1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

МеталикА (MetallicA)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Wild.Child, 24 март 2011.

 1. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  • [​IMG]
  Metallica е хеви метал група од Лос Анџелес, Калифорнија, формирана во октомври 1981.
  Со 57 милиони албуми продадени само во САД и 35 милиони албуми продадени надвор, групата има продадено над 90 милиони албуми, што ја прави една од најуспешните хеви метал изведувачи во историјата. Metallica моментално се наоѓа на 18-тото место на RIAA топ-листата на најпродавани изведувачи во САД. По изградувањето на лојално следбеништво преку помагањето во развивањето на модерниот хеви метал, особено треш металот (Metallica е најуспешна од „големата четворка“ на треш металот, во која спаѓаат Megadeth, Slayer и Anthrax) во средината на 1980-тите, групата ја рашири својата публика во раните 1990-ти.

  • Членови:
   Џејмс Хетфилд (James Hetfield)
   Ларс Улрих (Lars Ulrich)
   Кирк Хамет (Kirk Hammett)
   Роберт Трухиљо (Robert Trujillo)
  • [​IMG]

  • Дискографија:
   1. Kill 'Em All (1983)
   [​IMG]
   2. Ride the Lightning (1984)
   [​IMG]
   3. Master of Puppets (1986)
   [​IMG]
   4. ...And Justice for All (1988)
   [​IMG]
   5. Metallica (1991)
   [​IMG]
   6. Load (1996)
   [​IMG]
   7. ReLoad (1997)
   [​IMG]
   8. St. Anger (2003)
   [​IMG]
   9. Death Magnetic (2008)
  • [​IMG]


  Омилени албуми не можам да издвојам, секоја песна е посебна, сите албуми им се одлични.
  За вокалот на Џејмс, немам коментар. Енергија, звучност, се` што е потребно за водечки вокал на еден хеви метал бенд! Посебно многу ми се допаѓаат текстовите, премоќни се. :)
  Ќе издвојам по некоја песна од сите. :)
  1. http://www.youtube.com/watch?v=g116xBuH ... re=related
  2. http://www.youtube.com/watch?v=Q7C90sLh5Ok
  3. http://www.youtube.com/watch?v=IZ7Aif5aXlQ
  4. http://www.youtube.com/watch?v=CQ4GbcuBvUQ
  5. http://www.youtube.com/watch?v=0l16nl56hDY
  И секако - Nothing else matters (навистина не можев да се одлучам која од овие две да ја постирам)!
  - Sad but true, The unforgiven... (морам :D )
   
  На RockNroLLGirL, kikkki, LarsyLilly и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  6. http://www.youtube.com/watch?v=pSrZ2LMh4wA
  7. http://www.youtube.com/watch?v=1mwJhJ2rNtw
  - Да ја додадам и FUEL, секако! :rock:
  8. http://www.youtube.com/watch?v=kP0suByUIWM
  9. http://www.youtube.com/watch?v=kcB6SgkG4AE

  Како омилен Cover ќе ја одвојам:
  http://www.youtube.com/watch?v=4GIisWJJG28

  И морам да напоменам дека ептен се иритирам кога ќе ми речат: „Што слушаш ти? Металика?“
  Металика е бенд, а МЕТАЛ е жанр на музика - GET OVER IT! |(

  Пуцајте на темава! :rock:
   
  На Legadema му/ѝ се допаѓа ова.
 3. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Металика су моји пријатељи :D Ма ја обожавам групата, незнам како до сега нема тема за нив. Ко антидепресив ми се, секогаш кога ме мава лошо расположение. The unforgiven 1 и 2 е уметност за мене. Заедно со Нирвана и HIM ми се во тесна борба за првото место на бендови. :)
  http://www.youtube.com/watch?v=TUHFfR8hWcA
  http://www.youtube.com/watch?v=ea--faRA ... re=related
   
 4. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  892
 5. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  ^ Деловите на Unforgiven секогаш на туширање ги пеам, затоа увек цел бојлер иде! :rock:


  Инаку, Master of Puppets од страна на читателите и новинарите на страната на Gibson е избрана за најдобра Heavy Metal песна. :)
  http://www.youtube.com/watch?v=WEL6_SuQ ... r_embedded
   
 6. Whatsername

  Whatsername Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  Не сум фан на Металика, иако неколку од омилените песни ми се од нив. Не сум ја преслушала целата дискографија и поради тоа не можам да кажам дека не ми се допаѓаат.
  Би ги издвоила Nothing else matters и The Unforgiven I и II како мои поомилени. :)
   
 7. HeartlySmile

  HeartlySmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  50
 8. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
 9. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Многу моќен бенд чии песни сакам да ги слушам кога ми треба нешто за да ми го испразни гневот :emo:

  Тогаш пуштам Маталика, ставам слушалки и се дерам :rock:

  Имам многу омилени песни и многу би сакала да одам на некој нивни концерт, се надевам дека ќе се случи тоа некогаш и негде :angel:

  Омилени песни?
  Па имам повеќе, секако неизбежна е Nothing else matters, a посебно сакам да ги гледам и слушам се разбира настапите од концертот Monsters of rock од 1991 во Москва, каде што имало преку 1 милион луѓе, глетка која ме исполнува (но тоа не бил само нивни концерт, да се не чукаме сега во гради ;) )

  Oваа ми е врв

  http://www.youtube.com/watch?v=1QP-SIW6iKY

  Исто и оваа

  http://www.youtube.com/watch?v=djHQfs6Q ... re_related

  А Unforgiven ми беше најслушана деновиве, посебно unforgiven 1
  http://www.youtube.com/watch?v=AUb0TmXu ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=GoTcb6vtGEo
   
 10. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
 11. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.930
  Пол:
  Женски
  Моќен бенд, секогаш ме ""крева" слушајќи ги.
  Ама најмногу ме кренаа гледајќи ги во живо лани во Бугарија. :rock: :rock: Aи другите бенда беа, уф, свршавање!
  [​IMG]

  Иако повеќето не ги сакаат сега, пошто ептен се искомерцијализираа поготово после 1994, сепак има песна од пред тоа кои стварно се нешто невероватно, просто легенди кои никогаш нема да изумрат.
  Тоа беше време кога имаше ПЕСНИ, во вистинска смисла на зборот.
  Во периодот од 1960 со активно започнување на битлси, се до 90 ти, до 1996...После тоа, се е...ништо, ретко има некои исклучоци. За жал, преретко.
  \m/ :rock:
   
  На Wild.Child и sesilija им се допаѓа ова.
 12. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Лакримоса мораше ли да кажеш дека си била на концертот во Софија :devil: сега да знаеш дека те нејќам : :!: :D

  Мене уште ми е криво што не бев, жива се јадам ама тоа е :) ќе ги чекам во наредна прилика некаде на Балканот :)
   
 13. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.930
  Пол:
  Женски
  Не си требала да пропуштиш, преубаво беше.
  Абе не се замарај, барем тие помлади се, има време до умирачка ќе ги видиш. :lol:
  Ако дознам дека се негде во близина наскоро те известува, исто и ти мене. :)
  Па ќе рокаме :rock:
   
 14. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
 15. jungle

  jungle Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  15
  Едно големо браво за темава!Но жалосно е што е слабо активна.
  Металика...една од моите омилени групи.Сите нивни песни се полни со енергија.Моите омилени веќе сте ги постирале.Нема многу да коментирам.Оние кои ја слушаат сигурна сум дека знаат што е вистинска музика.
   
 16. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  Имам дома дискографија од металика. Најдобар хеви метал бенд дефинитивно !! ♥ Enter sandman ♥
   
 17. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  79
 18. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Братучетката од Лондон кога си дојде овде на одмор, отиде во Белград на концертот, сега во вторникот. Вели и да не си нивен фан, не можеш да не се воодушевеш од целата таа еуфорија и атмосфера. Преубаво било, не се ни сомневам.
  И’ украдов една слика од фб

  [​IMG]
   
 19. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.594
  Допаѓања:
  23.064
  Пол:
  Женски
  Класика бенд, навистина ги почитувам.
  Ги засакав со оваа песна и ден денес ми е омилена,покрај многуте други ремек-дела:
  http://www.youtube.com/watch?v=bg92QpjRcJk
  :clap:
   
 20. DragonLady

  DragonLady Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2012
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  23
  Металика бенд кој во 80тите со уште 3 бенда придонеле многу за трешот. Мене лично ме нервираат нивните фејк фанови кои не знаат 3 други песни освен нивните најпознати.