1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Месечева (лунарна) диета

Дискусија во 'Диети' започната од bilkata, 24 февруари 2010.

  1. purelove

    purelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10
    и само едно нешто ако касниш значи веднаш си ја прекратуваш диетата и џабе е повеќе да ја држиш?
    на пр едно бомбон4е да изедеш и крај е? :?
     
  2. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Оф кутриот!
    Јас пак и потсетник на телефонов си направив за следната Млада месечина :lol: Кој би верувал дека ќе ја држам пффф...
     
  3. MirjanaA

    MirjanaA Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ова значи дека од 15.3.2010 од 22 и 10 до следниот ден во 22 и 10 не смее да се јаде ништо?
     
  4. MirjanaA

    MirjanaA Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Се извинувам за прашањето...требаше прво сите коментари да ги погледнам... :geek:
     
  5. Milickaa

    Milickaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    jas ke probam na 23 poso denes pocna veke ova... a edno prasanje moze li supa odnosno krem supa od brokula i nesto sl ... ?
     
  6. Anicka85

    Anicka85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    za pocetok doborvenajdov i bi sakala da vi kazam deka forumov vi e super
    Sakav da prasam vo vrska so Mesecevata dieta ( ja pocnav za prv pat sega vo 22 ) pa me interesirase dali smeam kafe i cigara ( bez niv mislam deka nema da izdrzam :( )
    i dali ke moze narednata nedela pak da ja drzam , iako nema da bide mlada meseceina???
     
  7. jasmin

    jasmin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    35
    Јас пак почнав со диетата... Инаку минатиот пат не успеав да се мерам на вага, па не можам да ви кажам какви резултати имаше. Важно јас се осеќав задоволна од себе и за чудо имав многу енергија. Овој пат ќе се потрудам да најдам вага... ;)
    Јас пијам нескафе без шеќер и без млеко... малку е силно ама супер ми е.. Од една страна ти љубоморам што пушиш - цигарите го убиваат апетитот. Но, веќе долго сум непушач и не можам да се залажувам со цигари :? Пијам многу кисела вода, па така стомакот не го чувствувам празен.

    Може да се држи диетата 4 пати месечно, така видов на овој сајт, а и на многу други српски имам читано.
     
  8. Devils-Candy

    Devils-Candy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    32
    Јоооооој луѓе и ја почнав сеа.. Абе вреди да се проба, али ко шо викаат треба и претходно цел месец да пазиш шо како јадеш, а вака само за џабе ќе се залажеш демек ејјјјјјј 2кг сум ослабела ејјјјј и ОП наредниот ден 3кг поише :D :Down: Али ај вреди да се проба, ќе се издржи некако ваљда.. 8) Ај па пишете кој колку кг изгубил и кој колку вратил :D
     
  9. Anicka85

    Anicka85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ti blagodaram na odgovorot jasmin.znaci stom taka odam odma nadvor na cigar-pauza ::):)
     
  10. purelove

    purelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10
    јас овој месец ја држам еве денес ми е трет пат и да ви кажам не се мерам оти не сакам да се разочарувам ако не постигнам ништо,битно навистина поубаво се чувствувам и ќе продолжам секој месец ќе си ја држам. Инаку горда сум што си ослабев 6 кила но си држам и свој режим на исхрана и мислам дека и диетава навистина ми помага. А за да ја издржам и да не ја заборавам кога е како е многу ми помага и другарка ми истовремено ја држиме, е сега е малку тешка но кога и да почувствувам глад пијам вода и тоа многу вода пијам :) позз
     
  11. prespa

    prespa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
     
  12. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
    jas ja drzev eden den i nisto :( razocarana sum 500gr simnav no kako i da e i obicen den da ja drzev istoto ke se slucese a ni kafe ne piev ni obosno sokovi samo vodo celi 24 saati
    :worried: pa neznam vo sto e problemot :worried:
     
  13. purelove

    purelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10
    не мора толку да се надеваш на многу големо слабеење да ти кажам дека со гладување не се постигнува ништо. Јас ја држев 3 пати еве денес ми заврше во 12 часот навистина денес се изнамачив едвај издржав и не се мерам оти не сакам ни да се разочарувам ни ништо. Ослабена сум 6 килограми ама не само со оваа диета и претходно кажав си најдов мој начин на исхрана кој очигледно ми одговара на организмот и решена сум цел живот да си го следам. За да стигнам до совршената тежина треба да симнам уште 2 кила па потоа само ќе си одржавам тежина. И плус трчам со другарки. Пробај така дефинитивно ќе ослабеш само намали си со јадењето и потруди се да внесуваш се што му треба на организмот. Јас сум тука за поддршка и мене ми треба секаков вид на поддршка оти најтешко е да ја задржиш волјата :) ајде со тебе сум :D
     
  14. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Сакам да прашам нешто, можеби глупаво звучи, но ме интересира зошто мора баш на млада месечина да се држи диетава? Не може било кој ден да биде тоа?
     
  15. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Емче според мене најверојатно месечината има влијание врз човекот за тоа колку кг се слабеат,можеби кога преминува во друга фаза одат повеќе. :)
    Инаку денеска ќе се држам до диетава да видам што ќе излезе и до кога ќе издржам :lol:
     
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Успешна сум, додуша ептен не можев да одолеам на едно кифличе, мајка ми ги правеше, ама сепак освен тоа и литар сок од портокал немам ништо ставено во уста :roll: ако и тоа се смета, тогаш ништо.Ама морам да кажам и дека вечерва не ми се јаде, арно ми е, стомакот ми е рамен, мислам дека ќе почнам редовно да ја користам оваа диета. Само од толку течност, ауууу, цел ден сум во вц. И плус мајка ми ми вели да не ја утнам работаат утре кога ќе јадам :roll: ТАка нагла промена во еден ден на организмот. Ама штом ми е добро ...
     
  17. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Јас ја држам денес :) Цел ден сум на вода и зелен чај , и немам проблем .Со оглед на тоа што три месеци немам ставено леб и благо во уста , и не ми е некој голем проблем да издржам. Планирам да ја практикувам сите 4 фази во мај.Па ако има резултати секој месец ке си ја држам .Позз девојки не се откажувајте :)
     
  18. Muse

    Muse Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Диетава е за детоксикација на организмот, а не за да се слабее.. Со оваа исхрана се прочистува организмот од повеќето токсини задржани во текот на месецот.. Нормално, не се слабее со неправење ништо. Секако бара напор, физички вежби и здрав режим на исхрана што подоцна ќе помине во стил на живеење.. Иначе денот поминат само во пиење течности навистина користи.. Дури да ти е криво после тоа да јадеш нешто.. А и човек не умира само ако не јаде 1 ден па затоа и се издржува :)
     
  19. princezzza

    princezzza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    pa jas mislam ako sakas da napravis detoksacija na organizmot ne mora da cekas da bide mlada ili stara mesecina :P bilo koj den da pies samo voda organizmot ke se procisti i normalno deka ke izgubis od 1 do 3 kg zboruvam od iskustvo :hai:
     
  20. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    ај иди у пораки малце :rofl: :lol: