1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мешање на бабите во воспитувањето

Дискусија во 'Дете' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

 1. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  222
  E da vi kazam pravo polosa rabota mislam deka nema ,ako majkata i tatkoto go karaat deteto za nesto i babata odma ostavi go ubavo na baba,i odma roditelite gubat aftoritet,babata namesto da se povlece i da prekuti zosto tie sigurno ne mu vikaat za loso ,nesvaka deka na deteto mu pravi konfuznost i deteto neznae dali e vo pravo ili ne,,,,,,
   
  На Napolitanka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. madzarovska

  madzarovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  22
  Потполно те поддржувам во тоа. Бабите и дедовците навистина ги сакаат внучињата и сакаат да ги разгалуваат, но тоа треба да се прави во соодветен момент. Кога детето е искарано од родителите, треба да се остави малку за да може да сфати и да размисли дека направило грешка, а не веднаш да му се купи чоколадо за да се расположи.

  Понекогаш многу нешта може да се научат од бабите особено за воспитувањето... сепак најважно е да се задржи авторитетот на родителите.

  Јас сум за воспитување каде еден од родителите е построг, а друг попријателски. И фала богу тоа да биде се со меѓусебен договор меѓу рдителите. Така детото ќе може ем да се воспитува правилно и строго кога ќе има потреба ем ќе знае дека секогаш има на кој да му каже нешто во доверба. ;)
   
  На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
 3. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  661
  Potpolno ve poddrzuvam vo stavot dek ababite i dedovcite ne treba da se mesaat vo vospituvanjeto na decata.
  Moeto dete ima samo babi od dvete strani i za zal nema dedo.
  Bidejki se raboti za masko dete ,osobeno mi e zal sto nema dedo,ama toa e!
  Jas ne dozvoluvam nikoj da se mesa.Na sekoj obid `RZAM!:)))))))))))
  Isto i na majka mi i na svekrva mi.
  OD nas jas sum postrogata ,a mazot mi e popopustliv.
  Sin mi ima nepolni 2 god.ama uste sega znae so koj moze ,a so koj en moze da se zeza.
  Isto taka se slozuvam dek aod babite moze da se nauci.
  Mojot sin 100% e razgalen i od dvete babi.
  Jas toa samo go doziram.:)))
  K
   
 4. iskusna

  iskusna Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  TOCNO DEKA SE MESAAT I BABITE I DEDOVCITE NO TREBA DA SE POSTAVAT GRANICITE USTE NA POCETOK.KAKO STO E VO MOJOT SLUCAJ OTKAKO SE RODI PRVOTO DETE(IMAM DVE)IM KAZAV DEKA KOGA GI KARAME DECATA SO SOPRUGOT DA NE SE MESAAT I FALA BOGU NEMAME PROBLEMI VO TOJ POGLED
   
 5. skorpija1992

  skorpija1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Јас сум многу разгалена од баба ми секогаш кога и да ми се дерат дома таа се меша и ме оправдува а исто и тетка ми :lol: :lol: :lol: :lol: и што и да посакам морам да го имам оти одма им се лутам па баба ми и тетка ми ке ми го купат само да не се нервирам :twisted: :twisted: :twisted:
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.805
  И мене баба ми ме разгалувала, но дури и таа понекогаш ми уочува на грешките. Дури се случува и доколку таа сака да ме одбрани јас да ја замолам да се повлече затоа што разговорот е меѓу мене и мајка ми. И двете имаат свој авторитет кај мене, но сепак оној од мајка ми е многу многу поголем.
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.326
  Se slozuvam deka poloso nema koga ti se mesaat babite koga go karas ili vospituvas deteto. Probav i so toa da i kazam deka ne e vo red za deteto ama ne me poslusa. Duri i pravev nekoi greski odnosno mu dozvoluvav se da pravi za da taa svati deka ne e vo red na smetka na deteto ama i toa ne pomogna, i na kraj mi ostana samo edno resenie :)). Gledam da deteto bide so nea samo ako mora vo epten isklucitelni situacii, a vo drug slucaj ne dozvoluvam. Mozda e malku sebicno od moja strana, ama koga taa nejkje da se svesti a ja nesakam povekje da se nerviram i da udiram glava od zid sto se veli, morav taka da napravam.
   
 8. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  578
  Несакам утре бабите да ми се мешаат како ке го воспитувам...и мислам дека нема да им дозволам да се мешаат..а дека ке годавам да гочуваат даа.. нека се потсетат малце. Ама не сакам да ми стане детето разгалено од нивна страна и секој пат кога ке го скарам да трча кај нив и да се жали.
   
 9. kinder

  kinder Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  jas imam isti problem slicen na tvojot ama ne so babite ni dedovcite tuku so zolvata t.s tetkata.ja mislam ili porano mislev sega veke ne zasto gi smeniv rabotite so teski maki deka deteto e nejzino duri do toj stepen bese rabotata . na sekoe moe karanje ona izleguvase pred mene so koe pravo neznam so stav deka dete ne se kara ne se teppa a sto e najtrasno pomala e od mene i nemazena i si zimase za pravo da mi kazuvA kako se vospituva zasto ona go ima porasnato pomaliot nejzin brat ama toa ne i dava zapravo da mi se mesa vo vospituvanjeto i nikoj nemozese da i dokaze deka ne treba da mi se mesa vo nekoja raspravija ili kazna so mojot sin sega veke 5g .i mnogu se ispokarav so nejze eve den denes ne praam muabet so nejze i gledam sto poretko da bide mojot sin so nejze zasto toa ne deluva dobro ni sprema mene ni sprema deteto ednostavno mi go rusi aftoritetot sto odvaj si go vrativ PREMA MOJOT SIN mozess li da zamislis kolku e loso toa da ti se mesa nekoj TOA EDNA STRASNA RABOTA ZA EDEN RODITEL POSTRASNA AMIN.pozdrav slavica i sto poretko gledanje toa poarno go imam isprobano toa dobro deluva
   
 10. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Воспитувањето на бабите и дедовците поминало, тие го завршиле своето уште со нашите мајки и татковци, нас не воспитувале, родителите, а ние пак сами треба да си ги воспитуваме децата. Воопшто не се сложувам со тоа мешање и не го сметам за корисно. Затоа што бабите и дедовците секогаш ги разгалуваат децата и не се добива никаков позитивен ефект. Тие се постари и поискусни и може да дадат некој совет, но не и да се мешаат. Ако се задоволни од тоа како не воспитале нас, тогаш нека не остават и ние да си ги воспитуваме сами децата.
   
 11. ROSII

  ROSII Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  222
  LELE KINDERRRRRRRRRRRRR,pa ona koga ke si rodi deca neka si gi vospituva kako saka,tatkoto i majkata treba da ne si se mesaat koga se vospituva dete,edniot ako go kara drugiot da molci ,a ne pa uste od strana tetka,strina,baba,lele lugevo nemaat oset,do kaj im se granicite
   
 12. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.326
  Pozdrav mnogu, zolvaaa mi se gadi od nea, postara e ama nema pojma od zivot. SE skarav so nea za toj ist problem i eve vekje 6 meseci ne zboruvame, samo nekad oficijalno. Preku glava mi dojde, taa ne raboti nikade i ne znae sto da pravi vo zivotot i cel den dremese po doma.....pa moeto dete bese kako nejzino dete....se dodeka eden den ne mi pukna film i na majka i i kazav t. e svekrva i si ja rascisitv rabotata. Nemase oset, dozvoluvase se da pravi deteto a jas posle lupav glava od zid kako da go dovedam vo red, ke go skram nesto i vednas ripa kako nekoja zverka demek go tesi i mu dozvoluva se i sesto....
  Mislev deka samo jas imam takov problem i ne znaev kako da go resam, ama vaka bolno ne bolno toa e, mora da si go zastitam deteto i da izgradam nekoj si avtoritet pred nego. Neka si rodi pa neka si go vospituva kako saka i neka svatat ednas takvite vo zivotot deka toa dete ima majka i tatko koi se grizat za nego, pa nikoj ne e do tolku ramnodusen i laden sprema svoeto cedo....
   
 13. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.479
  Здраво на сите.
  И јас сум нова на форумов но сакам нешто да кажам за оваа тема.Во врска со бабите навистина сите имате право.
  Јас ја ценам помошта на бабите но тие знаат да претераат и да дозволуваат се и сешто.
  Ситуацијата со золвата е страшна, јас пак имав сличен проблем со свекрвата . Премногу си дозволува, го зема кај неа она кога ќе посака, и после не ми го дава.Така еден да се налутив и јас дојдов со него на гости -викенд.Тогаш свекрва ми побудале од нервоза, се скаравме со неа, а богами си го доби и маж ми, и еве ја сега не се осмелува да го викне.Се однесува како да е нејзина своина, а детето сака да поминува време со родителите а не со бабите.
  Поздрав
   
 14. 2manydjs

  2manydjs Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  11
  Ако бабите не живеат заедно со вас може да се воспостави нормален однос и тоа разгалување да не биде толку страшно, зошто ке трае 2-3 сати додека сте на гости или она е кај вас. Али ако е дома е тогаш е стварно борба, точно дека родителите треба да имаат авторитет и детето треба да знае што смее, а што не, а не еден му дозволува, другиот не и детето е збунето и ако некад не му е по кеф се треска од земја. Го имав овој проблем порано и од кожа ке излезев од нервоза, зошто јас кога ке останам сама со детето не им е гајле како се снаоѓам, го научиле се во раце да е, да мора некој да изиграва мајмун за јадење и пресоблекување иначе нема шанси сам да успееш, ако земеш нешто друго да направиш за јадење на пр што мора да се направи, пишти, плаче, е кога ми дојде преку глава и гледам дека детето ми иде у правец што највише мразам, разгалено дете на сите им забранив во било што да се мешаат, имаше еден куп негативни реакции и погледи, али моето го истерав до крај и сега детето ми е на место и не се треска од земја за се и сешто, мирна е и можам да уживам во времето со неа.
   
