1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мешан брак

Дискусија во 'Свадба' започната од Andjelek, 14 јуни 2011.

 1. Andjelek

  Andjelek Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  6
  Тој е Хрват јас Македонка со странско држављанство + живееме во Загреб.. Моите живеат во странство - неговите се тука.. Можете да замислите како ќе изгледа нашата свадба. Се веривме пред еден месец и планираме да се венчаме во Македонија... а пошто ниеден од нас го нема македонското држављанство ќе се регистрираме сега тука па следната година ќе се венчаме во црква во Скопје + ќе ја имаме прославата во некој ресторан.
  Е сега иако мајка му е пола Македонка она е не е баш запознаена со нашите обичаи што се тиче тие бочви (кои според мене се малце.. хмммм.. не ми се баш најомилениот дел од свадбите) и сето тоа а глупо ќе ми биде да и кажувам дека она сеа мене ќе треба да ми купува ова она а ја неа вака така.. Моиве пак сакаат така потрадиционална свадба... стварно незнам што да направам и како да го решам ова да бидат сите задоволни. Сака кумовите да се едни негови пријатели од Македонија ама не е запознаен со сите тие обичаи... Стварно незнам како да го решам ова.. неможам ни премногу да барам од него веќе се сложи сето тоа да биде во македонија + не му беше проблем да се венчаме во Православна црква и да ги крстиме нашите деца во истата...

  Идеи?
   
 2. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.767
  И јас сум скоро во иста ситоација и се надевам дека колку-толку ќе ти е корисе мојов пост. Најпрво ва бовчи-времето одамна им помина, додуша кај кого како,ама најважно е да им дадете поклони на кумовите (најдобро нешто они сами да си одберат облека,чевли, некоја уметничка слика..итн) и на деверот кој најчесто е 1 братучед од страна на мајката на невестата и од кај зетот исто. За другите најблиски може нешто минимално за одбележје. Од обичаи, бидејќи и моите идни свекор и свекрва не живееле во мк и не знаат, треба да дојдат со музика по невестата,деверот од страна на невестата и братот ако го има да стојат пред врата во собата каде е невестата и да чекаат да дојдат ок кај зетот деверите и кумот и да ја „купат„.Од кога ќе влезат ставаат пари во чевелот од невестата и таа треба да го турне со изговор дека и е тесен до 3 пати.Ја даруваат со накит свекорот и свекрвата невестата,а таа треба да им бакне рака. Исто и на кумот и кумата.Други обичаи има полно, ама поретко се практикуваат во денешно време. Кога ќе почне прославата, првото оро го води кумот со бокал вино, потоа пивнува и на крај на орото излегува надвор и го крши бокалот. Тоа и ние ќе правиме од обичаи.Се надевам дека бев од помош. Ако треба уште нешто слободно пиши ми. Секое добро и со мн мн мн среќа
   
 3. Sparkles27

  Sparkles27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2017
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  923
  Пол:
  Женски
  Темава малце да ја активираме ние мешаниве:D Јас сум србинка по мајка. Во македонија се преселвиме пред 20 год а маж ми е чистокрвен србин born and raise Нема некоја разлика, но секако околината многу влијае на карактерните и културните особини. Српска свадба си правевме и еве веќе 4 години во брак сме супер си функционираме. Во Скопје си живееме, но патуваме еднаш до два пати месечно кај неговите. Свадбата ни беше на пола пат во Ниш и беше весело и без некои посебни обичаи. Значи се е ствар на договор меѓу младенците битно да се има љубов и разбирање.:inlove:
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.