babylove овошни кашички

Метеорски дожд

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Јаневски, 14 август 2017.

 1. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  906
  Допаѓања:
  1.880
  Пол:
  Машки
  Извор: http://sitel.com.mk/vecherva-15-minuti-pred-polnokj-poglednete-kon-neboto-i-zamislete-zhelba
  ----
  Вечерва 15 минути пред полноќ погледнете кон небото и замислете желба

  Уште вечерва можеме да уживаме во спектакл кој ни го приредува небото. Ќе бидеме сведоци на метеорски дожд, а ќе биде најсветлиот забележан некогаш.

  Според некои наводи, ваков спектакл на небото ќе видиме дури за 96. години.

  Вечерва излезете во 23 часот и 45 минути на прозорец или на тераса и погледнете во небото и замислете желба. Таа ќе се исполни според верувањата.
  ----

  Јас веќе си замислив желба.
  Баш ме интересира дали ќе има нешто.
   
  На BlackAndWhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  906
  Допаѓања:
  1.880
  Пол:
  Машки
  Изгледа нема врска, биднало веќе вчера. Истражувачко новинарство. :headbang:
  Извор: https://www.mkd.mk/50703/makedonija/skopje/meteorski-dozd-nad-skopje
  ----
  Метеорски дожд викендов над Скопје

  Вечерта помеѓу недела и понеделник над Скопје ќе „паѓа“ метеорски дожд. Скопското астрономско друштво и годинава ги повикува заинтересираните граѓани да дојдат на плоштадот „Македонија“ во Скопје и заеднички да го проследат дождот од Персеиди.


  Најдобро време за набљудување е после 22 часот, а околу 2 часот по полноќ глетката ќе биде идеална.
  ----

  Затворај темата, канта.
   
 3. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.376
  Допаѓања:
  9.286
  Пол:
  Машки
  Вчера беше, ама и денес ако си надвор од урбано место можеш да видиш некој метеор.

  А според кои верувања г-дине Јаневски? Тие метеори си вртат околу Сонцето исто како што и нашава планета си врти и ете еднаш годишно си се среќаваме во нашите вртења и тие си влагаат во нашата атмосфера и толку. Нема ни магии, ни чуда, ни волшебнички што исполнуваат желби ни ништо.
   
 4. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  8.083
  Пол:
  Женски
  Видов еден во Скопје вчера. Многу јасно се виде.
  (Не си замислив желба. Дали сум трудна?)
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  1.855
  Допаѓања:
  16.389
  Пол:
  Женски
  Нема врска тоа дека тек после 96 години ќе има следен дожд :D ова со годиниве е дека наводно дури тогаш повторно ќе има метеори кои доаѓаат од ова соѕвездие од кое дојдоа сега - Персеј, ама наводно :)
  Баш пред некоја година имаше исто вака густ дожд, само доаѓаше од друго соѕвездие, и ми текнува дека тогаш многу појасно и во поголем број се гледаа метеорите, бидејќи месечината не беше полна како овој пат.
  Инаку за до крајот на годинава би требало да има уште неколку :)
   
  На BlackAndWhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.059
  Допаѓања:
  13.519
  Пол:
  Женски
  Јас вечерва видов крај 9 саат. :)
   
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.222
  Допаѓања:
  54.838
  Секоја година ги гледаме Персеидите. Плус оваа година ем "дождот" беше со послаб интензитет, ем е полна месечина. Лани биле дупло појаки, на пример, ама... За 96 години :rofl: да бе да :wasntme:
   
 8. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.376
  Допаѓања:
  9.286
  Пол:
  Машки
  Да не беше атмосферата на Земјата (во таа големина), немаше воопшто да се радуваме на метеорските дождови, туку сите ќе живеевме во длабоки бункери, а Земјата ќе беше секојдневно бомбардирана од метеори и ќе изгледаше како сирење, поточно како задната страна на Месечината.

  [​IMG]
   
 9. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  2.892
  Пол:
  Женски
  Прочитав дека до 24ти ќе трае дождов. Пред две вечери видов нешто налик метеор околу три саат сабајле. Или може халуцинирав од ненаспаност :)
   
 10. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.572
  Допаѓања:
  7.320
  Пол:
  Женски
  Sekoja godina na pocetok na avgust go ima meteorskiov dozd. Ne e nisto novo.
   
  На theowndemon и DAngel им се допаѓа ова.
 11. Kolumbo

  Kolumbo Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  2.365
  Пол:
  Машки
  Sekoja godina ima meteorski dozdovi, koi se slucuvaat vo odreden period, no i meteorski dozdovi koi se slucajnost.

  Vo poslednive godini najspektakularen bese (ako ne se lazam) m. dozd Leonidi vo noemvri 1998-ma godina, koga i brojnosta i nivnata svetlina bea impresivni.
   
 12. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  7.321
  Допаѓања:
  122.813
  Мислам лани или оломнани беше Крушево се качив над градот, неосветлено и тоа овој период, околу првите две недели на Август, и уживав. Често така во темница кога сум надвор од град лежам и гледам небо, но овој пат беше феноменално.
   
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.916
  Допаѓања:
  20.565
  Пол:
  Женски
  Јас на авион на ноќно небо се радувам ко дете на точаче , не пак на метеор . Можете само да замислите колку сум окезена :rofl:

  Шала на страна .
  Јас вчера околу 2 часот видов 2 метеори .. случајно излегов на балкон со золва ми да испушиме по една цигара и ми вели : " Еј што беше ова ? Метеор ? " велам : " Да , метеори се " . Не ми е ништо ново , како мала почесто гледав вакви појави ( веројатно бидејќи " спиев " на улица како мала ) , но тогаш ги гледав од друг агол , а сега пак различно гледам на нив . Што сум разбирала на 9 години јас за метеори ? Ништо (facepalm) битно ми било да ги гледам и да замислувам желби (facepalm) дете бе :D . Сега не мислам желби . Ги гледам и им се восхитувам на убавината :D
   
 14. PeperutkiVoMene

  PeperutkiVoMene Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2015
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  240
  Пол:
  Женски
  Секогаш ги пропуштам овие настани