 15. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.192
  Зависи од карактерот на бабата. Искрено јас најубавите совети во животот ги имам добиено - токму од неа... Има баби кои не гледаат подалеку од носот мислејќи дека со тоа ќе направат некаков оклоп околу внучињата, но има некои како мојата, кои го гледаат светот таков каков што е, го гледаат внучето како човечко суштество кое прави грешки, а не како прилика за некој кој што ќе стане онаков каквов што тие си имале замисла всушност за самите себеси...
   
  На AIT му/ѝ се допаѓа ова.
 16. 2manydjs

  2manydjs Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  11
  Секоја чест на исклучоци, мислам дека сите би требало да се постават правилно како спрема свое дете, а не да ги разгалуваат, чудна психологија имаат, сакаат да поправат некои свои грешки, али пак на погрешен начин. Изгледа како да сакаат да се натпреваруваат со тебе, јас сум таа добрата што дозволува се и мене детето највише ке ме сака, ма си лечат комплекси. Имам приметено во многу случаи, бабите што со своите деца не изградиле добар однос, биле многу нервозни родители, не посветувале доволно внимание, оптеретени само со нивниот живот, па дури и ќотек практикувале се тие кои ги распекмезуваат нивните внуци, со цел да се искупат за стореното, свесно или несвесно.
   
 17. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  327
  Старите рекле, среќа е да ми се роди дете, но уште поголема среќа е да ми се роди внуче!
  Нема баба и дедо што не си го сака внучето! Според мене, да треба да се мешаат во воспитувањето! За здраво да се воспита едно дете, не треба само мама и тато да е до него, тоа треба да помине некое време и со своите баби и дедовци! Тие се оние, кои раскажуваат приказни, кои ги учат на вредности, кои секој ден му даваат по 10-20 денари :lol: .....Најискрено, денес со овие модерни родители кои ги запоставуваат своите деца, добро би им дошло по некоја баба! :rofl:
  (Е сега да не е како Џеврие - е тогај...мешање на бабите во воспитувањето....ма јок :rofl: :rofl: )
   
  На pianogirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  665
  Старите учат на топлина во однесувањето и сакање на традицијата.
  Но од друга страна може да биде многу лошо.
   
 19. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.926
  Пол:
  Женски
  Бабата и дедото можат само да учествуваат во воспитувањето, значи да им се кажуваат приказни, да ги учат на култура, да ги почитуваат постарите, да им раскажуваат за тоа како тие растеле, во какви услови итн, да бидат поскромни и да го ценат трудот на родителите....
  Но главниот збор го имаат родителите. Децата треба само од нив да бараат некаква дозвола, сепак тие се оние кои одлучуваат за детето, на второ место се бабата и дедото.
  И доколку се асални бабите и немаат уште нервно попуштено, ќе се свесни за тоа дека тие се малку подолу од родителите :lol:
   
  На CurlyBlossomGirl и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 20. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.816
  Зависи од бабата и дедото. Јас имам огромна мака со свекор ми. Научен е сите да му ќутат дома, а тој прост, не се опишува. Син ми со него научи како да прди :devil: и да се восхитува од тоа! Ми вика „Мамо, ај мирисни“ а јас во кома.. па тој лут ми објаснува „Ама со дедо си прдиме и си мирисаме. Знаеш на што мириса кога прди дедо?“ Е ми се згади за навек! Искрено! Учеле однесување? Традиција? Ако чекам од нив, ете што ќе научи. И после стариот навреден ако му речам дека не смее така :@
  Или собрани кај нив на некој повод, ние сите на маса, јадеме и пробуваме да правиме муабет, син ми земал свирче (му го купил дедо!) и свири, писка до маса. Јас му викам „Или престани или оди во друга соба“ а стариот „Е, снао, не е тоа мајка! Мајка е да истрпи, а не бркај го детето“ :@ И ова е само најмал дел од неговите простотилаци, ама ми влијае на детето, почна тоа да ми вика „Дедо вика ако ме сакаш треба да ме слушаш јас како сакам. Тој се ме слуша“ :@ Да не редам понатаму, се нервирам, ама според мојов пример, кај баба и дедо само на кафе саат-два, пред очи да ви е што се случува. Мојов го чуваа оти не ми дозволуваа да го запишам во градинка :devil: а после ми префрлуваа дека тие го чувале. Хорор.
   
  На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.