1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Месото на вашата трпеза

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од tessie, 30 октомври 2012.

  1. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Барав, но не најдов ваква тема...доколку е дупла, а јас сум превидела, се извинувам...

    Колку често е застапено месото на вашата трпеза (не зборувам само за сувомесни производи)? Колку пати во неделата кај вас за ручек има месо? Што кога некој јаде, а некој не јаде месо? Промена на менито со јадење кое го јадат и двајцата или два ручеци?

    Еве како е кај мене. Прво да си кажам дека сум пресреќна шо мм не е некој ептен забеган гурман и имаме слични навики за јадење. Не сметајќи ги сувомесните производи (кои не дека нешто многу ги јадеме), обично во текот на неделата двајцата заедно внесуваме 250 до најмногу 300 грама месо. Грашокот, гравот и сличните манџички ги преферираме без месо...

    Како е кај вас? :)
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Многу често :lol: можеби и превише, :tmi: единствено ако правам тестенини (освен лазањи) тогаш нема месо.
    И јас и мм, а Бога ми и ќерка ми, сме гурмани, уживаме во храната и нас ручекот ни трае едно половина час (со мезе, со ракиичка(добро сега јас не пијам, ама правам друштво при јадењето на салата ;) ) со сите салтанаци), така што со оглед на тоа дека и двајцата сакаме убаво зготвена храна, секој ден готвам различен ручек и месото мора да е застапено.
    Неколку пати за време на пости имам направено посна манџичка и за еден саат и двајцата бевме гладни, :tmi: срамота, како кучиња се вртевме околу фрижидерот. :|
    Не сега да излезе дека се фалам, ама со оглед на тоа дека сега сум ограничена со изборот на храна (компир, ориз, месо и тестенини смеам да јадам, затоа и сум дебела :D )поради грчевите на бебето, само барам некои интересни специјалитети и експериментирам.

    Читам дека не ја спомена рибата, ама јас и неа ја сметам како месо. Обожавам компир салата со риба (само пастрмка, ослич и црвеноперка сум јадела од риби). Да си признаам не сакам риба, поготово ако треба да ја чистам ]:) , ама гледам да ја вклопам во неделното мени. Некогаш купувам и филети поховани, побрзо се пржат, а и добри се за промена.

    Манџите (компир и грашок)исто се со месо, чисто телешко месо, кртина без мрсничко, во месарата ме знаат и секогаш ми го чистат, боранија правам потпечена со мелено месо во релна (ја има во темата за рецепти), а гравче со кобасички или со ребра, зависи што ми се наоѓа по дома.

    После периодов на доење сите дома ќе ги ставам на диета, вклучувајќи ја и ќерка ми :lol: и се надевам дека ќе го намалиме внесот на месо. :$
     
    На Hipster, ocila, kravce и 3 други им се допаѓа ова.
  3. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Риба ретко, oсвен оние похованите филети кои шо бараат само да ги испржиш, инаку ме мрзи, многу процедури ова она и треба ептен да сум расположена за да ја спремам (леле шо домаќица сум :D , брука) :$ :lol: Во спремање на риба мајка ми и свеки се борат за првото место...абе колку и да не јадеш, така ќе ја спремат шо со мерак ќе си пробаш :mm: Свекор ми и свекрва ми се сосема друга песна, без месо не им поминува, ако не денот, секој втор ден, а коа идеме таму ги имаш сценине од Зет Домазет Фериде ко ги тера да јадат Нико и Назли „земи си, земи си“ :D
     
  4. The.Princess

    The.Princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    146
    Ммм.. доста често.. најчесто пилешкоо. А од сувомесните исто такаа.. Ма да ја сум месојадно животно и такаа.. :D :D
     
  5. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Јадам месо,а по крвна група треба да бидам вегетиријанец.
     
  6. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Кај нас дома сме месојадци и гурманчиња сите :wasntme: :D .Конзумираме скоро секој втор ден,а исто така и рибата многу сакаме да ја јадиме.Телешкото и свинското најчесто го ставаме во манџички како грашок,компир манџа,како и пилешкото,а јагнешкото го печиме .Стрина ми го прави на специјален начин и е многу вкусно.Пилешкото е најчесто застапено и мене ми е најубаво бидејќи нема воопшто маснотии и може да се зготви на секаков начин и оди во секое јадење.Боранијата и јас како и Лолита ја правам потпечена со мелено ,ама може и со пилешко-пробајте во иднина :) .Гравчето ич не го сакам со ребра,но затоа пак со колбавче или ќофтенце го обожавам :inlove:.
     
