1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Месото на вашата трпеза

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од tessie, 30 октомври 2012.

 1. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.967
  Пол:
  Женски
  Барав, но не најдов ваква тема...доколку е дупла, а јас сум превидела, се извинувам...

  Колку често е застапено месото на вашата трпеза (не зборувам само за сувомесни производи)? Колку пати во неделата кај вас за ручек има месо? Што кога некој јаде, а некој не јаде месо? Промена на менито со јадење кое го јадат и двајцата или два ручеци?

  Еве како е кај мене. Прво да си кажам дека сум пресреќна шо мм не е некој ептен забеган гурман и имаме слични навики за јадење. Не сметајќи ги сувомесните производи (кои не дека нешто многу ги јадеме), обично во текот на неделата двајцата заедно внесуваме 250 до најмногу 300 грама месо. Грашокот, гравот и сличните манџички ги преферираме без месо...

  Како е кај вас? :)
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Многу често :lol: можеби и превише, :tmi: единствено ако правам тестенини (освен лазањи) тогаш нема месо.
  И јас и мм, а Бога ми и ќерка ми, сме гурмани, уживаме во храната и нас ручекот ни трае едно половина час (со мезе, со ракиичка(добро сега јас не пијам, ама правам друштво при јадењето на салата ;) ) со сите салтанаци), така што со оглед на тоа дека и двајцата сакаме убаво зготвена храна, секој ден готвам различен ручек и месото мора да е застапено.
  Неколку пати за време на пости имам направено посна манџичка и за еден саат и двајцата бевме гладни, :tmi: срамота, како кучиња се вртевме околу фрижидерот. :|
  Не сега да излезе дека се фалам, ама со оглед на тоа дека сега сум ограничена со изборот на храна (компир, ориз, месо и тестенини смеам да јадам, затоа и сум дебела :D )поради грчевите на бебето, само барам некои интересни специјалитети и експериментирам.

  Читам дека не ја спомена рибата, ама јас и неа ја сметам како месо. Обожавам компир салата со риба (само пастрмка, ослич и црвеноперка сум јадела од риби). Да си признаам не сакам риба, поготово ако треба да ја чистам ]:) , ама гледам да ја вклопам во неделното мени. Некогаш купувам и филети поховани, побрзо се пржат, а и добри се за промена.

  Манџите (компир и грашок)исто се со месо, чисто телешко месо, кртина без мрсничко, во месарата ме знаат и секогаш ми го чистат, боранија правам потпечена со мелено месо во релна (ја има во темата за рецепти), а гравче со кобасички или со ребра, зависи што ми се наоѓа по дома.

  После периодов на доење сите дома ќе ги ставам на диета, вклучувајќи ја и ќерка ми :lol: и се надевам дека ќе го намалиме внесот на месо. :$
   
  На Hipster, ocila, kravce и 3 други им се допаѓа ова.
 3. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.967
  Пол:
  Женски
  Риба ретко, oсвен оние похованите филети кои шо бараат само да ги испржиш, инаку ме мрзи, многу процедури ова она и треба ептен да сум расположена за да ја спремам (леле шо домаќица сум :D , брука) :$ :lol: Во спремање на риба мајка ми и свеки се борат за првото место...абе колку и да не јадеш, така ќе ја спремат шо со мерак ќе си пробаш :mm: Свекор ми и свекрва ми се сосема друга песна, без месо не им поминува, ако не денот, секој втор ден, а коа идеме таму ги имаш сценине од Зет Домазет Фериде ко ги тера да јадат Нико и Назли „земи си, земи си“ :D
   
 4. The.Princess

  The.Princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  146
  Ммм.. доста често.. најчесто пилешкоо. А од сувомесните исто такаа.. Ма да ја сум месојадно животно и такаа.. :D :D
   
 5. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.628
  Јадам месо,а по крвна група треба да бидам вегетиријанец.
   
 6. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  4.991
  Кај нас дома сме месојадци и гурманчиња сите :wasntme: :D .Конзумираме скоро секој втор ден,а исто така и рибата многу сакаме да ја јадиме.Телешкото и свинското најчесто го ставаме во манџички како грашок,компир манџа,како и пилешкото,а јагнешкото го печиме .Стрина ми го прави на специјален начин и е многу вкусно.Пилешкото е најчесто застапено и мене ми е најубаво бидејќи нема воопшто маснотии и може да се зготви на секаков начин и оди во секое јадење.Боранијата и јас како и Лолита ја правам потпечена со мелено ,ама може и со пилешко-пробајте во иднина :) .Гравчето ич не го сакам со ребра,но затоа пак со колбавче или ќофтенце го обожавам :inlove:.
   
