1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Метеорски дожд

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Јаневски, 14 август 2017.

 1. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  1.930
  Пол:
  Машки
  Извор: http://sitel.com.mk/vecherva-15-minuti-pred-polnokj-poglednete-kon-neboto-i-zamislete-zhelba
  ----
  Вечерва 15 минути пред полноќ погледнете кон небото и замислете желба

  Уште вечерва можеме да уживаме во спектакл кој ни го приредува небото. Ќе бидеме сведоци на метеорски дожд, а ќе биде најсветлиот забележан некогаш.

  Според некои наводи, ваков спектакл на небото ќе видиме дури за 96. години.

  Вечерва излезете во 23 часот и 45 минути на прозорец или на тераса и погледнете во небото и замислете желба. Таа ќе се исполни според верувањата.
  ----

  Јас веќе си замислив желба.
  Баш ме интересира дали ќе има нешто.
   
  На BlackAndWhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  1.930
  Пол:
  Машки
  Изгледа нема врска, биднало веќе вчера. Истражувачко новинарство. :headbang:
  Извор: https://www.mkd.mk/50703/makedonija/skopje/meteorski-dozd-nad-skopje
  ----
  Метеорски дожд викендов над Скопје

  Вечерта помеѓу недела и понеделник над Скопје ќе „паѓа“ метеорски дожд. Скопското астрономско друштво и годинава ги повикува заинтересираните граѓани да дојдат на плоштадот „Македонија“ во Скопје и заеднички да го проследат дождот од Персеиди.


  Најдобро време за набљудување е после 22 часот, а околу 2 часот по полноќ глетката ќе биде идеална.
  ----

  Затворај темата, канта.
   
 3. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.823
  Пол:
  Машки
  Вчера беше, ама и денес ако си надвор од урбано место можеш да видиш некој метеор.

  А според кои верувања г-дине Јаневски? Тие метеори си вртат околу Сонцето исто како што и нашава планета си врти и ете еднаш годишно си се среќаваме во нашите вртења и тие си влагаат во нашата атмосфера и толку. Нема ни магии, ни чуда, ни волшебнички што исполнуваат желби ни ништо.
   
 4. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  9.352
  Пол:
  Женски
  Видов еден во Скопје вчера. Многу јасно се виде.
  (Не си замислив желба. Дали сум трудна?)
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.300
  Допаѓања:
  18.044
  Пол:
  Женски
  Нема врска тоа дека тек после 96 години ќе има следен дожд :D ова со годиниве е дека наводно дури тогаш повторно ќе има метеори кои доаѓаат од ова соѕвездие од кое дојдоа сега - Персеј, ама наводно :)
  Баш пред некоја година имаше исто вака густ дожд, само доаѓаше од друго соѕвездие, и ми текнува дека тогаш многу појасно и во поголем број се гледаа метеорите, бидејќи месечината не беше полна како овој пат.
  Инаку за до крајот на годинава би требало да има уште неколку :)
   
  На BlackAndWhiteSwan му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.205
  Допаѓања:
  13.852
  Пол:
  Женски
  Јас вечерва видов крај 9 саат. :)
   
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Секоја година ги гледаме Персеидите. Плус оваа година ем "дождот" беше со послаб интензитет, ем е полна месечина. Лани биле дупло појаки, на пример, ама... За 96 години :rofl: да бе да :wasntme:
   
 8. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.573
  Допаѓања:
  9.823
  Пол:
  Машки
  Да не беше атмосферата на Земјата (во таа големина), немаше воопшто да се радуваме на метеорските дождови, туку сите ќе живеевме во длабоки бункери, а Земјата ќе беше секојдневно бомбардирана од метеори и ќе изгледаше како сирење, поточно како задната страна на Месечината.

  [​IMG]
   
 9. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  3.227
  Пол:
  Женски
  Прочитав дека до 24ти ќе трае дождов. Пред две вечери видов нешто налик метеор околу три саат сабајле. Или може халуцинирав од ненаспаност :)
   
 10. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  4.004
  Допаѓања:
  7.712
  Пол:
  Женски
  Sekoja godina na pocetok na avgust go ima meteorskiov dozd. Ne e nisto novo.
   
  На theowndemon и DAngel им се допаѓа ова.
 11. Kolumbo

  Kolumbo Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2015
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  2.365
  Пол:
  Машки
  Sekoja godina ima meteorski dozdovi, koi se slucuvaat vo odreden period, no i meteorski dozdovi koi se slucajnost.

  Vo poslednive godini najspektakularen bese (ako ne se lazam) m. dozd Leonidi vo noemvri 1998-ma godina, koga i brojnosta i nivnata svetlina bea impresivni.
   
 12. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.472
  Допаѓања:
  155.073
  Пол:
  Женски
  Мислам лани или оломнани беше Крушево се качив над градот, неосветлено и тоа овој период, околу првите две недели на Август, и уживав. Често така во темница кога сум надвор од град лежам и гледам небо, но овој пат беше феноменално.
   
  На mesecar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.802
  Допаѓања:
  25.052
  Пол:
  Женски
  Јас на авион на ноќно небо се радувам ко дете на точаче , не пак на метеор . Можете само да замислите колку сум окезена :rofl:

  Шала на страна .
  Јас вчера околу 2 часот видов 2 метеори .. случајно излегов на балкон со золва ми да испушиме по една цигара и ми вели : " Еј што беше ова ? Метеор ? " велам : " Да , метеори се " . Не ми е ништо ново , како мала почесто гледав вакви појави ( веројатно бидејќи " спиев " на улица како мала ) , но тогаш ги гледав од друг агол , а сега пак различно гледам на нив . Што сум разбирала на 9 години јас за метеори ? Ништо (facepalm) битно ми било да ги гледам и да замислувам желби (facepalm) дете бе :D . Сега не мислам желби . Ги гледам и им се восхитувам на убавината :D
   
 14. PeperutkiVoMene

  PeperutkiVoMene Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2015
  Пораки:
  241
  Допаѓања:
  241
  Пол:
  Женски
  Секогаш ги пропуштам овие настани
   
 15. mesecar

  mesecar Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2020
  Пораки:
  241
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Машки
  Следната недела 11/12 ќе биде најинтензивен метеорскиот дожд. Дали некој/а има набљудувано или знае место за набљудување во близина или околу Скопје далеку од градските светла, а со оглед и на забраната за движење во шума и кризната состојба, можеби имате информација за организирано набљудување?