od mob sum
     
  2. cherry-on-top

    cherry-on-top Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    45
    Кога бев помала се ми се случуваа некои такви забегани случки. Еден период секоја вечер месечарев и стварно беше језиво. Зборував во сон, шетав соби, излегував на терасата :worried: Еднаш станав од собата каде што спиев со мајка ми, отидов во ходникот и почнав да викам каде е мама и татко ми ме дигнал и ме однел в кревет. Друг пат на терасата сум излегла бе, сум почнала да го викам кучето дома сите од памет излегле. Сум станувала и на телевизорот сум почнала антените да ги местам... И на комјутер сум си седнувала. Цццц, а најчудно е што се сеќавам на се.
     
  3. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Порано месечарев.
    Додуша можеби уште, ама никој не ме приметил. :D

    Затоа секое лето си легнувам накај 10 сабајле. За кога ќе заспијам, сите да бидат станати.
    Во случај на месечарење да ме спречат во истото. :D

    А богами и зборам... :D
     
  4. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Најморбидните случаи со месечари

    Жена паднала на пруги

    Во октомври, 2013 година, на железничката станица Davis Square во Бостон, некоја жена заспала на клупа. Кога се разбудила, била на пругите. Очигледно, месечарејќи, станала од клупата и се фрлила на пругите. За среќа, била спасена од страна на околните пешаци и поминала само со минорни повреди, бидејќи во тој момент не поминувале возови.

    Кошмари со истрели од пиштол

    На 30 јули, 2013 година еден маж од Њу Хемпшир, САД, се разбудил од кошмар со истрели од пиштол. Кога погледнал надолу, видел дека држи пиштол во раката и дека има рана од куршум пукнат во неговото колено. Во некој дел од ноќта, тој го зграпчил пиштолот и се пукнал самиот себе.

    Сексомнија

    Една среќно мажена жена, честопати месечарела на јавни места и заведувала мажи за секс. Една вечер, нејзиниот маж се разбудил и видел тотален странец во неговиот брачен кревет, како спие до неговата сопруга. Откако се обратиле на помош кај брачен психијатар, терапевтот решил да направи истражувања во сон, за да ја дознае вистината. Звучи неверојатно, но резултатите откриле дека жената патела од сексомнија, состојба во која лицето се впушта во сексуални активности, додека спие.

    Здивување

    Во 1987 година Кен Паркс извозел до куќата на неговите свекор и свекрва, додека спиел. Го задушил неговиот свекор, а потоа ја избодел неговата свекрва до смрт. После убиствата, додека се возел назад накај дома, се разбудил и видел дека е прекриен со крв, па отишол в полиција. Бил на судење и бил прогласен за невин.

    Во последниве години, се регистрирани над 68 убиства при месечарење ширум светот.

    :o :o
     
    На лукајана, EdnaDevojka21, maca cvet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Majuv4ence13

    Majuv4ence13 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Хахахах еве случка шо ми се деси пред 2 години..Беше дојдена тетка ми од Бугарија и заедно цела фамилија баба ми,дедо ми,тетка ми со тетин ми,сестра ми мама и јас отидовме во викендичката правевме скара вечерта и јас нешто се подскарав со мајка ми и одам кај тетка ми плачам и се жалам и ми вели пробај од ова пивцето смири се и мене ми се бендиса си грицкав чипс,си пиев од тоа пивото супер ми дојде..Е сега помина вечерата и си легнавме сите и сум станала и дедо ми ме видел гледал тв ама помислил дека одам во вц ама никако како не сум можела да ги отворам очите и сум ја отворила вратата сум излегла во дворот и сум тргнала на кај портата арно дедо ми излегол и ме прибрал дома...Сабајлето кога станав ми кажуваше неможев да поверувам на ништо не сеќавав..Е сега не знам дали е од тоа пивото или месечарев ама многу срам ми падна од тетка ми и тетин ми а посебно од дедо ми :|
     
    На EdnaDevojka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.095
    Пол:
    Женски
    Mене ми се случило да зборувам во сон,многу пати,а сум месечарела еднаш или двапати. Страв ми е кога ќе се спомене месечарење,многу ми е страв така занесена несвесно да не направам нешто.
     
  7. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Јас редовно си месечарам,си се шетам низ куќа викам у сон зборам(мумљам повеќе) Се можам да си се издадам . :D Лоша работа е месечарењево не е на арно :D :D
     
  8. Stefiks

    Stefiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Хахаххахахахаа RainBow ме изнасмеа со кабелов :rofl: :rofl:
    Јас не месечарам, а за зборување незнам.
    Инаку сестрами и зборува (претерано) в сон и месечари. Ја имам зачекано кај што станува и викам кај одиш ? и таа вика па да го врзам Карче (кучето) хахахахахаха :D :D :D
     
  9. sara3

    sara3 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    383
    Месечаρев κаκо помала сега не, а за збоρување во сон ρечиси сеκоја вечеρ бρбоρам хах :)
     
  10. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    како мала месечарев сега веќе не аххахахах
     
  11. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    609
    Пол:
    Женски
    Фала му на Господ, не :D
    А да не знае некој што предизвикува месечарење?
     
  12. WildOnes55

    WildOnes55 Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Дрдорење во сон и тоа секоја вечер :D
     
  13. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Имам медечарено ама фала богу сегаа не пак за малку ако не викнеше тетка ми ќе паднев од скала од високо леле и то сум се мандарала на скалата леле и за малце ќе се убиев :o
     
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Еднаш ми се случило, кога бев малечка, сум станала, сум зела стол, сум го ставила во еден ќош во кујна и сум седела тука додека мајка ми не дојде и ме разбуди.
     
  15. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Пред едо 5-6 години сум заспала во дневната соба додека мајка ми и татко ми гледале телевизија, јас сум станала и сум го земала чаршафот со трошки и сум го ставила под глава и сум продолжила да спијам
     
  16. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Фала му на бога никогаш не сум месечарела. Кога ги прочитав приказните погоре се нежив
     
  17. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.603
    Допаѓања:
    151.811
    Ако некој знае кај да барам спас од месечарење нека ми пише тука или лп
    керка ми само што го дофати прозорот а живееме во зграда на високо
     
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Stavete zastitni resetki na prozorie i balkonskata vrata ili balkonot pregradete go ( ako ne vi e pregraden ) so podebeli stakleni prozori ( neka se otvaraat najgornite , da ne moze da gi dofati ) .

    Spas od mesecarenje mislam deka nema . Edinstveno , da se vnimava na onj koj mesecari , da ne se povredi t.e ostrite predmeti da se trgnat od dofat , balkoni i visoki prozori da bidate pregradeni soodvetno ( osobeno one sto ziveat vo zgradi na povisoki spratovi ) , dokolu ima oruzje vo kukjata da se sokrie i da e sekogas prazno i zakoceno ..

    Inaku , jas ne mesecaram , a mm zboruva vo son i ednas mesecarese . Bar jas ednas go imam videno , a cesto ostanuvam do docna . Ne pravese nisto posebno , sednana krevetot i zboruvase nesto ( ne se sekjavam sto ) pa pocna da vika DA , DA , DA !!! Se zavrte na drugata strana i prodolzi da spie . Ostanav zbuneta . Sabajleto go prasuvav sto sonuval vika ne se sekjaval , me prasa zosto , koga mu kazav se krsteshe :D . Gledam deka i malive go nasledija zboruvanjeto i stanuvanjeto vo krevet od nego . Cestopati sinko stanuva i bara voda/hrana , no koga mu nosam voda toje vekje vo dlabok son . Malava stanuva i place silno i ne se smiruva edno 5 minuti so nisto . Ja budam no ne se budi . A place so otvoreni oci :| . Na pocetokot , se stresuvav . Sega vekje ne , nekako se naviknav ili pak, vlijae toa sto ne stanuvaat i ne se shetaat po kukja kako sto ima lugje so takvo mesecarenje .Fala mu na boga sto e vaka kako sto e , se nadevam nema da stane poloso .
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lovee

    lovee Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    15
    Maz mi mesecari. Toj nisto ne znae ama mene strav me vaka i neznam koja den ato ke mu tekne. Koga ke pie alkohol e posebno izrazeno mesecarenjeto. Pred nekoja den stanuvam nokeska gledam go nema i odam u kujnata toj stoe na srede kujna i se moca. Nekoja den ke umram od strav a sega vo bremenosta moite cuvstva se senzitivni i se plasam mnogu. Za tie sto mesecarat neznam kako e ama za partnerite kako jas na primer umiram od strav i neznam so moze da se desi so tekot na godinite.

    Jas baram spas za mazot mi isto. Na internet pisuba za deca deka treba da izoliras vo sobata kaj sto se vazni, sliki i ostri oredmeti. Vratite zakluceni i dzamovite zatvoreni so siguren kais za dzamovi koi sto e namenet za gamovi


    Maz mi kako dete mesecarel i do den denes. On koga bil mal svekrva mi veli nema doktori za takvo nesto i ne bila da pobara pomos. No toj e denes 30+ godini i sekoja den poveke mi e strav deka go otvori prozorot ednas so sigurnosen ventil bese i tia go otvori i mi vika ke ides li abe nozi mi se sekoja. Drug pat izleze nadvor. Pocna da mokri kaj ke stigni.... Ne e ednostavno za gledacot a uste pomalku e deka ke mozi da se dovardi sekogas.... Mislam treba konsultacija so doktor

    Mene me interesira iskustvo od nea kako se spravuvaat sega na toa a kako koga taa ke bide vo postari godini 30-40
     
    Последна измена од модератор: 15 декември 2020
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.