 7. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Кај нас секој ден со различна манџа, освен за време на пости и во петок. :rofl:
  Најчесто е свинско, пилешко може со ориз (батаци) или некогаш стек.
  Риба мноогу ретко, си сакам јас риба ама економска криза, шта ќеш. :D :D
   
 8. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Од пилешки стек, особено печен ми се згади за цел живот а порано го јадев многу. Друг тип од печените меса не јадам баш многу, а се прави кај нас. Свинско, џигери, риба не јадам и никогаш нема да јадам.

  Од месо воглавно јадам повеќе од скара, колбаси, плескавици, ќебапи, увијач и такви работи. А се многу лоши за линијата па ги избегнувам почесто.
   
 9. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  936
  Во секое јадење, дури и кога праваме лазањи, шпагети бла бла .. мораме да имаме место!!! Ама под обавезно :!:
  Пилешки стек со сос во фурна, после пилешки стек со шпагети/макарони зависи, пилешки стек со ориз печени заедно во фурна или пак со печен морков, компир.
  Печена кокошка внатре полна со грашок, морков, печурки.
  Риба, печена со многу магданос во фурна, пржена риба со каша или со црвени компири, или пак печена риба со компири и многу магданос пак во фурна.
  Колбаси печени во фурна внатре со кашкавал, кебапи, е само плескавици ич не ги јадеме :)
  Лазањи со мелено месо, после кофтиња со мелено месо + оригано + магданос, или кофтиња во фурна + сос.
  Свинско со шпагети, сос, ориз, варен тој на 7 минути или печен.
  И то :D
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.230
  Допаѓања:
  33.406
  Пол:
  Женски
  Месото е многу ретко застапено на нашата трпеза, бидејќи не ни е баш омилено. Се случува еднаш во месецот да јадеме плескавици.
   
 11. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Татко ми „не може да живее без месо“ па затоа јадеме месо секој ден. :wasntme:
   
 12. smurffi

  smurffi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Јадеме месо да речам..3-4 пати во неделата.
   
 13. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  секој ден,нема ручек без месо,не дека го јадеме количински којзнае колку ама мора да има,без разлика дали е пилешко или телешко-задолжително е
   
 14. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  940
  Пол:
  Женски
  Јас јадам месо скоро секој ден,било да е сувомеснато во вид на салами и колбаси или,пак, за ручек и вечера како пржени колбаси.рибини филети,пилешки стекови,пржено или печено телешко или свинско месо,пржени риби,гирици,ќофтиња,скара не сум јадела одамна,но многу ја сакам како ќебапи и плескавици со кромид,заедно со пржени компирчиња и пиво! :) ;) :* :inlove:
   
 15. Mama25

  Mama25 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.440
  Допаѓања:
  10.957
  Пол:
  Женски
  Многу аир од месо нема,па затоа и почнаве да го избегнуваме. Да можеме скроз би го отфрлиле али здравје. Ништо корисно нема во денешново месиште освена ако не си одгледуваш сам дома па кога би ги ранел би знаеш што всушност јадеш иако и затоа сум скептик поради една единствена пришина што се притрпува кутрото животинче додека го колеш а подоцна всушност му го конзумираш се тоа што го трепело додека се мачело и то се пренесува и на нас.Просто и логично!
  А за салами,виршли и паштети не долази у обзир тоа е начисто самосвесно труење,па ко воли нек изволи :)
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Gioia

  Gioia Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  630
  Допаѓања:
  601
  Пол:
  Женски
  Речиси и не јадам! Порано многу повеќе ама како минуваат годините намалив да конзумирам..Не е страшно затоа што протеини има и во друга храна! Другите кај мене пак обожаваат месо и секогаш кога има за ручек ако е пилешко ќе каснам ако не го отфрлам месото и одма иде кај некој друг во чинија! :)
   
 17. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  316
  Од месо, јадам само пилешко. :)
   
 18. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  940
  Пол:
  Женски
  И пилешко печено исто многу сакам бидејќи е многу здраво! :) ;) :* :inlove:
   
 19. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  171
  многу ретко во неделата да има ручек без месо, скоро и невозможно.А ако нема, си надохнадуваме со сувомеснати прозиводи за доручек и вечера. 8)
  Прави месојади сме, посебно јас.Ептен уживам кога јадам месо хаха. :lol:
   
 20. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.416
  Пол:
  Женски
  Мајка ми става месо во мали количини во манџите, јас не го јадам месото од таму, не ми е убаво. :wasntme:
  Месо се дешава можеби еднаш во неделата да јадеме.
  Не сме некои љубители на месо.
  Сувомесно јадеме стално. :)

  Еве јас пример кога си порачам сомун го вадам пола од месото, бидејќи ми е премногу тоа. :D