  7. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Кај нас секој ден со различна манџа, освен за време на пости и во петок. :rofl:
    Најчесто е свинско, пилешко може со ориз (батаци) или некогаш стек.
    Риба мноогу ретко, си сакам јас риба ама економска криза, шта ќеш. :D :D
     
  8. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Од пилешки стек, особено печен ми се згади за цел живот а порано го јадев многу. Друг тип од печените меса не јадам баш многу, а се прави кај нас. Свинско, џигери, риба не јадам и никогаш нема да јадам.

    Од месо воглавно јадам повеќе од скара, колбаси, плескавици, ќебапи, увијач и такви работи. А се многу лоши за линијата па ги избегнувам почесто.
     
  9. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Во секое јадење, дури и кога праваме лазањи, шпагети бла бла .. мораме да имаме место!!! Ама под обавезно :!:
    Пилешки стек со сос во фурна, после пилешки стек со шпагети/макарони зависи, пилешки стек со ориз печени заедно во фурна или пак со печен морков, компир.
    Печена кокошка внатре полна со грашок, морков, печурки.
    Риба, печена со многу магданос во фурна, пржена риба со каша или со црвени компири, или пак печена риба со компири и многу магданос пак во фурна.
    Колбаси печени во фурна внатре со кашкавал, кебапи, е само плескавици ич не ги јадеме :)
    Лазањи со мелено месо, после кофтиња со мелено месо + оригано + магданос, или кофтиња во фурна + сос.
    Свинско со шпагети, сос, ориз, варен тој на 7 минути или печен.
    И то :D
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Месото е многу ретко застапено на нашата трпеза, бидејќи не ни е баш омилено. Се случува еднаш во месецот да јадеме плескавици.
     
  11. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Татко ми „не може да живее без месо“ па затоа јадеме месо секој ден. :wasntme:
     
  12. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Јадеме месо да речам..3-4 пати во неделата.
     
  13. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    секој ден,нема ручек без месо,не дека го јадеме количински којзнае колку ама мора да има,без разлика дали е пилешко или телешко-задолжително е
     
  14. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Јас јадам месо скоро секој ден,било да е сувомеснато во вид на салами и колбаси или,пак, за ручек и вечера како пржени колбаси.рибини филети,пилешки стекови,пржено или печено телешко или свинско месо,пржени риби,гирици,ќофтиња,скара не сум јадела одамна,но многу ја сакам како ќебапи и плескавици со кромид,заедно со пржени компирчиња и пиво! :) ;) :* :inlove:
     
  15. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Многу аир од месо нема,па затоа и почнаве да го избегнуваме. Да можеме скроз би го отфрлиле али здравје. Ништо корисно нема во денешново месиште освена ако не си одгледуваш сам дома па кога би ги ранел би знаеш што всушност јадеш иако и затоа сум скептик поради една единствена пришина што се притрпува кутрото животинче додека го колеш а подоцна всушност му го конзумираш се тоа што го трепело додека се мачело и то се пренесува и на нас.Просто и логично!
    А за салами,виршли и паштети не долази у обзир тоа е начисто самосвесно труење,па ко воли нек изволи :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Речиси и не јадам! Порано многу повеќе ама како минуваат годините намалив да конзумирам..Не е страшно затоа што протеини има и во друга храна! Другите кај мене пак обожаваат месо и секогаш кога има за ручек ако е пилешко ќе каснам ако не го отфрлам месото и одма иде кај некој друг во чинија! :)
     
  17. HollyWoodGirl

    HollyWoodGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    316
    Од месо, јадам само пилешко. :)
     
  18. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    И пилешко печено исто многу сакам бидејќи е многу здраво! :) ;) :* :inlove:
     
  19. hristinnnna

    hristinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    171
    многу ретко во неделата да има ручек без месо, скоро и невозможно.А ако нема, си надохнадуваме со сувомеснати прозиводи за доручек и вечера. 8)
    Прави месојади сме, посебно јас.Ептен уживам кога јадам месо хаха. :lol:
     
  20. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Мајка ми става месо во мали количини во манџите, јас не го јадам месото од таму, не ми е убаво. :wasntme:
    Месо се дешава можеби еднаш во неделата да јадеме.
    Не сме некои љубители на месо.
    Сувомесно јадеме стално. :)

    Еве јас пример кога си порачам сомун го вадам пола од месото, бидејќи ми е премногу тоа. :D